بهترین صندوق درآمد ثابت برای سرمایه گذاری کدام است؟!

بهترین صندوق درآمد ثابت برای سرمایه گذاری کدام است؟!

بهترین صندوق درآمد ثابت
صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بهترین صندوق درآمد ثابت را عموما از روی میزان سوددهی و ریسک آن تشخیص می‌دهند. اما این تمام ماجرا نیست؛ برای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت برای سرمایه گذاری، باید مزایا و معایب هر صندوق را به‌خوبی بررسی کنید.

با مطالعه این مطلب از کاریزما به‌راحتی قادر به تشخیص بهترین صندوق های درآمد ثابت بورسی و نحوه سرمایه‌گذاری در آن خواهید بود.

بهترین صندوق های درآمد ثابت بورسی کدام‌ها هستند؟

همانطور که می‌دانید، صندوق‌های درامد ثابت جزء کم‌ریسک‌ترین صندوقهای سرمایه‌گذاری در بورس هستند که میزان سود معینی را در طول سال به سرمایه‌گذران ارائه می‌دهند. با این حال، نرخ سوددهی این صندوق‌ها از نوعی به نوع دیگر متغیر بود‌ه و تفاوت‌هایی نیز در مقصد سرمایه‌گذاری آنها وجود دارد.

بهترین صـندوق درامد ثابت را می‌شناسید؟ صندوق درآمد ثابت در بورس یکی از ابزارهای کم ریسک اما جذاب است. به همین دلیل هم در سال‌های گذشته این صندوق‌ها توجه بسیاری از افراد ریسک گریز را به سمت خود جلب کرده‌اند. در این مقاله به مقایسه صندوق های درآمد ثابت پرداخته و بهترین صندوق درامد ثابت را معرفی می‌کنیم.

شرکت سبدگردان کاریزما، تاکنون 5 صندوق درآمد ثابت را در تابلو معاملات بورس به خود اختصاص داد‌ه است. کمند، کارا، صندوق مختص اوراق دولتی و صـندوق سرمایه‌گذاری اهرمی (واحد عادی) جزء معروف‌ترین صندوقهای درامد ثابت کاریزما هستند. برای مشاهده ویژگی‌های هریک از این صندوق‌ها می‌توانید به صفحه اختصاصی آن صندوق مراجعه کنید. 

خرید صندوق با درآمد ثابت کاریزما

 

بهترین صندوق های با درآمد ثابت در بورس چه ویژگی‌هایی دارند؟

شناخت بهترین صـندوق درامد ثابت برای سرمایه گذاری اهمیت بالایی دارد. با زیاد شدن تعداد صندوق‌های درآمد ثابت کار سرمایه گذاران هم برای شناسایی و سرمایه گذاری در این نوع دارایی سخت‌تر شده است. پس مقایسه صندوق درآمد ثابت از زاویه دیدها و معیارهای مختلف مهم است. 

قبل از اینکه به مقایسه صندوق‌های درآمد ثابت و معرفی بهترین صندوق های درآمد ثابت بورسی بپردازیم، باید بدانیم که صـندوق با درآمدثابت چیست؟ این نوع صندوق ها دارایی خود را در سپرده های بانکی و اوراق درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله صندوق درآمـد ثابت چیست را مشاهده کنید.

یکی از بهترین صندوقهای درآمد ثابت بورسی

مقایسه صندوق های درآمد ثابت

در مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و شناسایی بهترین صندوق درامد ثابت، باید با پارامترهای این امر آشنا شویم.

مهم‌ترین معیارهایی که برای مقایسه صندوق های درآمد ثابت کاربرد دارند به شرح زیر هستند:

1- عملکرد و بازدهی صندوق درآمد ثابت

مهم‌ترین ملاکی که برای مقایسه صندوق های درآمد ثابت و انتخاب بهترین صـندوق درامد ثابت برای سرمایه گذاری وجود دارد، بازدهی صندوق های درآمد ثابت است. سرمایه گذاران علاقه به سرمایه گذاری در پرسودترین صندوق درآمد ثابت دارند. پس شناسایی پرسودترین صندوق درآمد ثابت اهمیت بالایی دارد.

