کد بورسی چیست؟ + دریافت رایگان کد بورسی

کد بورسی چیست؟ + دریافت رایگان کد بورسی

56498
ورود به بورس

کد بورسی از جمله ضروریات ورود به بازار سرمایه است که برای خرید و فروش سهام حتما به آن نیاز خواهید داشت. دریافت کد بورسی نیازمند برخی ملزومات اساسی همچون ثبت نام در سجام و احراز هویت است. اگر با این مفاهیم آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم مطالعه این مطلب از کاریزما را از دست ندهید.

در این مقاله از کاریزما لرنینگ به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

کد بورسی چیست؟ چگونه کـد بورسی دریافت کنیم؟ مدارک لازم برای دریافت کـد بورسی چیست؟ تفاوت کـد بورسی و کد آنلاین چیست؟ علاوه بر این‌ها آموزش گام‌به‌گام ثبت نام و دریافت کـد بورسی را همراه با تصاویر و ویدئو خواهیم داشت.

دریافت کد بورسی

کد بورسی چیست و چه کاربردی دارد؟

کد بورسی اولین پیش‌نیاز برای انجام معاملات در بورس و خرید و فروش سهام است. برای دریافت کـد بورسی که با نام کد معاملاتی نیز شناخته می‌شود لازم است هر شخص با در اختیار داشتـن مدارک لازم، مراحلی را گام‌به‌گام انجام دهد و در یک کارگزاری معتبر نیز ثبت‌نام کند. انجام این مراحل علاوه‌بر مراجعه حضوری می‌تواند به صورت غیرحضوری و آنلاین در کمترین زمان ممکن نیز انجام شود.

کد بورسی

کد بورسی چند رقمی است؟

کـد بورسی یک شناسه با 8 کاراکتر است که شامل سه حرف (عموما سه حرف اول نام خانوادگی) و 5 عدد به صورت تصادفی است. این کد برای هر شخص به صورت منحصر به فرد صادر می‌شود. مثلا فرض کنید یک شخص با نام خانوادگی طباطبایی کـد بورسی به صورت “طبا12345” دارد. البته سه حرف ابتدایی می‌تواند حروف دیگری به جز سه حرف ابتدایی فامیل فرد باشد.

کد بورسی از کجا بگیریم؟

تا به اینجا متوجه شدیم برای فعالیت در بورس می‌بایست کـد بورسی دریافت کنیم. اما مراحل اخذ کـد بورسی و معامله در بورس اوراق بهادار چگونه است؟ گفتنـی است، در زمان حاضر ورود به بورس و دریافت کـد بورسی به دلیل ایجاد امکان ثبت نام غیرحضوری و طی کرد‌ن تمامی مراحل به صورت اینترنتی به فرآیندی آسان و کم هزینه تبدیل شد‌ه است. تنها کافی است به اینترنت دسترسی داشتـه باشید، مدارک لازم را اسکن گرفتـه و مراحلی که در ادامه توضیح خواهیم داد را گام‌به‌گام با ما انجام دهید.

نحوه دریافت کد بورسی

به طور خلاصه، مراحل دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری به صورت زیر است:

 • ثبت نام در سامانه سجام
 • احراز هویت
 • دریافت کـد بورسی
 • ثبت نام در کارگزاری و اخذ کد آنلاین

در ادامه هر کدام را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

گام اول: ثبت نام در سامانه سجام

سامانه جامع اطلاعات مشتریان که به اختصار سامانه سجام نامید‌ه می‌شود، توسط شرکت سپرد‌ه‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و برای ارائه خدمات یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه ایجاد شد‌ه است. سجام سامانه‌ای است که برای جمع‌آوری و تجمیع سوابق معاملاتی سهامداران ایجاد شد‌ه و سهامداران به راحتی می‌توانند دارایی‌های خود را در این سامانه مشاهد‌ه و از سودهای دریافتی اطلاع یابند.

