نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری و نکات تکمیلی آن

نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری و نکات تکمیلی آن

نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری کاریزما
ورود به بورس

نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری یکی از سوالات رایج اغلب معامله‌گران است. ممکن است برخی از معامله‌گران پس از شناسایی موقعیت مناسب برای معامله یک سهم، نقدینگی لازم برای خرید آن را نداشته باشند و به همین دلیل نیز، نتوانند از موقعیت‌های مناسب استفاده کنند. گاهی نیز پیش‌ می‌آید که معامله‌گران برای مدیریت ریسک خود نیاز به نقدینگی بیشتری داشته باشند؛ در چنین شرایطی، خرید اعتباری با استفادع از اعتبار معاملاتی کارگزاری‌ها می‌تواند کمک بسیاری به معامله‌گران کند.
در این مقاله از کاریزما به بررسی روش دریافت اعتبار از کارگزاری و جزئیات آن می‌پردازیم.

اعتبار معاملاتی چیست؟

اعتبار معاملاتی در بورس، نوعی وام است که کارگزاری‌ها به‌صورت موقت به معامله‌گران خود می‌دهند و این امکان را به معامله‌گران می‌دهد تا با سرمایه‌ای بیشتر از سرمایه خود، در بورس معامله کنند. به عبارت دیگر، اعتبار معاملاتی قدرت خرید معامله‌گران را چند برابر می‌کند.

توجه داشته باشید که اعتبار کارگزاری با وام‌های بانکی متفاوت است. یکی از تفاوت‌های مهم اعتبار با وام بانکی، این است که مبلغ اعتبار را نمی‌توان از پنل کارگزاری خارج نمود. در واقع به کمک آن تنها می‌توان سهام و اوراق بهادار قابل معامله در بازار بورس را خرید و فروش کرد.

لازم به ذکر است، قوانین و مقررات مربوط به اعطای اعتبار معاملاتی کارگزاری‌ها توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تدوین و ابلاغ شد‌ه است. علاوه بر آن، هر کارگزاری شرایط مخصوص به خود را برای تخصیص اعتبار به کاربران خود تعیین می‌کند. کارگزاری کاریزما نیز با در نظر گرفتـن شرایط هر مشتری، طرح اعتباری ویژه‌ای در نظر گرفتـه است که در ادامه شرح خواهیم داد.

مقاله پیشنهادی: سهام چیست و بررسی انواع سهام در بورس

مزایای دریافت اعتبار از کارگزاری

اعتبار معاملاتی مزایای زیادی برای معامله‌گران دارد و یکی از بهترین خدمات کارگزاری‌ها محسوب می‌شود. برخی از مزایای اعتبار عبارتند از:

  • امکان کسب سود بیشتر

معامله‌گران می‌توانند با استفاده از اعتبار معاملاتی، با ریسک کمتر، سود بیشتری کسب کنند. به عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر با سرمایه خود می‌توانست ۱۰۰ سهم بخرد، با اعتبار معاملاتی می‌تواند ۵۰۰ سهم خریداری کند. بنابراین اگر قیمت سهام افزایش یابد، معامله‌گر با اعتبار معاملاتی، سود بیشتری کسب می‌کند.

  • امکان خرید و فروش بیشتر

اعتبار معاملاتی با افزایش نقدینگی معامله‌گران، این امکان را ایجاد می‌کند تا معامله‌گران بتوانند در انواع مختلفی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند تا هیچ یک از موقعیت‌های معاملاتی مناسب را از دست ندهند.

  • تسهیل ورود به بازار بورس

اعتبار معاملاتی می‌تواند به معامله‌گران تازه‌کار کمک کند تا حتی با سرمایه اولیه کم نیز وارد بازار بورس شوند.

  • انجام فرآیند دریافت اعتبار به‌صورت آنلاین

دریافت اعتبار از کارگزاری به‌صورت کاملا آنلاین و از طریق سامانه کارگزاری مدنظر انجام می‌شود و نیازی به انجام فرآیندهای زمان‌بر و حضوری ندارد.

معایب اعتبار معاملاتی

  • افزایش ریسک

اگر قیمت سهام کاهش یابد، معامله‌گر باید اصل و سود وام را به کارگزاری بازپرداخت کند. در صورتی که معامله‌گر برای بازپرداخت وجه اعتباری اقدام نکند، کارگزاری امکان فروش سهام او برای دریافت اصل و سود اعتبار را خواهد داشت.

  • محدودیت در برداشت وجه

در صورت استفاده از اعتبار معاملاتی، محدودیت‌هایی در ثبت درخواست برداشت وجه ایجاد می‌شود. این مورد متناسب با شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود.

  • عدم امکان انتقال دارایی سهام به کارگزاری دیگر

پس از دریافت اعتبار، تمامی سهام موجود در پرتفوی شما فریز خواهد شد. فریز شدن به این معناست که امکان تغییر کارگزار ناظر و انتقال سهام خود به کارگزاری دیگر را نخواهید داشت.

