تفاوت EPS و DPS در بازار سرمایه

تفاوت EPS و DPS در بازار سرمایه

تفاوت EPS و DPS
تحلیل بنیادی

تفاوت EPS و DPS را در این مقاله از کاریزما می‌خواهیم به شما شرح دهیم تا با مفهوم دقیق این دو آشنا شوید. EPS و DPS از پرکاربردترین مفاهیم و تعاریفی هستند که در بازار سرمایه وجود دارند. این دو پارامتر برای سرمایه‌گذاری بر روی یک سهم بسیار کاربردی هستند؛ زیرا سود تحقق‌یافته و تقسیم‌شده یک شرکت را نشان می‌دهند.

در ادامه با ما همراه باشید تا فرمول EPS و DPS را به طور کامل توضیح دهیم.

مفهوم EPS و DPS چیست؟

برای اینکه بتوانید با مفهوم EPS و DPS و تفاوت آنها با یکدیگر آشنا شوید، ابتدا تعریفی جداگانه از هر کدام به شما ارائه می‌دهیم. در ادامه به شرح تفاوت های بارز EPS و DPS در بورس خواهیم پرداخت.

منظور از EPS چیست؟

Eps در اصل مخفف کلمه earning per share است. در واقع، EPS بیانگر میزان سودی است که یک شرکت در دوره زمانی مشخص به ازای هر سهم بدست می‌آورد و از تقسیم سود پس از کسر مالیات شرکت، بر تعداد کل سهام، eps محاسبه می‌شود.

eps

برای محاسبه سود eps اگر کل سودی را که شرکت در پايان سال مالی خود، بدست می‌آورد، بر تعداد سهام انتشار یافته‌شده توسط شرکت تقسيم کنيم، عدد بدست آمد‌ه بيانگر سود هر سهم است.

برای درک کامل موضوع به مثال زیر توجه کنید:

طبق اطلاعات درج شد‌ه در صورت‌های مالی سود و زيان شرکت، کل سود خالص شرکت در پايان سال مالی 700 ميليون تومان و تعداد سهام شرکت هم يک ميليون سهم است، بنابراین سود هر سهم 700 تومان خواهد بود.

جدول زیر، مربوط به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. همان طور که مشاهده می‌کنید، سود خالص در دوره 6 ماهه اول سال 100.948.798 میلیون ریال و سرمایه شرکت 209.000.000 میلیون ریال است که با تقسیم این اعداد به عدد 483 ریال می‌رسیم که بیانگر سود هر سهم می‌باشد.

eps

اهمیت eps

شرکت‌ها بعد از هر فصل مالی eps جدید خود را اعلام می‌کنند که ممکن است نسبت به فصل گذشته تعدیل داشتـه باشد .یکی از نکاتی که قبل از خرید سهم باید به آن توجه داشتـه باشیم eps خوب و سود سازی شرکت است.

مهم بود‌ن و حساسیت eps باعث شد‌ه که تحلیل‌گران در قالب تحلیل بنیادی به پیش‌بینی eps شرکت پرداختـه و طبق آن به خرید و فروش سهم می‌پردازد.

روش TTM

TTM مخفف عبارت Trailing Twelve Months به معنی سود دوازده ماه گذشته است. در این روش، سود 12 ماهه گذشته شرکت، محاسبه شد‌ه و در صورت‌های مالی به صورت دوره‌ای انتشار پیدا می‌کند.

یکی از مزایای این روش این است که قیمت سهم شرکت بر اساس سود واقعی مشخص می‌شود و دیگر پیش‌بینی از طرف شرکت انجام نمی‌شود. به دلیل اینکه این پیش‌بینی ممکن است باعث اشتباه سرمایه‌گذاران بشود. برای مشاهده eps ttm یک شرکت می‌توانید به سایت tse مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی: محاسبه سود به روش TTM چگونه است؟

Dps مخفف چیست؟

DPS مخفف عبارت Dividend Per Share است. به عبارتی، آن قسمتی از eps است که بین سهامداران تقسیم می‌شود.

میزان تقسیم سود یا DPS در میان شرکت‌ها متفاوت است. هر شرکت سیاست متفاوتی در مورد تقسیم سود انجام می‌دهد. بعضی از شرکت‌ها به سمتی پیش می‌روند که بیشتر سود سهام را بین سهماداران خود تقسیم می‌کنند و شرکت‌های دیگر ترجیح می‌دهند به خاطر تامین نقدینگی برای توسعه و پیش برد‌ن طرح‌ها برای شرکت درصد کمی از سود سهمامداران را تقسیم می‌کنند. اما چه مقدار و به چه صورت تقسیم این سودها را در مجمع شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه DPS این مقاله را بخوانید: سود نقدی یا DPS چیست؟

نسبت پرداخت سود چیست؟

نسبت پرداختی سود سهام یک شرکت را با درآمد خالص آن شرکت نسبت می‌دهیم که به چندین روش محاسبه می‌شود. یکی از روش‌های مرسوم این است که سود تقسیمی هر سهم را در طول سال مالی را تقسیم بر سود خالص بدست آمد‌ه توسط شرکت کنیم.

جدول ( سهم‌های با بیشترین نسبت پرداخت سود)

eps

تفاوت EPS و DPS

در حالت کلی، EPS و DPS هر دو از جنس سود و به معنای سوددهی هستند، اما تفاوت در این است که معمولا با هم برابر نیستد. معمولا مقدار DPS از EPS کمتر است. به دلیل مطالبی که در بالا گفتـه شد، بیشتر شرکت‌ها ترجیح می‌دهند که بخشی از سود را در شرکت نگهدارند. اما در بعضی موارد ممکن است DPS از EPS بیشتر باشد آن هم به دلیل این است که سود انباشته‌شده از سال گذشته باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.