در زیر، لیست مقایسه بازدهی صندوق های درآمد ثابت در بازه یک ساله منتهی به 1 مهر 1402 را مشاهده می‌کنید:

بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

(مقایسه سود صندوقهای درامد ثابت)

2- نحوه معامله صندوق های درآمد ثابت

در مقایسه صندوق های درآمد ثابت معیار مهم دیگری به نام نحوه معامله وجود دارد. صندوق های سرمایه گذاری از نظر نحوه معامله به دو دسته قابل معامله در بورس (ETF) و صدور و ابطال تقسیم‌بندی می‌شوند. در صورتیکه صـندوق درآمد ثابت قابل معامله در بورس باشد، به‌راحتی از طریق پنل معاملاتی کارگزاری قابل خرید و فروش است. در حالیکه برای خرید و فروش صندوق صدور و ابطالی باید به سایت هر صندوق مراجعه کنید. انتخاب بهترین صندوق درامد ثابت etf در بورس نیز اهمیت بالایی برای علاقه‌مندان به صندوق های درآمد ثابت دارد.

3- تقسیم سود

معیار مهم دیگری که در مقایسه صندوق درآمد ثابت و انتخاب بهترین صـندوق با درامد ثابت در بورس وجود دارد، تقسیم سود است. برخی از صندوقهای درامد ثابت تقسیم سود دوره‌ای دارند. به‌عنوان مثال، صندوق کمند تقسیم سود ماهانه دارد. یعنی هر ماه سود محقق شد‌ه را بین دارندگان صندوق تقسیم می‌کند. این تقسیم سود برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در بهترین صـندوق درآمد ثابت را داشتـه و خواهان دریافت ماهانه مبلغی به عنوان سود هستند، جذاب خواهد بود. تقسیم سودهای رایج در صندوق های درآمد ثابت  ماهانه، ۳ماهه، ۶ماهه است که به سلیقه و انتخاب سرمایه‌گذار بستگی دارد.

4- نقد شوندگی و بازارگردانی

نقدشوندگی یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب پرسودترین صندوق های درامد ثابت است. این ویژگی برای سرمایه‌های بزرگ و سرمایه گذاران کلان مانند سرمایه گذاران نهادی و حقوقی اهمیت بیشتری نیز دارد. از طرفی، یکی از ارکانی که نقدشوندگی در بهترین صندوق درامد ثابت را افزایش می‌دهد، بازارگردان است.

حضور بازارگردان در معاملات روزانه صندوق درآمد ثابت، تأثیر بسزایی در نقد شوندگی و روان بودن معاملات آن دارد. در مقایسه صندوقهای درآمد ثابت، دو صندوق کمند و کارا یکی از نقدشونده‌ترین و بهترین صـندوق‌های درامد ثابت هستند. دلیل آن هم حضور بازارگردان و تعداد زیادی سرمایه‌گذار است.

5- نوع صندوق

در انتخاب بهترین صندوق درامد ثابت نوع آن نیز اهمیت بالایی دارد. به‌عنوان مثال، واحدهای عادی صندوق اهرم سود تضمین شده 20 تا 30% دارند. به این معنی که این نوع واحدها حداقل 20% سود و حداکثر 30% به شما می‌پردازند.

صندوق مختص اوراق دولتی نیز نوع دیگری از صـندوق درامد ثابت است. این صندوق‌ها تمام دارایی خود را در اوراق دولتی و سپرده بانکی می‌گذارند. به همین دلیل، ریسک پایین‌تری نسبت به صندوق درآمد ثابت عادی دارند.

پس در مقایسه صندوق های درآمد ثابت و انتخاب بهترین صـندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نوع صندوق اهمیت بالایی دارد. زیرا هرکدام از این صندوق‌ها برای سلایق و افراد متفاوتی مناسب هستند.

6- ارزش معاملات

ارزش معاملات نیز در انتخاب پرسودترین صندوق های درامد ثابت مهم است. در واقع، هرچه ارزش معاملات یک صندوق بیشتر باشد، نقد شوندگی آن بیشتر بود‌ه و به احتمال بیشتری می‌تواند جزء بهترین صندوقهای سرمایه‌گذاری درآمـد ثابت باشد.

