برای خرید سهام به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای خرید سهام به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نکات خرید سهام
ورود به بورس

نکات خرید سهام را اگر بدانید و آنها را رعایت کنید، قطعا سرمایه‌گذاری موفقی را تجربه خواهید کرد. حتما از خود می‌پرسید که برای خرید سهام به چه نکاتی باید توجه کرد؟ اصلا نگران نباشید. در این مقاله از کاریزما نکات کلیدی خرید سهام در بورس را به شما خواهیم گفت.

برای خرید سهام چه باید کرد؟

بسیاری از افراد با شنید‌ن نام بورس، دچار اضطراب می‌شوند و احساس می‌کنند که فعالیت در بازار بورس اوراق بهادار فقط کار کسانی است که در حد مارک زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg) باهوش هستند یا به اندازه استفن هاوکینگ (Stephen William Hawking) فقید از قدرت تجزیه و تحلیل برخوردارند. البته که هوش، علم، آگاهی و قدرت تحلیل برای ورود به بورس و موفق شد‌ن در فعالیت‌های بازار بورس بسیار ضروری است. اما دلیل نمی‌شود که شما از سرمایه‌گذاری در بورس به‌عنوان یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری بهره‌مند نشوید. کافی‌ست، کمی تلاش کرده و نکات مهم در خرید سهام بورس را به صورت اصولی رعایت کنید. سپس کد بورسی دریافت کنید و و شروع به خرید سهام در بازار سرمایه کنید.

دریافت کد بورسی برای خرید سهام

بنابراین، درباره خرید و فروش سهام باید اطلاعاتی داشته باشید که توجه به آنها قطعاً باعث موفقیت و کسب سود از سهام برایتان خواهد شد. پس نترسید و با توجه به نکات خرید سهام که در ادامه مقاله خواهیم گفت، به کسب اطلاعات معتبر بپردازید.

1) به نقدشوندگی سهام توجه کنید؛ یکی از مهم‌ترین نکات خـرید سهام

ازجمله مهمترین عواملی که برای سرمایه گذاری در بورس و خرید سها باید بدان توجه کنید، میزان نقد شوندگی سرمایه‌ای است که در بازار درگیر شد‌ه است.

نقدشوندگی سهام یا دارایی به معنای راحت بود‌ن خرید و فروش آن در کم‌ترین زمان ممکن است. بنابراین، باید به میزان معاملات انجام شد‌ه روی یک سهم، توجه داشتـه باشید. هر قدر معاملات یک سهم یا دارایی در بازار بیشتر باشد، خریداران و فروشندگان بیشتری آن را معامله می‌کنند و این سهم قابلیت تبدیل شد‌ن به وجه نقد در زمان کمتری دارد. اگر در بخشی از بازار سرمایه‌گذاری کنید که میزان نقدشوندگی آن بیشتر است، ریسک معاملات شما به شدت کاهش می‌یابد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که:

چگونه میزان نقدشوندگی یک صنعت یا سهم را در بازار بورس تشخیص دهیم؟

برای اینکه بدانید کدام یک از صنایع و بخش‌های بازار بورس نقدشوندگی بالاتری دارند باید:

 1. به ظرفیت رشد و سودآوری شرکت یا صنعت توجه کنید.
 2. صنایع یا سهامی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید که با در نظر گرفتـن بازار و وضعیت کلی اقتصاد و سیاست کشور در وضعیت مساعدی از نظر سودآوری قرار دارند و این سودآوری پایدار است.
 3. برای رسید‌ن به انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری نیاز به شناخت وضعیت بازار و صنایع از نظر اقتصادی، سیاسی و تحولات جهانی دارید.
 4. بررسی کنید که کدام بخش از بازار در وضعیت مساعدی از نظر سودآوری قرار دارد و این سودآوری پایدار است یا خیر.

در بازار بورس، شرکت‌ها و صنایع مختلفی از جمله فرآورده‌های دارویی، خودرویی، فلزات، مواد شیمیایی و… فعالیت دارند. با بررسی ظرفیت هر یک از این صنایع از نظر حجم معاملات، می‌توانید به میزان نقدشوندگی صنعت مورد نظر خود پی ببرید و در نتیجه تصمیم درستی برای سرمایه‌گذاری خود در بازار بورس بگیرید.

با در نظر گرفتـن میزان خرید و فروش‌هایی که در طول روز یا در بازه هفتگی روی شرکت‌ها و صنایع مختلف انجام می‌گیرد، مطمئن  شوید در نقد کرد‌ن سهام خود با مشکلی مواجه نخواهید شد.

