کد PRX چیست؟ + نحوه دریافت آن

کد PRX چیست؟ + نحوه دریافت آن

کد PRX
ورود به بورس

سرمایه‌گذاری در بورس به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود، در روش مستقیم، سرمایه‌گذار خود تصمیم به خرید و فروش می‌کند در حالی که در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم می‌توان در صندوق‌های سهامی سرمایه‌گذاری کرد یا از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری که مجوز سبدگردانی دارند، سرمایه خود را به آنها، تحت قرارداد مورد تائید سازمان بورس، قرار دهند، دریافت سرمایه برای شرکت‌های سبدگردان متفاوت است اما قرارداد و شرایط قرارداد باید از نظر سازمان بورس مورد قبول باشد، بعد از بستـن قرارداد و شروع کار نیاز به کد PRX بورس است. در ادامه این مقاله از کاریزما لرنینگ نحوه دریافت کد PRX را به شما توضیح خواهیم داد.

کد بورسی PRX چیست؟

برای ورود به بازار سرمایه و خرید فروش سهام به طور مستقیم نیاز است که از طریق سامانه سجام ثبت نام انجام شود. بعد از احراز هویت کد بورسی خود را دریافت کنید؛ اما اگر به طور غیر مستقیم و از طریق شرکت‌های سبد گردانی قصد سرمایه‌گذاری دارید، بعد از بستـن قرارداد با شرکت سبدگردانی مورد نظر کدی برای شما از طریق سازمان بورس به شما تعلق می‌گیرد که به آن کد PRX در بورس می‌گویند. کد PRX  متشکل از سه حرف ابتدای نام خانوادگی و پنج عدد است که نشانگر این است سرمایه شما تحت مدیریت شرکت سبدگردان قرار گرفته است. به عنوان مثال: احمد عزیزی (عزی 12345)

توجه داشتـه باشید سبدگردانی و شرکت‌های سبدگردان که از ارکان نهادهای مالی هستند. طبق قانون سازمان بورس هیچ‌گونه تضمینی برای ضرر در بازار سرمایه انجام نمی‌دهند که کاملا هم طبیعی است. همان طور که به طور مستقیم وقتی خود سرمایه‌گذار اقدام به خرید سهم می‌کند هیچ‌گونه تضمینی برای بدست آورد‌ن سود وجود ندارد، اما با توجه به وجود تحلیل‌گران در شرکت‌های سبدگردان و تجربه تمام تلاش خود را برای رسید‌ن به بازدهی مناسب انجام خواهند داد.

در شرکت‌های سبدگردان افراد متخصصی وجود دارند که به ویژگی‌های بازار سرمایه آشنایی دارند. با ابزارهایی که در اختیار دارند می‌توانند بر بازار نظارت کنند و متغیرهای تاثیرگذار بر بازار را کنترل کنند. سبدگردان‌ها در ازای مدیریت سرمایه‌های شما کارمزد دریافت می‌کنند اما این کارمزد در صورتی دریافت می‌شود که سبدگردان سودی بیشتر از سود بانکی به شما پرداخت کند.

حتما سبدگردان مورد نظر سرمایه‌گذار باید از سازمان بورس اوراق بهادار مجوز سبدگردانی و کد prx را اخذ کرد‌ه باشد. شرکت سبدگردانی کاریزما اولین شرکت مجوز دار سبدگردانی اختصاصی در ایران است.

مقاله پیشنهادی: سبدگردانی چیست و مناسب چه افرادی است؟

نحوه دریافت کد prx در سبدگردانی

نحوه دریافت کد PRX

اشخاص با مراجعه به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و اطلاع از شرایط فعالیت‌ آن‌ها باید اقدام به بستن قرارداد با شرکت سبدگردانی کنند که با انجام این کار، سازمان بورس یک کد PRX به هر سرمایه‌گذار اختصاص می‎‌دهد. در گذشته و تا چند ماه پیش، دریافت کد PRX در بورس زمان‌بر بود. اول 4 الی 5 روز طول می‌کشید، اما با شلوغ شد‌ن بازار سرمایه جهت سرمایه‌گذاری این فرایند به 2 الی 3 هفته هم رسید تا اینکه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از اواخر مهر از الکترونیکی کرد‌ن این فرایند خبر داد. در شرایط امروز فرآیند دریافت کد PRX بورس در کمتر از 24 ساعت انجام می‌شود و همانند دریافت کد بورسی رایگان و بدون هزینه است.

مزایای دریافت کد بورسی PRX چیست؟

دریافت کد PRX در بورس به معنای فعالیت غیرمستقیم و از طریق سبدگردان‌ها در بازار سرمایه است که در ادامه به معرفی مزایای آن می‌پردازیم:

  • مدیریت سرمایه و کاهش ریسک به دلیل بهره‌مندی از افراد ماهر و متخصص بازار سرمایه
  • صرفه‌جویی در زمان به علت سرمایه‌گذاری به صورت غیرمستقیم و سپردن مسئولیت به سبدگردان
  • جلوگیری از بروز رفتارهای هیجانی و عجولانه فرد سرمایه گذار
  • با مراجعه به شرکت‌های سبدگردان دارای مجوز می‌توان از کلاهبرداران جلوگیری کرد.
  • مشاوره و ارزیابی میزان ریسک‌پذیری با سبدگردان‌ها و انتخاب سبد مناسب

مقاله پیشنهادی: بورس چیست؟ + معرفی انواع بازارهای بورسی

سخن آخر

همانطور که می دانید برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیاز به تجربه فراوانی است. از همین جهت، همیشه باید به عنوان سرمایه‌گذار اخبار بازار سرمایه را مورد بررسی قرار دهید و همیشه بهترین تصمیمات را بگیرید. در صورتی که بخواهید به طور غیرمستقیم و از طریق شرکت‌های سبد گردانی در بورس سرمایه‌گذاری کنید، بعد از عقد قرارداد با شرکت مورد نظر، ازطریق سازمان بورس کدی به شما تعلق می‌گیرد که به آن کد PRX بورس می‌گویند.

سوالات متداول

اشخاص با مراجعه به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و اطلاع از شرایط فعالیت‌ آن‌ها باید اقدام به بستن قرارداد با شرکت سبدگردانی کنند که با انجام این کار، سازمان بورس یک کد PRX به هر سرمایه‌گذار اختصاص می‎‌دهد.​

PRX مخفف Public Radio Exchange است که یک شناسه منحصربه‌فرد برای سرمایه‌گذاران است؛ ​

کد PRX  متشکل از سه حرف ابتدای نام خانوادگی و پنج عدد است که نشانگر این است سرمایه شما تحت مدیریت شرکت سبدگردان قرار گرفته است. به عنوان مثال: احمد عزیزی (عزی 12345)

همانند دریافت کد بورسی، کد prx هم به شرکت‌های حقوقی داده می‌شود و هم به افراد حقیقی تعلق می‌گیرد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.