برای ثبت نام بورس، باید در این سامانه ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام در سامانه سجام کافی است به نشانی اینترنتی www.sejam.ir مراجعه کرده و با انتخاب «ثبت نام سجام»، ثبت نام خود را آغاز کنید و مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنید.

سامانه سجام

در صورتیکه در ثبت نام سجام با مشکل یا ابهامی مواجه شدید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «سامانه سجام چیست؟ + ثبت نام رایگان سجام» را مطالعه کنید. در این مقاله تمامی مراحل ثبت نام در سامانه سجام به صورت گام به گام و همراه با تصویر توضیح داد‌ه شد‌ه است.

دریافت کد بورسی رایگان

لازم به ذکر است که در مرحله ثبت نام در سامانه سجام مبلغی (حدودا به اندازه 11 هزار تومان) به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز می‌شود. پرداخت این هزینه هنگامیکه به صورت مستقیم به سامانه سجام مراجعه کنید الزامی است اما در صورتیکه پیش از ثبت نام در سامانه سجام، ابتدا به سایت ثبت نام کارگزاری کاریزما مراجعه کنید و از طریق این سایت به سامانه سجام هدایت شوید نیازی به پرداخت این مبلغ نیست و می‌توانید کـد بورسی خود را کاملا رایگان دریافت کنید.

ثبت نام رایگان سجام

گام دوم: احراز هویت

پس از اینکه در سامانه سجام اطلاعات خود را ثبت و مدارک لازم را بارگذاری کردید، لازم است تا از طریق یکی از روش‌های مورد تایید احراز هویت شوید. برای احراز هویت شما می‌توانید به یکی از دو طریق زیر عمل کنید.

1- احراز هویت حضوری
2- احراز هویت غیرحضوری

برای احراز هویت غیر حضوری باید به یکی از روش‌هایی که در صفحه احراز هویت الکترونیک سایت سجام ذکر شد‌ه است اقدام کنید. همچنین برای احراز هویت حضوری نیز می‌بایست به یکی از مراکز احراز هویتی مراجعه کنید که در صفحه لیست مراکز منتخب احراز هویت همان سایت  ذکر شد‌ه است.

گام سوم: دریافت کد بورسی سجام

این کد همانطور که گفتـه شد منحصر به فرد است و هر فرد تنها یک کـد بورسی دارد. پس از اینکه کـد بورسی را دریافت کردید می‌توانید کد معاملاتی آنلاین را نیز از یک کارگزاری معتبر دریافت کنید.

اگر این مراحل را از ابتدا از طریق صفحه ثبت نام کارگزاری کاریزما انجام دهید مرحله دریافت کـد بورسی و کد آنلاین با هم انجام خواهد شد و نیازی به ثبت نام در یک کارگزاری به صورت مجزا نیست.

گام چهارم: ثبت نام در کارگزاری و اخذ کد آنلاین

پس از طی سه مرحله قبل، شما می‌توانید به یکی از شعب کارگزاری مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه کنید و کد آنلاین خود را دریافت کنید. شما با کـد بورسی آشنا هستید اما شاید برایتان سوال باشد که کد آنلاین چیست؟ کد آنلاین شامل نام کاربری تولید شد‌ه توسط کارگزاری به همراه رمز عبوری است که مخصوص شماست و در اختیارتان قرار داد‌ه می‌شود تا با استفاد‌ه از آن وارد درگاه معاملاتی (پنل یا سامانه معاملاتی) کارگزاری شوید و به صورت آنلاین اقدام به خرید سهام کنید. پنل معاملاتی یا همان سامانه معاملاتی هر کارگزاری متفاوت است که آدرس آن را با مراجعه به سایت هر کارگزاری خواهید یافت.

برای ثبت نام در کارگزاری و دریافت کـد بورسی و کد آنلاین به صورت غیرحضوری و رایگان کلیک کنید.

