دلیل استقبال از صندوق اهرم

دلیل استقبال از صندوق اهرم

دلیل-استقبال-از-صندوق-اهرمweb
صندوق‌های سرمایه‌گذاری

استفاده از فرصت‌های معاملاتی و امکان سرمایه‌گذاری با مبلغی بیش از دارایی فعلی، یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افراد درصدد استفاده از اعتبار و گرفتن اهرم درسرمایه‌گذاری باشند. امکان کسب بازدهی بیش از بازار در روند صعودی یکی از ویژگی‌های بارز صندوق اهرمی بوده که باعث اقبال بسیاری از افراد به این صندوق‌ها می‌گردد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه کارکرد صندوق اهرم، ساختار دارایی‌های آن و دلایل استقبال سرمایه‌گذاران از این نماد بپردازیم.

صندوق اهرمی چیست؟

صندوق‌های اهرمی از نوع صندوق‌های سهامی هستند و از دو نوع واحد برای سرمایه‌گذاری تشکیل شده‌اند که برای دو گروه از سرمایه‌گذاران با دو هدف و رویکرد متفاوت است. یک دسته واحد‌های عادی و یک دسته واحد‌های ممتاز است.

واحدهای عادی: واحدهای عادی مخصوص سرمایه‌گذارانی است که قصد پذیرش ریسک بالا نداشته و انتظار یک بازدهی محدود ولی مطمئن را دارند. بازدهی واحدهای عادی صندوق اهرمی کاریزما بین 20 تا 25 درصد معدل سالانه خواهد بود که بسته به میزان بازدهی سبد دارایی صندوق در این بازه متغیر خواهد بود.

واحد‌های ممتاز: در مقابل واحد‌های ممتاز مناسب افراد جسور و ریسک‌پذیر است که قصد استفاده از اهرم برای سرمایه‌‎گذاری دارند و انتظار بازدهی بالایی از سرمایه‌گذاری خود دارند. واحدهای ممتاز به صورت قابل معامله در بورس هستند و از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری با جستجوی نماد اهرم قابلیت خرید و فروش دارد

مقاله پیشنهادی: صفر تا صد صندوق ‌های اهرمی

خاصیت اهرمی صندوق سرمایه گذاری سهامی اهرم

اهرم سرمایه گذاری به شما این امکان را می‌دهد که با مبلغی بیش از دارایی خود وارد یک سرمایه‌گذاری شوید. بنابراین نوسانات دارایی مورد نظر تاثیر بیشتری روی مبلغ سرمایه‌گذاری می‌گذارد و به همین شکل سود یا زیان یک فرد بیشتر از حالتی می‌شود که فرد صرفا با سرمایه خود وارد معامله شود. همانطور که می‌دانید صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های ساده و مفید برای ورود به بازار بورس هستند اما یکی از دلایلی که خیلی از معامله‌گران حرفه‌ای از طریق صندوق‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کردند و ترجیح می‌دادند به صورت شخصی خرید و فروش سهام انجام دهند، عدم امکان استفاده از اهرم در معاملات صندوق‌ها بود.

همانطور که از نام صندوق اهرمی کاریزما پیداست، ویژگی خاص این صندوق داشتن اهرم و دادن اعتبار به سرمایه گذارانی است که با هر مبلغی قصد سرمایه‌گذاری در سهام را دارند. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در این صندوق نیز مانند حدنصابی است که سازمان بورس برای خرید سهام و صندوق‌های قابل معامله تعیین کرده است که 500 هزار تومان است.

این ویژگی اهرمی این صندوق باعث شده است تا سرمایه‌گذارانی که پیش‌بینی بازدهی مثبت در شاخص کل و سهام شاخص‌ساز را دارند تمایل بیشتری به خرید این صندوق نشان دهند چرا که بازدهی 2 الی 3 درصدی در سهامی که پرتفوی این صندوق را تشکیل می‌دهند می‌تواند بازدهی بیشتری در کلیت صندوق داشته باشد.