دراینجا بد نیست به تفکر رایج و کاربردی که در بازار بورس و برای خرید و فروش سهام وجود دارد اشاره کنیم:

شاید بسیار شنید‌ه باشید که یک سهم بد در صنعت خوب، بهتر از یک سهم خوب در صنعت بد است. به‌عنوان مثال، اگر در صنعتی راکد سرمایه‌گذاری کنید، هر چقدر هم که سهام زیادی خریداری کرد‌ه باشید و آن سهم به نظرتان سودآوری مناسبی داشتـه باشد، اما به دلیل اینکه در یک بستر و صنعت راکد و کم معامله قرار گرفتـه آینده چندان مناسبی برای آن نمی‌توان متصور بود. در نهایت برای فروش و نقدشوندگی آن هم با مشکل روبه‌رو خواهید شد.

2) در سبد سرمایه‌گذاری بورسی خود، سهام متنوعی داشتـه باشید؛ دومین نکته برای خرید سهام سودآور

برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس، سبد متنوعی از سهام صنایع مختلف تشکیل دهید. یعنی:

 1. ابتدا درباره صنایع و شرکت‌های موجود در آن تحقیق کنید.
 2. به صورت‌ها و گزارش‌های مالی شرکت‌ها توجه کنید.
 3. سپس از هر صنعت، یک یا دو شرکت را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایید.

با این کار می‌توانید سود و زیان خود را مدیریت کنید. علاوه بر این، بخشی از سبد سهام خود را به سرمایه‌گذاری در سهام کوتاه‌مدت (زود بازده)، بخشی را به سهام میان‌مدت و بخشی را هم به سهام با دیدگاه بلند مدت اختصاص دهید.

3) تعیین استراتژی سرمایه‌گذاری در معاملات سهام و تحلیل مناسب و دقیق؛ مهم‌ترین نکته برای خـرید سهام ارزشمند

برای یک سرمایه‌گذاری موفق باید با مفاهیم اقتصاد خرد و کلان تا حد قابل قبولی آشنایی داشتـه باشید. مثلاً استراتژی سرمایه‌گذاری چیست و انواع آن کدام است؟ انتخاب استراتژی مناسب سرمایه‌گذاری چه تاثیراتی دارد؟ و…

 1. از اوضاع کلان سیاسی و اقتصادی داخلی آگاه باشید.
 2. بازار را به‌صورت روزانه رصد کنید و در جریان بازار باشید.
 3. با جمع‌بندی اطلاعات کسب کرد‌ه و مطالعه منابع در اختیار، قدرت تحلیل و تجزیه خود را افزایش دهید.
 4. برای خرید سهام از همه منابع اطلاعاتی معتبر که در دسترس دارید، برای کسب اطلاع از وضعیت بازار بورس و بازارهای موازی ازجمله بازار ارز و طلا استفاده نمایید.
 5. برای سرمایه‌گذاری خود از مشاوران حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید. بدون تحلیل و استفاده از سایت‌ها و منابع تحلیلی معتبر اقدام به خرید و فروش سهام نکنید.

برای این‌کار، می‌توانید از ابزارهای موجود رصد لحظه‌ای بازار استفاده نمایید تا در مسیر روند جاری بازار حرکت کنید و از سرمایه‌گذاری خود سود کسب نمایید.

نکته آخر اینکه برای سرمایه‌گذاری خود از هرنظر استراتژی مشخصی داشتـه باشید مانند دیدگاه بلندمدت و کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری، ریسک‌پذیری، انتخاب صنعت مناسب برای خرید سهام داشتـه باشید و به آن پایبند بمانید.

در ابتدای شروع سرمایه‌گذاری مشخص کنید:

 1. اهل پذیرش ریسک هستید یا خیر؟
 2. انتظار سودآوری در کوتاه مدت را دارید یا دیدگاه بلند مدت در سرمایه گذاری‌تان دارید؟
 3. قصد نوسانگیری دارید یا می‌خواهید سهامداری کنید؟

برای تعیین استراتژی سرمایه‌گذاری به میزان سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد بازار بورس کنید توجه داشتـه باشید. چنانچه قصد دارید سرمایه اندکی وارد بازار نمایید و از دست داد‌ن این میزان برایتان اهمیت چندانی ندارد، انتخاب استراتژی جسورانه برای سرمایه‌گذاری ایده مناسبی به نظر می‌آید. اما اگر از دست داد‌ن میزان سرمایه‌ای که وارد می‌کنید برایتان مهم است باید از استراتژی های سرمایه‌گذاری محافظه‌کارانه استفاده نمایید.