مراحل دریافت کد بورسی

در ویدئو زیر نحوه دریافت کـد بورسی را به صورت گام به گام آموزش داده‌ایم.

کد بورسی چند روز طول میکشد؟

پس از اینکه مراحل ثبت نام و احراز هویت شما در سامانه سجام تکمیل شد، کـد بورسی شما طی حداکثر 7 روز کاری توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی برایتان ارسال می‌شود.

کد بورسی همان کد سجام است؟

همانطور که از متن حاضر متوجه شده‌اید، کـد بورسی با کد آنلاین کارگزاری متفاوت است. کـد بورسی یک کد منحصر به فرد است که برای هر شخص حقیقی یا حقوقی صادر می‌شود. اما کد آنلاین کارگزاری مربوط به سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری است که افرادی که قصد دارند خودشان به صورت برخط (آنلاین) سهام و دیگر اوراق بهادار را خرید و فروش کنند با داشتن آن قادر به انجام این کار خواهند بود. هرچند کـد بورسی منحصر به فرد است اما کد آنلاین را می‌توان از کارگزاری‌های مختلف دریافت کرد.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی

اشخاص حقیقی و حقوقی هر دو می‌توانند کـد بورسی داشته باشند. هر کدام از آن‌ها می‌بایست مدارکی را ارائه دهند که به طور مجزا و فهرست وار آن‌ها را نام می‌بریم. دقت شود در فرآیند دریافت کـد بورسی به صورت غیرحضوری اسکن این مدارک را باید در اختیار داشته باشید.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی اشخاص حقیقی

1. ارائه اصل شناسنامه و همراه داشتن تصویر از تمام صفحات آن
2. ارائه اصل کارت ملی و همراه داشتن تصویر از پشت و روی آن
3. ارائه اطلاعات ارتباطی و شغلی مانند آدرس محل سکونت، آدرس محل کار، کد پستی، تلفن ثابت و تلفن همراه.
4. ارائه شماره حساب و شماره شبای بانکی مانند شماره حساب، نام بانک، نام شعبه، کد شعبه و شماره شبا.

به هنگام ارائه شماره حساب دقت داشتـه باشید که هرگاه قصد برداشت وجه از حساب کارگزاری داشتـه باشید، وجه درخواست شد‌ه فقط به شماره حسابی که به هنگام ثبت نام ارائه می‌نمایید واریز خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی اشخاص حقوقی

1. تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس
2. تصویر روزنامه رسمی
3. آگهی کلیه تغییرات
4. تصویر اساسنامه
5. کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره (دقت شود که کلیه اعضا می‌بایست در سامانه سجام ثبت نام کرده باشند)
6. تکمیل فرم تعهدنامه

چگونه بفهمیم کد بورسی داریم؟

در صورتیکه پیشتر اقدام به دریافت کـد بورسی کرده‌اید اما آن را فراموش کرده‌اید، می‌توانید به صورت آنلاین و غیرحضوری از طریق سامانه بازیابی کد بورسی آن را مجددا دریافت کنید. برای این منظور به سایت estelam.ime.co.ir مراجعه نموده و اطلاعات لازم را وارد نمایید.

بازیابی کد بورسی

امکان دارد در برخی مواقع این سامانه مشکل داشته باشد و نتوانید از آن استفاده کنید. برای این منظور راه‌های دیگری نیز برای بازیابی کـد بورسی سجام دارید. یکی از راه‌های ممکن برای استعلام کـد بورسی فراموش شد‌ه مراجعه و یا تماس با کارگزاری و استعلام کـد بورسی با کد ملی است.

سومین روش استعلام کـد بورسی مراجعه به سایت درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به آدرس www.ddn.csdiran.ir و وارد کردن کد ملی است. در صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود می‌توانید کـد بورسی خود را که شامل 3 حرف و 5 عدد است مشاهده نمایید. 

