سرمایه گذاری مستقیم چیست؟

سرمایه گذاری مستقیم چیست؟

357
سرمایه‌گذاری

بازار بورس یک بازار مالی وسیع، با ابزارهای سرمایه‌گذاری متنوع است. به طوری که تمام افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری می‌توانند با توجه به شرایط و اهداف خود، از یک یا چند ابزار سرمایه‌گذاری مناسب استفاده کرده و اقدام به فعالیت در این بازار کنند. یکی از روش‌های متداول در این زمینه، سرمایه گذاری مستقیم است که در آن، شما به عنوان یک سرمایه‌گذار فعال، با رصد دقیق بازار و تحلیل سهام شرکت‌های مختلف، اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنید.

در این مطلب از کاریزما لرنینگ، به بررسی روش سرمایه گذاری مستقیم در بورس و بیان مزایا و معایب آن می‌پردازیم. در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار بورس را دارید، در این مقاله همراه ما باشید.

سرمایه گذاری مستقیم چیست؟

سرمایه گذاری مستقیم در بورس به معنای خرید و فروش انواع اوراق بهادار توسط شخص سرمایه گذار به صورت مستقیم و بدون واسطه است. به همین دلیل، افرادی که این روش را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنند باید دانش مناسبی در زمینه تحلیل بازار و انتخاب سهام ارزشمند داشته باشند. در غیر این صورت، با ریسک زیادی مواجه خواهند شد. انواع سرمایه گذاری مستقیم در بورس، شامل خرید بدون واسطه انواع اوراق بهادار مانند سهام و… است.

مقاله پیشنهادی: سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری مستقیم در بورس به معنای معامله اوراق بهادار توسط فرد سرمایه‌گذار به‌صورت مستقیم و بدون واسطه است.

چه کسانی برای سرمایه‌گذاری مستقیم مناسب هستند؟

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، روشی جذاب برای حضور فعال در این بازار پویا و کسب سود از نوسانات قیمت سهام است. با این حال، با توجه به ماهیت سرمایه گذاری مستقیم، این روش برای همه افراد مناسب نیست و نیازمند دانش، مهارت و زمان کافی برای تحلیل و بررسی شرکت‌ها و انتخاب گزینه‌های سرمایه‌گذاری مناسب است. به همین دلیل، افرادی که به صورت مستقیم اقدام به فعالیت در این بازار می‌کنند باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشند:

 • اطلاعات مالی بالا: تسلط بر مفاهیم پایه سرمایه‌گذاری، آشنایی با اصطلاحات بورسی و… از پیش‌نیازهای ضروری برای سرمایه‌گذاری مستقیم به شمار می‌روند.
 • مهارت تحلیل: مهارت در تحلیل تکنیکال و بنیادی، به شما در شناسایی سهام ارزشمند و پتانسیل‌دار برای سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.
 • برخورداری از زمان کافی: رصد دقیق بازار، مطالعه و بررسی گزارش‌های شرکت‌ها و تحلیل اخبار و رویدادهای مرتبط با بورس، نیازمند صرف زمان قابل توجهی است.

مزایای سرمایه گذاری مستقیم در بورس

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، مزایای زیادی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • امکان کسب بازدهی بیشتر: هرچه احتمال ریسک در یک سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، انتظار کسب بازدهی نیز بیشتر خواهد بود. البته این انتظار همواره به واقعیت بدل نخواهد شد و جنبه منفی ریسک باعث می‌شود که ضرر نیز در سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد. بنابراین در کنار سود باید به ضرر آن نیز توجه کنید.
 • کسب تجربه و یادگیری سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم باعث می‌شود که اطلاعات حوزه مالی و سرمایه‌گذاری شخص بیشتر شود و به مرور در معامله‌گری و سرمایه‌گذاری بهتر عمل کند. البته این امر نیاز به صرف زمان و هزینه مالی دارد. بنابراین، اگر این شرایط را ندارید و نمی‌توانید زمان کافی را برای یادگیری و سرمایه‌گذاری صرف کنید، پیشنهاد می‌کنیم از روش‌های کم ریسک‌تر برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کنید.
 • کنترل کامل بر سبد سرمایه‌گذاری: شما می‌توانید با اتکا به دانش و تخصص خود، سهام شرکت‌های مورد نظرتان را انتخاب کرده و در زمان مناسب اقدام به معامله آن‌ها می‌کنید.

مدیریت پرتفوی در سرمایه‌گذاری مستقیم تنها به عهده شخص سرمایه‌گذار است.

