اصطلاحات مهم و کاربردی سبدگردانی

اصطلاحات مهم و کاربردی سبدگردانی

54685
ورود به بورس

سبدگردانی یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری به صورت غیرمستقیم است که افرادی که زمان یا مهارت کافی در خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار را ندارند، بتوانند از تجربیات افراد حرفه‌ای و متخصص در حوزه مالی استفاده کنند و از بازدهی بازار سرمایه و بورس بهره‌مند شوند. در واقع  سبدگردانی را این‌گونه می‌توان تعریف کرد: «سپردن سرمایه به فردی به نام سبدگردان که او مسئولیت مدیریت سهام سرمایه‌ گذار را بر عهده می‌گیرد و با استفاده از دانش و تجربه‌اش سهام و اوراق بهادار گوناگون را خرید و فروش می‌کند». 

در صورتیکه قصد داشتن سبد اختصاصی و انعقاد قرارداد با یک شرکت سبدگردانی را دارید ابتدا می‌بایست از داشتن مجوز آن از سمت سازمان بورس اطمینان حاصل کنید. مطلب بسیار مهم دیگری که اهمیت دارد، دانستن اصطلاحات کاربردی در سبدگردانی است که به هنگام عقد قرارداد سبدگردانی به کمک شما خواهد آمد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از مراجعه به یک سبدگردانی این مقاله را مطالعه کنید.

چند نکته پیش از سرمایه‌گذاری

اشخاصی که تمایل دارند تا دارایی خود را به صورت سبدگردانی اختصاصی به یک سبدگردان معتبر بسپارند ابتدا لازم است بدانند چه سبدگردان‌هایی قابل اعتماد هستند؟ و از کجا می‌توان از آن اطمینان حاصل کرد؟

مقاله پیشنهادی: بهترین شرکت سبدگردانی چه ویژگی‌هایی دارد؟

خوب است بدانید که سبدگردانی که سرمایه خود را به آن می‌سپارید الزاما می‌بایست مجوزهای لازم را از سازمان بورس اوراق بهادار دریافت کرده باشد. سازمان بورس در سایت خود نام این نهادها را منتشر می‌کند که در این لینک می‌توانید مشاهده کنید. سبدگردان کاریزما که اولین سبدگردان دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار است، تجربه زیادی در زمینه مدیریت پرتفوی سرمایه‌گذاران دارد.

مهم ترین اصطلاحات سبدگردانی چیست؟

اصطلاحات پرکابرد سبدگردانی

به طور کلی در قراردادهای سبدگردانی 10 اصطلاح وجود دارد که تعریف شده‌اند. در ادامه با این اصطلاحات پرکابرد در سبدگردانی آشنا می‌شوید.

1- سرمایه‌گذار

همانطور که می‌دانید سرمایه‌گذار یکی از طرفین قرارداد است که مشخصات آن به صورت کامل در قرارداد سبدگردانی ذکر می‌شود. سرمایه‌گذار در واقع شخصی است که سرمایه خود را به منظور مدیریت ریسک و کسب بازدهی، به سبدگردان می‌سپارد تا وی با استفاده از دانش و تجربه مالی خود دست به خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار بزند و از این طریق پرتفوی سرمایه‌گذار را مدیریت کند.

2- سبدگردان

در آخرین نسخه مصوب قانون بازار اوراق بهادار، سبدگردانی اینگونه تعریف شده است:«شخص حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه گذار میپردازد.». در واقع سبدگردان طرف دیگر قرارداد است.

3- سبد اختصاصی

به مجموع دارایی‌های متعلق به سرمایه‌گذار گفته می‌شود که در اختیار سبدگردان قرار داده شده است تا با استفاده از آن برای سرمایه‌گذار سهام یا سایر اوراق بهادار را خرید و فروش نماید. به بیانی ساده سبد اختصاصی به مجموعه داراییهای مالی گفته می‌شود که از محل وجوه سرمایه گذاران خریداری میشود.

4- سبدگردانی

به فرآیند تصمیم گیری برای خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار یا افتتاح سپرده‌های بانکی یا انجام هرگونه سرمایه‌گذاری بوسیله سبدگردان گفته می‌شود که در نهایت منجر به کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار می‌شود.

مقاله پیشنهادی: انواع حساب بانکی را بشناسید

کد سبد یا کد PRX چیست؟

5- قیمت پایانی

براساس مقررات سازمان بورس میانگین موزون قیمت معاملات هر سهم است که در محاسبات آن حجم معاملات، حجم مبنا و قیمت پایانی روز گذشته لحاظ می‌شود.

6- قرارداد

به قرارداد سبدگردانی اختصاصی گفته می‌شود که میان سرمایه‌گذار و سبدگردان منعقد می‌شود.

7- دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان

منظور از دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان همان دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان است که توسط هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار تایید شده است.

8- متمم قرارداد

متمم قرارداد هرگونه تغییر در مفاد قرارداد اصلی مانند برداشت بخشی از سرمایه (یا تمام آن) یا افزودن به سرمایه بوسیله سرمایه‌گذار را پیش بینی و امکان پذیر می‌کند. متمم قرارداد با توافق طرفین و پس از امضای آن‌ها سندیت خواهد داشت.  

9- کد سبد یا کد PRX

کد سبد که به اختصار کد PRX هم نامیده می‌شود توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می‌شود و تمامی قراردادهای سبدگردانی الزاما باید این کد را داشته باشند. در واقع یکی از نشانه‌های رسمی بودن قرارداد سبدگردانی همان کد PRX می‌باشد. هرچند مدیریت دارایی‌های این کدها را سبدگردان انجام می‌دهد اما مالکیت آن متعلق به سرمایه‌گذار است.

10- کارمزد مدیریت و عملکرد سبد

پیشتر در مقاله‌ای به طور مفصل به کارمزد مدیریت و عملکرد سبد اشاره کردیم و همانطور که می‌دانید حدود کارمزد توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شده است اما در نهایت به صورت توافقی بین سبدگردان و سرمایه‌گذار در همان حدود تعیین می‌شود. کارمزد سبدگردانی از دو بخش کارمزد مدیریت (بخش ثابت کارمزد) و کارمزد عملکرد (بخش متغیر کارمزد) تشکیل می‌شوند.

مقاله پیشنهادی: کارمزد سبدگردانی در بورس چقدر است؟

سخن پایانی

سبدگردانی یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است که افراد با سرمایه‌های کلان از آن استقبال می‌کنند. برای داشتن یک سبد اختصاصی از یک سبدگردان معتبر لازم است تا با سبدگردان خود قرارداد سبدگردانی منعقد کنید. پیش از انعقاد قرارداد لازم است اصطلاحات پرکاربرد را بدانید. اصطلاحاتی نظیر سبد اختصاصی، قرارداد، متمم قرارداد، کد سبد و کارمزد مدیریت و عملکرد از جمله این واژگان هستند که نیاز دارید آن‌ها را بدانید. 

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.