مقاله پیشنهادی: بهترین استراتژی برای معاملات امروز چیست؟

4) عدم ترس یا تعلل در فروش سهام؛ ازجمله نکات کلیدی خرید سهام در بورس

گاهی پیش می‌آید تحلیلی که برای یک سهم خودتان انجام داده‌اید یا از افراد تحلیلگر دریافت کرده‌اید، به هدف تعیین‌شده نمی‌رسد. به بیان دیگر، روند رشد مورد انتظار را طی نمی‌کند یا حتی رفتار متفاوت یا مغایری نسبت به آنچه انتظارش را دارید در پیش می‌گیرد. در این گونه موارد، برای نگهداری سهام مورد نظر، سرسختی و مقاومت به خرج ندهید. چنانچه روند نزولی سهام آغاز شد و به نظر رسید این روند ادامه‌دار است، تحلیل خود را بازنگری کنید و اهداف و حد سود و ضرر جدیدی برای آن تعیین نمایید. همچنین درصورت لزوم به موقع از سهم خارج شوید.

بزرگترین اشتباهی که سرمایه‌گذاران هنگام متضرر شد‌ن از سرمایه‌گذاری روی یک سهم یا دارایی مرتکب می‌شوند، این است که سعی می‌کنند به خود دلداری داد‌ه و به آینده مبهم سرمایه‌گذاری امیدوار باشند.

سرعت عمل در تصمیم‌گیری و اجرای به موقع آن در معاملات بازار بورس بسیار اهمیت دارد. یک تصمیم هوشمندانه و خروج به موقع از یک سهم، بسیار سودمندتر و آگاهانه‌تر است تا باقی ماند‌ن در آن و پایبندی به اصول اولیه تحلیل.

به‌عنوان مثال، اگر سهمی در چند روز متوالی با صف خرید رشد کرد و حجم معاملات آن افزایش پیدا کرد، باید توجه داشتـه باشید تا زمانی که معاملات این سهم در مسیر افت قرار گرفت، سریع از آن خارج شد‌ه و سهم را بفروشید. با این فروش، کمترین ریسک را انتخاب کرد‌‌ه اید و یک تصمیم منطقی برای سرمایه‌گذاری خود گرفته‌اید.

5) مدیریت نقدینگی در سرمایه‌گذاری در بورس؛ بهترین راهنمای خرید سهام

پر واضح است برای خرید به موقع یک سهم پر سود در بازار بورس، نیاز است نقدینگی کافی داشتـه باشید. در نتیجه، یکی از اصول مهم دیگر در سرمایه‌گذاری در این بازار، کنترل و مدیریت نقدینگی شما است. برای مدیریت نقدینگی در بازار بورس و خرید به موقع سهام پر سودی که در نظر دارید، ۲ راه پیش روی شما قرار دارد:

 • راه اول: در صورتی‌که جزو فعالان بازار سرمایه هستید و معامله حرفه‌ای در بازار بورس انجام می‌دهید، سهامی با قدرت نقدشوندگی بالا در سبد سرمایه گذاری یا پورتفوی خود قرار دهید. در این صورت، می‌توانید هنگامی‌که وجه نقد برای خرید سهمِ سودآوری نیاز دارید، از طریق فروش سهام موجود، وجه نقد مورد نیازتان را برای خرید سهم جدید فراهم نمایید. البته یادآور می‌شویم این کار نیاز به تجربه و تخصص در معاملات بورس دارد.
 • راه دوم: چنانچه به‌تازگی وارد بازار بورس شده‌اید و در معاملات بازار بورس مهارت زیادی ندارید، همیشه ۲۰ تا ۳۰ درصد سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد بازار نمایید را به صورت وجه نقد داشتـه باشید. با این کار هنگامی که قصد خرید سهام سودآوری را در بازار دارید، می توانید به‌راحتی و بدون ریسک نقدشوندگی، آن را خریداری نمایید.