اهرم در واحدهای ممتاز صندوق اهرم چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه میزان اهرم در واحدهای ممتاز صندوق اهرم، کافیست جمع واحدهای عادی و ممتاز را به واحدهای ممتاز تقسیم کنید. فرمول این محاسبات در زیر نشان داده شده است.

فرمول محاسبه اهرم

بدین منظور وارد صفحه اصلی صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی کاریزما شوید. در این صفحه مجموع خالص ارزش دارایی‌های واحد عادی و واحدهای ممتاز را به مجموع واحدهای ممتاز تقسیم نمایید. برای مثال در زمان تدوین این گزارش خالص ارزش دارایی‌های واحد عادی برابر 12،910 میلیارد ریال و واحدهای ممتاز برابر 22،045 میلیارد ریال است که با روش محاسباتی گفته شده میزان اهرم واحدهای ممتاز این صندوق عدد 1.585 به دست می‌آید و به معنی این است که درصورت تغییر هر یک درصد ارزش پرتفوی سرمایه‌گذاری این صندوق ، سود و زیان شما برابر مثبت یا منفی 1.58 درصد خواهد بود.

سبز پوشی پرتفوی صندوق اهرم

یکی از دلایل رشد یک صندوق و بازدهی مثبت ، پرتفوی سرمایه‌گذاری آن است که در مقاله اسرار مشاهده پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری به چگونگی مشاهده و تحلیل آن اشاره شده است. همانطور که گفته شد، شما می‌توانید با مراجعه به سایت کدال و جستجوی نماد مورد نظر پرتفوی صندوق را مشاهده کنید. با این حال در این مقاله به بررسی پرتفوی صندوق اهرم در بهمن1401، خواهیم پرداخت.

ترکیب دارایی‌های صندوق اهرم

همانگونه که گفته شد اهرم یک صندوق سهامی بوده و عمده دارایی‌های آن در بخش سهام قرار دارد.

ساختار پرتفوی اهرم برای مشاهده ترکیب دارایی‌های روزانه صندوق در اینجا کلیک نمایید.

وزن صنایع از پرتفوی صندوق اهرم

در هنگام خرید یک صندوق مهم‌ترین مولفه‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد بحث پرتفوی سرمایه‌گذاری آن صندوق در دارایی‌های مختلف است. در این بین متنوع سازی دارایی‌ها در صنایع مختلف به دلیل ریسک خاص هر صنعت نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ریسک صندوق را تغییر خواهد داد. برای بررسی این موضوع در نمودار زیر وزن صنایع مختلف در دارایی‌های صندوق اهرم را مشاهده می‌کنیم.

وزن صنایع از پرتفوی اهرم در آخرین گزارش منتشر شده صندوق اهرم منتهی به 30 بهمن 1401 ترکیب صنایع از سبد دارایی‌های صندوق اهرم به شکل فوق بوده است. براساس این گزارش شاهدیم که صنعت فلزات اساسی با 24 درصد بیشترین وزن و صنعت چندرشته‌ای و پتروشیمی با 13.78 و 11.22 درصد به ترتیب دومین و سومین صنایع با بیشترین وزن از سبد دارایی‌های صندوق اهرم هستند. اگر به صورت ساده به ترکیب دارایی‌های این صندوق نگاهی بیفکنیم متوجه می‌شویم که بیش از 40 درصد از وزن پرتفوی این صندوق از صنایع دلاری تشکیل شده و درصورتی که همانند وضعیت فعلی با تغییرات شدید قیمت ارز مواجه ‌شویم، سودآوری این صندوق به واسطه خاصیت اهرمی بسیار بیشتر از بازار خواهد بود.

درصورتی که قصد آشنایی و بررسی سودآوری صنعت فلزات اساسی، صنعت پتروشیمی، گروه بانک‌ها، صنعت فرآورده‌های نفتی و صنعت سیمانی را دارید به ترتیب روی هر لینک کلیک نمایید.

