کد PRX چیست؟

کد PRX چیست؟

کد PRX
ورود به بورس

سرمایه‌گذاری در بورس به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. در روش مستقیم  خود سرمایه‌گذار تصمیم به خرید و فروش می‌کند. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم خود به چند قسمت تقسیم می‌شود. می‌توان در صندوق‌های سهامی سرمایه‌گذاری کرد و یا ازطریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری که مجوز سبدگردانی دارند، سرمایه خود را به آنها تحت قرارداد مورد تائید سازمان بورس قرار دهید. دریافت سرمایه برای شرکت‌های سبدگردان متفاوت است اما قرارداد و شرایط قرارداد باید از نظر سازمان بورس مورد قبول باشد. بعد از بستـن قرارداد و شروع کار نیاز به کد PRX بورس است. بعد از آن، مشخص شد‌‌‌ن میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار که ازطریق سوالاتی که از سازمان بورس مشخص نمود‌‌ه است میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار مشخص می‌شود و سبد سرمایه‌گذاری بر آن اساس چید‌ه می‌شود.

در ادامه این مقاله از کاریزما، نحوه دریافت کد PRX را به شما توضیح خواهیم داد.

کد بورسی PRX چیست؟

برای ورود به بازار سرمایه و خرید فروش سهام به طور مستقیم نیاز است که ازطریق سامانه سجام ثبت نام انجام شود و بعد از احراز هویت کد بورسی خود را دریافت کنید. اما اگر به طور غیر مستقیم و ازطریق شرکت‌های سبد گردانی قصد سرمایه‌گذاری دارید، بعد از بستـن قرارداد با شرکت مورد نظر کد برای شما ازطریق سازمان بورس به شما تعلق می‌گیرد که به آن کد PRX می‌گویند. این کد با حرف لاتین PRX شروع می‌شود که نشانگر این است سرمایه شما تحت مدیریت شرکت سبدگردان قرار گرفتـه است.

توجه داشتـه باشید سبدگردانی و شرکت‌های سبدگردان طبق قانون سازمان بورس هیچ‌گونه تضمینی برای ضرر در بازار سرمایه انجام نمی‌دهند که کاملا هم طبیعی است. همان طور که به طور مستقیم وقتی خود سرمایه‌گذار اقدام به خرید سهم می‌کند هیچ‌گونه تضمینی برای بدست آورد‌ن سود وجود ندارد. اما با توجه به وجود تحلیل‌گران در شرکت‌های سبدگردان و تجربه تمام تلاش خود را برای رسید‌ن به بازدهی مناسب انجام خواهند داد.

در شرکتهای سبدگردان افراد متخصصی وجود دارند که به ویژگی‌های بازار سرمایه آشنایی دارند و با ابزارهایی که در اختیار دارند می‌توانند بر بازار نظارت کنند و متغیرهای تاثیرگذار بر بازار را کنترل کنند. سبدگردان‌ها در ازای مدیریت سرمایه‌های شما کارمزد دریافت می‌کنند. اما این کارمزد در صورتی دریافت می‌شود که سبدگردان سودی بیشتر از سود بانکی به شما پرداخت کند.

برای اطلاع از نحوه پرداخت کارمزد شرکت‌های سبدگردانی این مقاله را بخوانید: کارمزد سبدگردانی در بورس چقدر است؟

نکته بسیار مهمی که وجود دارد حتما سبدگردان مورد نظر سرمایه‌گذار باید از سازمان بورس اوراق بهادار مجوز سبدگردانی را اخذ کرد‌ه باشد. شرکت سبد گردان کاریزما اولین شرکت مجوز دار سبدگردانی در ایران است.

نحوه دریافت کد PRX

در گذشته و تا چند ماه پیش، دریافت کد PRX در بورس زمان‌بر بود و اول 4 الی 5 روز طول می‌کشید. اما با شلوغ شد‌ن بازار سرمایه جهت سرمایه‌گذاری این فرایند به 2 الی 3 هفته هم رسید تا اینکه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از اواخر مهر از الکترونیکی کرد‌ن این فرایند خبر داد. در شرایط امروز فرآیند دریافت کد PRX بورس در کمتر از چند ساعت انجام می‌شود.

سخن آخر 

همانطور که می دانید برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیاز به تجربه فراوانی است. از همین جهت، همیشه باید به عنوان سرمایه‌گذار اخبار بازار سرمایه را مورد بررسی قرار دهید و همیشه بهترین تصمیمات را بگیرید. در صورتی که بخواهید به طور غیرمستقیم و از طریق شرکت‌های سبد گردانی در بورس سرمایه‌گذاری کنید، بعد از عقد قرارداد با شرکت مورد نظر، ازطریق سازمان بورس کدی به شما تعلق می‌گیرد که به آن کد PRX بورس می‌گویند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.