شرایط دریافت اعتبار از کارگزاری

شرایط دریافت اعتبار معاملاتی در هر کارگزاری متفاوت است و براساس دستورالعمل‌های آن کارگزاری و دستورالعمل‌های مربوط به اعتبار معاملاتی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران مشخص می‌شود. نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری کاریزما به‌گونه‌ای طراحی شد‌ه است که تمامی کاربران بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شد‌ه و عواملی مانند تاریخ ثبت‌نام، میزان معاملات و … محدودیتی برای کاربران ایجاد نکند.

انواع اعتبارات در کارگزاری کاریزما

طرح اعتباری کارگزاری کاریزما برای سه دستـه از مشتریان در نظر گرفتـه شد‌ه است که شامل موارد زیر می‌شود. 

  • مشتریان فعلی کارگزاری
  • مشتریان جدید با گردش حساب در سایر کارگزاری‌ها
  • مشتریان جدید بدون گردش حساب در کارگزاری دیگر

نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری برای مشتریان فعلی

کاربرانی که بیش از سه ماه از ثبت‌نام‌شان در کارگزاری کاریزما گذشته باشد، می‌توانند درخواست اعتبار خود را در پنل کاربری کارگزاری کاریزما ثبت کنند. 

پس از ثبت درخواست اعتبار، ارزش پرتفوی و گردش حساب سه ماه گذشته بررسی شد‌ه و سقف اعتبار قابل دریافت برای شما تعیین خواهد شد. با تعیین مبلغ اعتبار قابل دریافت، اعتبار شما طی حداکثر ۲۴ ساعت کاری به قدرت خریدتان در سامانه معاملاتی کارگزاری کاریزما اضافه می‌گردد. مشخصات اعتبار معاملاتی عادی، مطابق با تصویر زیر است.

 

اعتبار عادی کاریزما

نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری برای مشتریان جدید بدون گردش حساب

برای دریافت اعتبار بدو ورود، ابتدا باید دارایی سهام خود را به کارگزاری کاریزما منتقل کنید. پس از انتقال پرتفوی، امکان ثبت درخواست اعتبار را خواهید داشت.

در این صورت کارشناسان کارگزاری کاریزما ارزش پرتفوی شما را بررسی کرده و براساس دستورالعمل‌های موجود، اعتبار قابل تخصیص به شما مشخص می‌شود. نکته مهم اعتبار بدو ورود کارگزاری کاریزما، نبود پیش شرط گردش معاملات است. پروسه تخصیص اعتبار ۲۴ ساعت کاری خواهد بود.

توجه داشته باشید که تنها شرط برای دریافت این نوع از اعتبار کارگزاری کاریزما، انتقال پرتفوی سپرده‌گذاری است. همچنین امکان بررسی مشخصات اعتبار معاملاتی مشتریان جدید بدون گردش حساب، در تصویر زیر مهیاست.

اعتبار کارگزاری بدون گردش حساب

مراحل دریافت اعتبار مشتریان جدید بدون گردش حساب

۱- ابتدا در کارگزاری کاریزما ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام می‌توانید به پنل کاریزما مراجعه کرده و ثبت‌نام خود را به‌صورت کاملا آنلاین و رایگان انجام دهید.

پنل کاربری کاریزما

۲- طی ۲۴ ساعت کاری پس از ثبت‌نام در پنل کاربری کاریزما، نام کاربری و رمز شما در کارگزاری کاریزما به شماره همراهی که زمان ثبت‌نام خود ثبت کرده‌اید، پیامک خواهد شد و می‌توانید وارد پنل کارگزاری کاریزما به آدرس https://charisma.exirbroker.com شوید.

۳- پس از ورود به پنل معاملاتی کارگزاری کاریزما، در منوی سمت راست بر روی گزینه «تغییر کارگزار ناظر» کلیک کنید.

اعتبار معاملاتی در کارگزاری کاریزما

۴- سپس مطابق با تصویر زیر نام نمادهای مدنظرتان را وارد کنید تا دارایی شما در آن نماد به کارگزاری کاریزما منتقل شوند.

تغییر کارگزار ناظر

پس از طی مراحل بالا، پرتفوی سرمایه‌گذاری شما با موفقیت به کارگزاری کاریزما منتقل خواهد شد. پس از انتقال سهام و دارایی‌ها به کارگزاری کاریزما، می‌توانید درخواست اعتبار خود را ثبت کنید.

اعتبار برای مشتریان جدید با گردش حساب در سایر کارگزاری‌ها

در صورتی که کمتر از سه ماه از ثبت‌نام شما در کارگزاری کاریزما گذشته باشد ولی در کارگزاری دیگری گردش حساب داشته باشید، می‌توانید با ارائه گردش حساب خود به کارشناسان کارگزاری کاریزما، از این نوع اعتبار استفاده کنید. 