معایب سرمایه گذاری مستقیم در بورس

هرچند که سرمایه گذاری به صورت مستقیم برای سرمایه‌گذاران بسیار جذاب به نظر می‌رسد، اما شرایط سرمایه گذاری مستقیم  به دلیل معایبی که دارد، برای تمام افراد مناسب نست. معایبی که لازم است پیش از اقدام به سرمایه گذاری مستقیم به آن‌ها توجه کنید، شامل مورد زیر می‌شود:

 • کاهش امکان نقدشوندگی: بورس بازاری است که سرمایه‌گذاران به صورت لحظه‌ای آن را رصد می‌کنند. چرا که هر رویداد سیاسی-اقتصادی می‌تواند روند آن را تغییر دهد. بنابراین، در صورتیکه فرصت کافی برای زیر نظر داشتـن این بازار را ندارید، این احتمال وجود دارد که در صف فروش بمانید و سهامتان نقد نشود.
 • ریسک بیشتر: با سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم و شخصی، احتمال انتخاب سهام‌های پرریسک بسیار زیاد است. به طور خلاصه، هرچند سرمایه گذاری مستقیم برای سرمایه‌گذاران معمول‌ترین گزینه به نظر می‌رسد، اما ریسک موجود در این روش باعث می‌شود تا بسیاری از افراد به سوی سرمایه گذاری غیرمستقیم کشید‌ه شوند.
 • نیاز به دانش و تخصص: برای سرمایه گذاری مستقیم در بورس، باید دانش و تخصص در زمینه تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال، آشنایی با شرکت‌های مختلف و ریسک‌ها و فرصت‌های موجود در بازار بورس را داشته باشید.
 • نیاز به صرف زمان: سرمایه گذاری مستقیم در بورس نیازمند صرف زمان برای رصد بازار، تحلیل سهام و انجام معاملات است.

در صورت عدم آشنایی سرمایه‌گذار با بازار سرمایه، سرمایه گذاری مستقیم می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد.

تسهیلات سرمایه گذاری مستقیم

بسیاری از افراد دارای شرایط سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس هستند اما بودجه کافی برای انجام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ را ندارند. با اینکه امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ کم (حداقل ۵۰۰ هزار تومان برای خرید سهام) در بازار بورس ایجاد شده است اما برخی افراد به دنبال سرمایه‌گذاری بزرگتری هستند. به همین دلیل، برخی از کارگزاری‌ها مبلغی را تحت شرایط خاصی، به عنوان اعتبار معاملاتی به معامله‌گران تخصیص می‌دهد.

کارگزاری کاریزما نیز این خدمات را به علاقه‌مندان ارائه می‌دهد و شرایط مناسبی برای افراد تازه وارد نیز ایجاد کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله «نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری کاریزما» را مطالعه کنید.

نکات مهم قبل از سرمایه گذاری مستقیم در بورس

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، نیازمند پذیرش ریسک و مسئولیت کامل سود و زیان است. با اتکا به دانش، مهارت، صبر و انتخاب روش مناسب سرمایه‌گذاری، می‌توانید در مسیر سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس قدم برداشته و از مزایای این بازار پویا بهره‌مند شوید. در این مسیر می‌توانید از نکات زیر بهره‌ببرید:

۱- آموزش ببینید

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، نیازمند دانش، مهارت و آگاهی کافی از سازوکارها، قوانین و ریسک‌های این بازار است. می‌توان گفت در بین عوامل متعددی که بر موفقیت سرمایه‌گذاری در بورس موثر هستند، آموزش نقشی حیاتی دارد. قبل از شروع سرمایه گذاری در بورس، لازم است تا با اصول و مبانی بازار بورس، انواع اوراق بهادار، روش‌های تحلیل و مفاهیم مرتبط با سرمایه‌گذاری آشنا شوید.

فرد سرمایه‌گذار باید آموزش‌های لازم را ببیند.

۲- کارگزاری مناسب انتخاب کنید

انتخاب کارگزاری مناسب، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که تمامی سرمایه‌گذاران باید برای فعالیت در این بازار بگیرند. کارگزاری به عنوان واسطه بین شما و بازار عمل می‌کند و نقش مهمی در ارائه خدمات معاملاتی، تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری و در نهایت، موفقیت شما در این بازار ایفا می‌کند. برخی از نکاتی که در زمان انتخاب کارگزاری خود باید به آن‌ها توجه داشته باشید شامل موارد زیر می‌شود:

 • خدمات و امکانات: تنوع خدمات ارائه شده مانند معاملات آنلاین، معاملات آتی، سبدگردانی، مشاوره و آموزش را بررسی کنید.
 • پلتفرم معاملاتی: کارآمدی، سرعت، امنیت و سهولت استفاده از پلتفرم معاملاتی آنلاین یا آفلاین کارگزاری را ارزیابی کنید.
 • پشتیبانی مشتریان: کیفیت و سرعت ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان در زمان بروز مشکل یا نیاز به راهنمایی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتخاب کارگزاری مناسب، می‌تواند به شما در تجربه‌ای امن، راحت و موفق در سرمایه گذاری مستقیم کمک کند. کارگزاری کاریزما، با ارائه مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد، به عنوان انتخابی هوشمندانه برای سرمایه‌گذاران در بورس شناخته می‌شود. اگر به دنبال یک کارگزاری‌هستید که قابل اعتماد، امن، کارآمد و متعهد به موفقیت شما باشد، کارگزاری کاریزما را به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل در نظر داشته باشید.

