5 اشتباه رایج در سرمایه گذاری

5 اشتباه رایج در سرمایه گذاری

74464648
سرمایه‌گذاری

اشتباه رایج در سرمایه گذاری​ این است که برخی از سرمایه‌گذاران مبادرت به خرید و فروش سهام بدون داشتـن سواد مالی کافی می‌کنند و این نه تنها منجر به کاهش سوددهی می‌شود بلکه ممکن است زیان‌های جبران‌ناپذیری را به همراه داشتـه باشد. البته این تنها اشتباه سرمایه‌گذاران نیست. با ما در این مقاله از کاریزما همراه باشید تا شما با اشتباهات رایج در سرمایه گذاری آشنا سازیم.

اشتباهات رایج در سرمایه گذاری

بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری است که همواره توجه عموم مردم را به خود جلب می‌کند. اما سرمایه گذاری موفق نیازمند دانش و آگاهی بالایی در زمینه بورس است. داشتـن سواد مالی کافی و کسب تجربه مناسب و استفاده از تجربیات دیگر سرمایه گذاران حرفه‌ای بازار و دوری کرد‌ن از اشتباهات رایج در سرمایه گذاری می‌تواند به تازه‌کاران کمک کند تا سبد سهام بهتر و بهینه‌تری را انتخاب کنند.

در صورتی که سرمایه‌گذاران شرایط ورود مستقیم به بازار بورس را ندارند هم می‌توانند از طریق نهادهای مالی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا شرکت‌های سبدگردان اقدام نمایند. در ادامه این مقاله 5 اشتباه رایج در سرمایه گذاری را بررسی خواهیم کرد.

1- نداشتـن استراتژی و برنامه مشخص

اولین اشتباهاتی که سرمایه‌گذاران در بورس مرتکب می‌شوند، نداشتـن استراتژی و برنامه است. توجه داشتـه باشید که داشتـن استراتژی نشان‌دهنده نظم و انضباط بود‌ه که یکی از ویژگی‌های مهم سرمایه‌گذاران حرفه‌ای است. این نظم به شما کمک می‌کند تا به استراتژی و برنامه خود متعهد باشید و مطابق با قانون‌های خود پیش بروید.

برای طراحی برنامه سرمایه‌گذاری توجه به چند عامل اصلی از جمله افق زمانی، میزان ریسک‌پذیری، میزان وجوه قابل سرمایه‌گذاری و میزان افزایش احتمالی سرمایه‌گذاری در آینده بسیار ضروری است. سرمایه‌گذار باید به دقت بداند چه کار می‌خواهد بکند و تا چه اندازه تحمل پذیرش نوسان‌های بازار را دارد.

مطلب پیشنهادی: 7 قانون حرفه ای شدن در بازار بورس

2- عدم تنوع در سبد سهام

یکی دیگر از اشتباهات رایج سرمایه گذاران در بورس عدم تنوع در سبد سهام است. برای جلوگیری از ضررهای هنگفت منطقی‌ترین راه این است که در سبد سهام خود انواعی از سهام مختلف داشتـه باشید و روی یک سهام خاص تمام سرمایه‌گذاری خود را انجام ندهید. زیرا ممکن است آن سهام در دوره‌ای دچار نوسان و ضرر شود و کل پول شما نابود شود. البته در نظر داشتـه باشید که نباید در تنوع زیادی‌روی کنید؛ زیرا تنوع بیش از اندازه سهام نیز موجب پرداخت کارمزد بیش از حد می‌شود. همیشه حفظ تعادل در سرمایه گذاری بهترین کار است.

اشتباه رایج در سرمایه گذاری

3- درگیر شد‌ن بیش‌ازحد با قیمت‌های کوتاه مدت بازار و نداشتـن صبر

درگیر شد‌ن بیش ‌از حد با قیمت‌های کوتاه‌مدت بازار، نوسانات و روندها از اشتباهات رایج سرمایه گذاران در بورس است. در حالی ‌که معامله‌گران روزانه بازار باید پیگیر نوسانات کوتاه‌مدت باشند، اکثر سرمایه‌گذاران نباید فکرشان را درگیر این موضوعات کنند. شما با این کار تمرکزتان را از روی سهام شرکت‌های مطمئن، متنوع‌سازی پرتفوی سهام و روند بلندمدت بازار از دست می‌دهید و عواقب ناخوشایندی برای شما خواهد داشت.

این مقاله را نیز حتما بخوانید: چگونه در بورس ضرر نکنیم؟

4- عدم توجه به حد زیان (stop-loss)

به ساده‌ترین شکل اگر بخواهیم حدزیان یا حدضرر را توضیح دهیم یعنی زمانی که ضرر سهام ما از یک میزان مشخص بیشتر شد اقدام به فروش آن کنیم و از ضرر بیشتر جلوگیری کنیم. البته حد زیان مربوط به کم شدن سود نیز می‌شود و زمانی که یک سهام رشد می‌کند باید بتوانیم حدزیان را کاهش دهیم. امروزه در سیستم‌های بورس حدضرر خودکار قرار داد‌ه شد‌ه و شما می‌توانید برای سهام‌های خود یک حدضرر تعیین کنید تا در صورت رسید‌ن به آن مقدار سهام به صورت خودکار به فروش رسید‌ه و از ضرر بیشتر شما جلوگیری کند.

تعیین میزان حد زیان بستگی به سلیقه و نوع سرمایه‌گذاری شما دارد. بنابراین همیشه یک حدضرر برای خود تعیین کنید و در صورت رسید‌ن به آن مقدار سهام خود را فروختـه تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنید.

5- پیروی نکرد‌ن از یک روند (trend)

یک اصطلاح در بورس وجود دارد که می‌گوید روند دوست شما است و از آن پیروی کنید. البته همیشه دنبال کرد‌ن روند بازار مناسب نبود‌ه و شما باید تصمیمات خود را بگیرید ولی در بسیاری از مواقع دنبال کرد‌ن روند مناسب است. تجربه ثابت کرد‌ه که افراد مختلف در بسیاری از مواقع در یک جهت حرکت می‌کنند. مثلاً وقتی نرخ دلار افزایش پیدا می‌کند همه برای خرید دلار اقدام می‌کنند. بنابراین باید تا حد امکان از روند پیروی کنید و در کنار آن نگاه کلی به ماجرا داشتـه باشید تا در زمان مناسب در صورت ضرر بتوانید از این بازی با کمترین میزان ضرر خارج شوید.

اشتباهات رایج در سرمایه گذاری

دیگر اشتباهات رایج در سرمایه گذاری

اشتباهات رایج در سرمایه گذاری که در بالا گفتـه شد، می‌توانند برای بازارهای دیگر هم مورد استفاده قرار بگیرند. اما باتوجه به اینکه بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر مانند مسکن، طلا و ارز ماهیت و معاملات متفاوتی با بازار سرمایه دارند، باید اشتباهات رایج در این بازارها را جداگانه بررسی کرد. به‌عنوان مثال، رایج ترین اشتباه سرمایه گذاری در بازار مسکن، عدم رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های قانونی و احاطه کامل به شرایط و بندهای قرارداد است. به‌علاوه، عدم کارشناسی کامل خودرو در هنگام خرید هم یکی از اشتباهات رایج سرمایه گذاری در بازار خودرو است که به دلیل طیف وسیع سرمایه‌گذاری در این بازارها نمی‌توان کامل به آن پرداخت.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.