در این صورت، کارشناسان کاریزما، گردش حساب و ارزش پرتفوی سپرده‌گذاری شما را بررسی کرده و اعتبار قابل دریافت را ظرف ۲۴ ساعت کاری به قدرت خریدتان اضافه می‌کنند. مشخصات این نوع از اعتبار معاملاتی مطابق با تصویر زیر است.

اعتبار کارگزاری با گردش حساب

نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری برای مشتریان جدید با گردش حساب

افرادی که تاکنون در کارگزاری یا کارگزاری‌های دیگر فعالیت داشته‌اند ولی به هر دلیلی قصد ادامه فعالیت خود از طریق کارگزاری کاریزما را دارند، می‌توانند به پشتوانه گردش حساب سابق خود اقدام به دریافت اعتبار معاملاتی در کارگزاری کاریزما نمایند.

روش ثبت درخواست دریافت اعتبار مشابه با روش فوق است و علاقه‌مندان باید پس از تکمیل ثبت‌نام، اقدام به انتقال دارایی خود به کارگزاری کاریزما از طریق ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر نمایند.

نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری کاریزما

۱- وارد پنل کاربری کاریزما شوید و از طریق منوی سمت راست بر روی گزینه «کارگزاری» کلیک کنید.

پنل کاربری کارگزاری کاریزما

۲- بعد از کلیک روی این گزینه، از طریق منوی سمت راست، گزینه «اعتبارات» را کلیک کنید.

نحوه دریافت اعتبار کارگزاری کاریزما

۳- در صفحه جدید، گزینه «درخواست اعتبار جدید» را کنید. سپس در صورت نداشتن اعتبار در جریان، درخواست شما ثبت خواهد شد. سپس مبلغ اعتبار قابل دریافت شما محاسبه شد‌ه و به قدرت خریدتان اضافه می‌شود.

نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری

روش محاسبه مبلغ اعتبار قابل دریافت

پس از ثبت درخواست اعتبار معاملاتی، کارگزاری کاریزما ارزش پرتفوی سپرده‌گذاری و گردش معاملات فرد درخواست‌دهنده را بررسی کرده و متناسب با آن، وجه اعتبار قابل دریافت را محاسبه و به قدرت خرید مشتریان اضافه می‌کند. 

در این فرآیند، ۲۰ درصد متوسط گردش حساب سه ماه اخیر و وجه تضمین دارایی‌های موجود در پرتفوی سپرده‌گذاری بررسی خواهد شد. برای بررسی ارزش پرتفوی خود می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید. بر اساس جدول زیر، بخشی از ارزش پرتفوی سپرده‌گذاری شما که امکان ضمانت اعتبار معاملاتی را دارد، محاسبه خواهد شد. 

ارزش وثیقه پرتفوی معاملاتی

جمع‌بندی

اعتبار معاملاتی نوعی وام است که کارگزاران به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. این اعتبار با هدف افزایش قدرت خرید سرمایه‌گذاران در معاملات بورسی ارائه می‌شود. ضوابط و دستورالعمل‌های مربوط به روش دریافت اعتبار معاملاتی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تهران تعیین می‌شود و شامل مواردی مانند میزان اعتبار قابل ارائه، نرخ بهره، و شرایط دریافت اعتبار است.

البته هر کارگزار فعال در بازار سرمایه، شرایط خاص خود را برای ارائه اعتبار معاملاتی دارد. بنابراین، روش دریافت اعتبار معاملاتی از هر کارگزاری متفاوت است. این شرایط در کارگزاری کاریزما براساس ارزش پرتفوی و گردش حساب کاربران تعیین می‌شود. اعتبار معاملاتی کارگزاری کاریزما، برخی از محدودیت‌های موجود برای دریافت اعتبار معاملاتی را حذف کرده و حتی به افرادی که به‌تازگی ثبت‌نام کرده باشند، اعتبار معاملاتی تخصیص می‌دهد.

سوالات متداول

اعتبار معاملاتی، نوعی وام‌ است که کارگزاران بازار سرمایه به مشتریان خود می‌دهند تا بتوانند با استفاده از آن، سهام بیشتری خریداری کنند. این اعتبارات تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران قرار دارند و هر کارگزاری نیز شرایط و ضوابط خاص خود را برای ارائه اعتبار معاملاتی دارد.

کارگزاری کاریزما برخی محدودیت‌های موجود که منجر به عدم امکان دریافت اعتبار برای افراد ثبت‌نامی جدید می‌شود را حذف کرده است. طرح اعتباری کارگزاری کاریزما برای سه دسته از مشتریان فعلی کارگزاری که بیش از سه ماه از ثبت‌نامشان گذشته باشد، مشتریان جدید با گردش حساب در سایر کارگزاری‌ها و مشتریان جدید بدون گردش حساب در کارگزاری دیگر ارائه می‌شود.

برای ثبت درخواست اعتبار کاریزما، کافی است که پس از ثبت‌نام، وارد پنل کاربری کاریزما شده و درخواست خود را به‌صورت کاملا آنلاین و رایگان ثبت نمایید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.