۳- مدیریت سرمایه مناسبی داشته باشید

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، در کنار پتانسیل کسب سود، با ریسک‌های مختلفی نیز همراه است. مدیریت سرمایه به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان سرمایه‌گذاری موفق، نقش مهمی در کنترل این ریسک‌ها و حفظ و افزایش سرمایه سرمایه‌گذاران ایفا می‌کند.

مدیریت سرمایه در بورس، به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که شما برای برنامه‌ریزی، تخصیص و کنترل منابع مالی خود در راستای اهداف سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید. این اقدامات شامل تعیین اهداف سرمایه‌گذاری و تخصیص بودجه است.

شما باید قبل از شروع سرمایه‌گذاری، اهداف خود را به طور واضح مشخص کنید. این اهداف می‌توانند شامل کسب سود در کوتاه‌مدت، حفظ ارزش سرمایه در بلندمدت یا ترکیبی از هر دو باشند. سپس بر اساس اهداف خود، باید مشخص کنید که چه مقدار از سرمایه خود را به سرمایه‌گذاری در بورس اختصاص می‌دهید. این مبلغ باید مازاد بر نیازهای ضروری شما بوده و ریسک‌های موجود را بپذیرید. برای مثال، افرادی قصد سرمایه‌گذاری بدون ریسک را دارند، به همین دلیل، اقدام به سرمایه گذاری مستقیم در بانکها می‌کنند؛ در حالی که امکان سرمایه‌گذاری بدون ریسک حتی با سود بیشتر از بانک، در بازار بورس وجود دارد.

۴- تحلیل و بررسی کنید

تحلیل و بررسی در بورس، به فرایندی گفته می‌شود که شما برای ارزیابی وضعیت شرکت‌ها، بررسی روند بازار و پیش‌بینی قیمت سهام انجام می‌دهید. این فرایند شامل تحلیل بنیادی و تکنیکال است.

تنوع بخشیدن در سرمایه گذاری منجر به کاهش ریسک خواهد شد.

۵- احساسات خود را کنترل کنید

در هنگام معاملات در بورس، احساسات خود را کنترل و از تصمیمات عجولانه خودداری کنید. در شرایط هیجانی، افراد ممکن است تصمیمات اشتباهی بگیرند که منجر به ضرر و زیان شود. مدیریت احساسات به شما کمک می‌کند تا با ذهنی آرام و منطقی در بازار حضور داشته باشید و از تصمیماتاشتباه پرهیز کنید.

۶- صبور باشید

سرمایه‌گذاری در بورس، یک فرایند بلندمدت و نیازمند صبر و حوصله است. مدیریت احساسات به شما کمک می‌کند تا در برابر نوسانات بازار صبور باشید و از تصمیمات عجولانه و زودهنگام خودداری کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی روش سرمایه گذاری مستقیم در بورس پرداختیم. سرمایه گذاری مستقیم در بورس، به معنای خرید و فروش سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار به صورت مستقل و بدون واسطه ( مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردان) است. در این نوع سرمایه‌گذاری، شما به عنوان یک سرمایه‌گذار حقیقی، مالکیت بخشی از سهام یک شرکت را به دست می‌آورید و در سود و زیان آن شرکت سهیم می‌شوید.

مهم‌ترین مزیت این روش سرمایه‌گذاری، این است که شما کنترل بیشتری بر سبد سرمایه‌گذاری خود دارید و می‌توانید بر اساس نظر شخصی خود، اقدام به خرید و فروش سهام کنید.اما در نظر داشته باشید که برای موفقیت در سرمایه گذاری مستقیم، نیازمند دانش و تخصص در زمینه تحلیل بازار و شرکت‌ها و صرف زمان برای این کار هستید. به همین دلیل، این روش سرمایه‌گذاری با ریسک بالایی همراه است و امکان ضرر و زیان نیز وجود دارد.

سوالات متداول

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس به روشی از سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که در آن، شما بدون واسطه و به‌طور مستقیم در سهام و اوراق بهادار شرکت‌های مختلف در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنید. به همین دلیل، مهم‌ترین مزیت این نوع از سرمایه‌گذاری، کنترل کامل فرد سرمایه گذار است.

اگر توانایی پذیرش ضرر را دارید و به دنبال سودهای کلان هستید، سرمایه گذاری مستقیم در بورس می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. توجه داشته باشید که برای موفقیت در بورس، به دانش و تخصص کافی در زمینه تحلیل بنیادی و تکنیکی سهام، اقتصاد و بازار سرمایه نیاز دارید. البته کسب سود در بورس زمان بر است و نیازمند صبر و حوصله است.

در سرمایه‌گذاری مستقیم، تمام مسئولیت مدیریت پرتفوی سپرده‌گذاری و خرید و فربوش سهام با فرد سرمایه‌گذار است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.