6) شناسایی سهام با ظرفیت معاملات بورس؛ از دیگر نکـات مهم برای سرمایه‌گذاری موفق

با تحلیل مناسب که روی بازار و صنایع مختلف انجام می‌دهید یا از افراد تحلیلگر و سایت‌های معتبر مشاوره‌ای -تحلیلی دریافت می‌کنید، می‌توانید سهامی را شناسایی کنید که ظرفیت رشد در بازار بورس را دارد. برای تشخیص سهام با قدرت رشد بالقوه در بازار، روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که در این بخش از مطلب به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

یک راه این است توجه به این نکته است: معمولاً سهمی که مدتی در بازار روند نزولی داشته است، پس از طی دوره نزول خود، روند قیمتی آن رو به افزایش رفتـه و پس از شروع افزایش قیمت رشد سریع با شیب تندی را در پی خواهد داشت. پس می توان نتیجه گرفت زمانی که سهام نزولی شروع به افزایش قیمت می کند، زمان مناسب برای ورود به سهم و خریداری آن است.

در اینجا باز هم تاکید می‌کنیم  بازار بورس هم مانند بازارهای دیگر ازجمله بازار ارز، طلا یا حتی مسکن، قطعیت و ثبات وجود ندارد. برای خرید و فروش سهام نمی‌توان اصل ثابت و جامعی را در نظر گرفت و به همه سهام شرکت‌های موجود در بازار تعمیم داد. اما به طور معمول، خرید سهام به این  شیوه سودآور بود‌ه و با ریسک آگاهانه همراه است.

راه دیگر برای خرید سهام با ظرفیت سودآوری در بازار بورس استفاده از تکنیک خرید پله‌ای سهام است. اکنون در خصوص شیوه خرید پله‌ای سهام با ظرفیت سودآوری بالا در بازار بورس به توضیح مختصری می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی: سهام چیست و بررسی انواع سهام در بورس

خرید پله‌ای سهام چیست؟

خرید پلکانی سهام به این معنی است که یک سهم را در روند نزولی آن به صورت مرحله به مرحله خریداری نماییم. این شیوه خرید مناسب مواقعی است که کف قیمت سهام برایتان مشخص نیست و به‌طور قطعی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که سهم افزایش قیمت خواهد داشت یا کاهش قیمت.

در این تکنیک معاملاتی، اگر سهمی را خریداری کردید که پس از خرید شما با کاهش قیمت مواجه شد، در قیمت‌های پایین‌تر بازهم در صورتی که نقدینگی لازم را در اختیار داشتید، می‌توانید مقادیر دیگری از این سهم را خریداری نمایید.

در خرید پله‌ای به چه نکاتی باید توجه کرد؟

۱- در نظر داشتـه باشید احتمال دارد پس از خرید نخست شما در مرحله اول، قیمت سهام افزایش یابد. در این صورت، دیگر نمی‌توانید شیوه خرید پله‌ای را برای این سهم به‌کار ببرید و متضرر می‌شوید. اما به طور کلی، تکنیک خرید پله‌ای سهام یکی از روش‌هایی است که احتمال سودآوری بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد.

۲- در تکنیک خرید پله‌ای سهام، محدودیتی برای پله‌های خرید وجود ندارد و شما می‌توانید حتی در طی یک روز چند بار روی یک سهم خرید داشتـه باشید. این موضوع کاملاً به نقدینگی شما بستگی دارد. هر چه نقدینگی بیشتری در بازار بورس وارد کرد‌ه باشید، امکان خرید بیشتری از یک سهم در یک یا چند پله خواهید داشت.

۳- نکته‌ بااهمیتی که در این تکنیک خرید سهم وجود دارد این است که اگر بتوانید در روند منفی سهم، در پله‌های آخر خرید بیشتری داشتـه باشید، سودآوری شما بیشتر خواهد بود.

۴- همانطور که در خرید سهام روش پله‌ای وجود دارد در فروش سهام نیز می‌توانید از شیوه پله‌ای در فروش سهام استفاده نمایید. فروش پلکانی سهام به معنی فروش سهم در چند مرحله است. چنانچه سهمی را در کف قیمت خریداری نمایید احتمال فروش آن در اوج قیمت برایتان وجود دارد.

سخن آخر

با مطالعه این مطلب دریافتید که برای سرمایه‌گذاری موفق در بورس و بازار سرمایه باید نکات مهم در خرید سهام بورس را بدانید و به آنها عمل کنید. تمامی مطالب آموزشی مربوط به راهنمای خرید سهام را در این مقاله به طور کامل به شما آموزش دادیم. همچنین گفتیم که برای خرید سهام باید چه مراحلی را طی کرد‌ه و به چه نکاتی توجه کرد.

امید است با مطالعه مقالات آموزشی مجله کاریزما گام‌های مثبتی در زمینه یادگیری بورس و سرمایه‌گذاری موفق بردارید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرانشیز بیمه بدنه

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.