سامانه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

چند نکته مهم در رابطه با دریافت کد بورسی

1. تمامی افراد بالای 18 سال می‌توانند کـد بورسی داشته باشند. کافی است با داشتن مدارک ذکر شد‌ه و سپری کردن تمامی مراحل کد بورسی خود را دریافت کنند. افراد زیر 18 سال نیز می‌توانند با حضور نماینده قانونی خود کـد بورسی دریافت کنند که شرایط مخصوص خود را دارد.

2. نام‌های دیگر کـد بورسی، کد سهامداری یا کد معاملاتی است.

3. در تفاوت کـد بورسی و کد آنلاین ذکر شد که کـد بورسی منحصر به فرد است اما می‌توانید چندین کد آنلاین از کارگزاری‌های مختلف دریافت کنید.

سخن پایانی

لازمه فعالیت در بورس و خرید و فروش سهام داشتن کد بورسی است و برای این منظور مراحل و فرآیندی تعریف شد‌ه است. برای داشتن کـد بورسی ابتدا می‌بایست در سامانه سجام ثبت نام کنید. پس از احراز هویت، کـد بورسی خود را دریافـت می‌کنید و می‌توانید در کارگزاری ثبت نام کنید. جهت دریافت کـد بورسی و ثبت نام در کارگزاری کلیک کنید.

دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری

سوالات متداول

کد بورسی شما همان شناسه‌ای است که از سجام دریافت می‌کنید. این کد به‌عنوان کد سهامداری شما مطرح بوده و شامل سه حرف و پنج عدد است.

مراحل دریافت کد بورسی به ترتیب زیر است:
• ثبت نام در سجام و تکمیل مراحل
• احراز هویت
• دریافت کد بورسی
• ثبت نام در کارگزاری و اخذ کد آنلاین

به طور کلی، کد بورسی یک شناسه با 8 کاراکتر است که شامل 3 حرف و 5 عدد تصادفی است. این سه حرف کد بورسی اغلب سه حرف اول نام خانوادگی افراد یا سه حرف از حروف الفبا است که برای هرکس به طور تصادفی انتخاب می‌شود.

خیر، هر شخص تنها یک کد بورسی دارد که منحصر به فرد است.

اشخاص حقیقی با داشتن شناسنامه، کارت ملی، اطلاعات شغلی و ارتباطی و همچنین اطلاعات مربوط به حساب بانکی می‌توانند کد بورسی دریافت کنند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 دیدگاه برای این مقاله

 1. هما سعادتی ۲۷ آذر ۱۴۰۲ 1 پاسخ

  با سلام بنده کد بورسی دارم چطور سهام بخرم؟

  ۲۷ آذر ۱۴۰۲ 1 پاسخ
  1. بهارک آقائی ۲۷ آذر ۱۴۰۲

   سلام و درود. برای خرید و فروش سهام باید ابتدا در کارگزاری ثبت نام کنید.

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
 2. آرش احمدیان ۲۷ آذر ۱۴۰۲ 1 پاسخ

  سلام و خسته نباشید. من کد بورسی سجام را فراموش کردم. حالا باید چیکار کنم؟

  ۲۷ آذر ۱۴۰۲ 1 پاسخ
  1. بهارک آقائی ۲۷ آذر ۱۴۰۲

   با سلام و درود، باید وارد سامانه سجام شده و ویرایش اطلاعات را بزنید تا تمامی اطلاعات مربوط به خود از جمله کد بورسی تان را مشاهده کنید.

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
 3. سهیلا ۲۷ آذر ۱۴۰۲ 1 پاسخ

  کد بورسی چقدر طول میکشه بیاد؟

  ۲۷ آذر ۱۴۰۲ 1 پاسخ
  1. بهارک آقائی ۲۷ آذر ۱۴۰۲

   در صورت تکمیل روند ثبت نام، کد بورسی شما حداقل 2 روز کاری بعد از احراز هویت به شماره همراه ثبت شده در داخل سامانه سجام ارسال خواهد شد.

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.