نمادهای با بیشرین وزن از سبد سهامی صندوق اهرم

در نمودار زیر 15 مورد از نمادهایی که بیشترین وزن از دارایی‌های صندوق اهرم در تاریخ 30 بهمن 1401 را دارند نشان داده شده است که در ادامه به بررسی برخی از این نمادها خواهیم پرداخت. وزن نمادها از پرتفوی اهرم ملی صنايع‌ مس‌ ايران‌ (فملی)

شرکت ملی صنایع مس ایران تولیدکننده محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول است. این شرکت مالک سه معدن مس سرچشمه و میدوک در استان کرمان و سونگون در استان آذربایجان شرقی است. شرکت فملی حدود 32 درصد از فروش خود را در بازارهای صادراتی انجام می‌دهد.

از آنجایی که بیش از 55 درصد مصرف مس در جهان وابسته به چین است، تغییرات اقتصادی در این کشور به شدت روی روند قیمتی مس اثرگذار خواهد بود. در سال گذشته به واسطه محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا در کشور چین، این کشور نتوانست به GDP هدف‌گذاری خود دست یابد و پس از اتمام و آزادسازی مرزهای این کشور که به تازکی رخ داد، انتظار می‌روند رشد تقاضای مس در چین سبب افزایش قیمت این محصول در بازارهای جهانی گردد. انتظارات رشدی برای قیمت مس در بازار جهانی و افزایش شدید نرخ دلار در بازار داخلی تاثیر زیادی برسودآوری این غول صنعت مس خواهد گذاشت که به ارزندگی این نماد بورسی می‌افزاید.

فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فولاد خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می‌گردد و سهم یک درصدی در تولید ناخالص داخلی ایران دارد. محصولات اصلی این شرکت شامل ورق گرم و محصولات سرد بوده و حدود 7 درصد از فروش آن در بازار صادراتی صورت می‌گیرد و همچنین بخش اعظم از تولیدات این شرکت در بستر بورس کالا به فروش می‌رسد.

به تازگی تغییرات شدید نرخ ارز سبب رشد قیمتی محصولات فولادی در بورس کالا گردیده و موجی از تقاضا را این صنعت روانه ساخته است. البته در بازار جهانی نیز با ورود دوباره چین پیش‌بینی می‌شود با رشد قیمت محصولات فولادی همراه باشیم.

برای مشاهده تحلیل بنیادی فولاد مبارکه اصفهان کلیک نمایید.

بانک ملت (وبملت)

بانک ملت بزرگ‌ترین بانک بورسی بوده و سهم حدود 15 درصدی را از میزان نقدینگی جامعه در اختیار دارد. وبملت به واسطه دارایی 5.5 میلیارد دلاری خود همواره در جهش‌های ارزی مورد توجه سهامداران بوده است. نکته‌ای که در بانک ملت همواره سهامداران را مورد آزار قرار داده است بحث هزینه اکچوئری صندوق بازنشستگی کارکنان بوده که هر ساله سهم کثیری از سود سهامداران را کاهش می‌داد ولی به تازگی شنیده می‌شود که این بانک در سال پیش رو قصد تهاتر دارایی فیزیکی بابت این هزینه‌ها را دارد.

پس جهش شدید نرخ ارز در کشور می‌تواند سودآوری بالایی را برای این بانک همراه سازد و در طرف مقابل احتمال نبود هزینه اکچوئری و داغ شدن بحث فروش اموال مازاد بانک‌ها می‌تواند محرک رشد قیمتی بانک ملت باشد.

سخن پایانی

ویژگی اهرمی صندوق اهرم باعث شده است تا سرمایه‌گذارانی که پیش‌بینی بازدهی مثبت در شاخص کل و سهام شاخص‌ساز را دارند تمایل بیشتری به خرید این صندوق نشان دهند چرا که بازدهی 2 الی 3 درصدی در سهامی که پرتفوی این صندوق را تشکیل می‌دهند می‌تواند بازدهی بیشتری در کلیت صندوق داشته باشد. از طرف دیگر مدیریت و پرتفوی چینی تخصصی صندوق اهرم و کارمزد معاملاتی کم آن سبب شده تا این صندوق سهامی به نمادی ارزنده در بازار سهام مبدل گردد و در شرایط صعودی بازار سهام، بازدهی بالاتری نسبت به شاخص کل را عاید سهامداران نماید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.