در نهایت، بهترین صندوق درآمد ثابت کدام است؟

همان‌طور که توضیح دادیم، در مقایسه صندوق‌های درامد ثابت و انتخاب بهترین صـندوق درامد ثابت معیار و ملاک‌های مختلفی وجود دارد. با توجه به سطح ریسک‌پذیری شخصی خود، سود و افق زمانی مدنظر شما برای سرمایه‌گذاری باید بهترين صندوق درامد ثابت را انتخاب کنید.

در پایین بهترین صندوق‌های درآمد ثابت کاریزما را با ویژگی‌های مختلف معرفی می‌کنیم:

 • صندوق کمند؛ بهترین صـندوق درامد ثابت قابل معامله در بورس و با تقسیم سود ماهانه
 • صندوق کارا؛ بهترین صـندوق درآمد ثابت قابل معامله در بورس و نقد شوندگی و ارزش معاملات بالا
 • صندوق مختص اوراق دولتی؛ بهترین صـندوق درآمـد ثابت از منظر ریسک پایین
 • واحدهای عادی صندوق اهرم؛ بهترین صـندوق درامد ثابت با سود تضمین شده

برترین صندوقهای درامد ثابت کاریزما

سخن آخر

خرید صندوق درآمد ثابت، روشی ساده و آسان برای سرمایه‌گذاری در بورس است که با ریسک صفر درصد سود مطلوبی را به سرمایه‌گذران ارائه می‌دهد. انواع مختلفی از این صندوق‌ها در بازار سرمایه موجود هستند که 5 مورد از برترین‌های آن مختص شرکت کاریزما است. 

در این مقاله، به طور مختصر و مفید بهترین صندوقهای درامد ثابت بورسی کاریزما را برای شما شرح دادیم. همچنین به مقایسه صندوق های درآمد ثابت و انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت پرداختیم. با توجه به ملاک‌های گفته شده برای بهترین صـندوق درامد ثابت، شما باید بر اساس سلیقه خود به مقایسه صندوقهای با درآمد ثابت بپردازید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 دیدگاه برای این مقاله

 1. علی مقدم ۲۵ آذر ۱۴۰۲ 2 پاسخ

  بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (Fipiran)، صندوق گنجینه آینده روشن با نماد «صایند» از ابتدای سال 1402 تا کنون پربازده‌ترین صندوق درآمد ثابت کشور است، ولی نام این صندوق حتی در بین هیچ یک از نمادهای موجود در جدول این مقاله نیست.
  لطفا اطلاعات نادقیق و ناصحیح منتشر نفرمایید.

  ۲۵ آذر ۱۴۰۲ 2 پاسخ
  1. بهارک آقائی ۲۷ آذر ۱۴۰۲

   با سلام، لازم است بدانید که برخی اوقات اطلاعات سایت فیپیران اشتباه بوده و شما باید برای بررسی دقیق به سایت مختص هر صندوق مراجعه کنید.

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
  2. غزال محمدی بالیانی ۳ بهمن ۱۴۰۲

   سلام و خسته نباشید امیدوارم حالتون خوب باشه من خانم غزال محمدی بالیانی هستم خواهش میکنم سود حساب منو واریز کونین ممنون میشم

   ۳ بهمن ۱۴۰۲
 2. سلطانی ۱۶ دی ۱۴۰۲ 1 پاسخ

  با سلام . واحدهای عادی اهرم رو چه جوری میشه خرید ؟ etf هستن یا صدور ابطالی ؟

  ۱۶ دی ۱۴۰۲ 1 پاسخ
  1. بهارک آقائی ۱۷ دی ۱۴۰۲

   سلام و درود، واحدهای عادی صندوق اهرمی صدور و ابطالی بوده و برای خرید آنها ابتدا باید کد بورسی بگیرید و سپس وارد پنل خود شده و از طریق کارگزاری اقدام به خرید این صندوق کنید.

   ۱۷ دی ۱۴۰۲

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.