نحوه دریافت کد معاملاتی آتی

نحوه دریافت کد معاملاتی آتی

ati
اوراق مشتقه

بازار آتی یک مرکز مالی برای انجام قراردادهای آتی استاندارد است که شامل توافق‌نامه‌ای قانونی با حدومرز مشخص است و هنگام امضای قرارداد برای خرید یا فروش یک کالای اقتصادی در آینده باقیمت توافق شده، ایجاد شده است.در این مقاله نحوه دریافت کد آتی بورس کالا و معامله در این بازار جذاب را آموزش خواهیم داد.

بازار آتی کالا چیست؟

بازار آتی یک مرکز مالی برای انجام قراردادهای آتی استاندارد است که شامل توافق‌نامه‌ای قانونی با حدومرز مشخص است و هنگام امضای قرارداد برای خرید یا فروش یک کالای اقتصادی در آینده باقیمت توافق شده، ایجاد شده است.
کالای تحویلی در قرارداد آتی باید دارای استاندارد کیفیت و کمیت بوده و زمان و مکان تحویل آن نیز مشخص باشد. تنها متغیر در معاملات آینده در بازار آتی قیمت است که در مرحله معامله برآورد می‌شود. درواقع منظور از معاملات آتی، پوشاندن ریسک سرمایه‌گذاری است و این ابزار در بورس کالا مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از معاملات آینده، می‌تواند به‌عنوان راه‌کاری برای جذب نقدینگی محسوب شود و با قرار گرفتن معامله‌گران و بازارسازان در کنار معاملات آتی، چرخه بورس برای پذیرایی از سرمایه‌های سرگردان تکمیل می‌شود.

اگر مایل به مطالعه بیشتر پیرامون بازار آتی کالا هستید مقاله بازار آتی چیست؟ را مشاهده کنید.

کد معاملاتی آتی چیست؟

کد معاملاتی آتی کالا، کدی همانند کد بورسی است که سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بازار آتی بورس کالا ملزم به داشتن آن هستند. معامله‌گران بازار آتی از طریق این کد قادر هستند تا در سامانه‌ معاملات برخط (آنلاین) بورس کالای ایران معامله کنند. این کد یک شناسه منحصر به فرد است.

معامله آتی در بورس کالا

نحوه دریافت کد آتی کالا

برای دریافت کد آتی کالا باید 2 مرحله حضوری و غیر حضوری را طی کرد. مرحله اول که به صورت غیر حضوری بوده شامل فرآیند ثبت نام و آپلود مدارک است و در مرحله حضوری هم مراجعه به کارگزاری و تکمیل ثبت نام است.در ادامه جزئیات دقیق روش ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی آتی را توضیح می‌دهیم.

1. ثبت‌نام در سجام

اولین قدم دریافت کد آتی بورس کالا ثبت نام در سامانه سجام است.پس از ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام می توانید مراحل بعدی را طی کنید.اگر تاکنون در سامانه سجام ثبت نام نکردید از طریق مقاله ثبت نام در سامانه سجام اقدام به ثبت نام کنید.

این مقاله را مشاهده کنید: مراحل ثبت نام در سامانه سجام چگونه است؟

۲. مراجعه به وب‌سایت Ebgo 

بعد از دریافت کد سجام در گام دوم، باید کد آنلاین مخصوص بورس کالا را دریافت کند. نکته مهم این است که این کد با کد معاملاتی بازار سهام فرق میکند و افرادی که کد معاملاتی بازار سهام را دارند هم باید کد آنلاین بورس کالا را دریافت کنند.

•  وارد شدن به سامانه خرید آنلاین بورس کالا ( لینک سامانه )
•    بعد از کلیک بر روی لینک بالا، شما با صفحه پایین مواجه می شوید. در این صفحه بر روی گزینه اخذ کد آنلاین در بورس کالا کلیک می کنید.

بازکردن حساب کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس

•    بعد از کلیک بر روی گزینه اخذ کد آنلاین بورس کالا، شما وارد صفحه زیر می شوید. در این صفحه باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس

بعد از وارد کردن کد ملی و شماره موبایل همراه خود و زدن گزینه ادامه، یک کد 5 رقمی به شماره موبایل وارد شده در مرحله قبل از سامانه سجام ارسال خواهد شد. این کد ارسالی را در جای خالی وارد می کنید و گزینه ادامه را می زنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس

•    بعد از وارد کردن کد ارسالی، تمام اطلاعات شما از سامانه سجام خوانده و برای شما نمایش داده میشود. در این مرحله اطلاعات کاربر نمایش داده می شود. در صورت صحیح بودن، گزینه ادامه را بزنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

•    بعد از مرحله اطلاعات کاربر، به مرحله نشانی شخص حقیقی می رسیم. در این مرحله هم در صورت صحیح بودن اطلاعات و تکمیل باقی خانه های ضروری، گزینه ادامه را بزنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

•    بعد از وارد کردن اطلاعات کاربر، فرد در این مرحله باید اطلاعات شغلی خود را وارد کند. با تکمیل این مرحله، گزینه ادامه را بزنید. نکته مهم در این مرحله گزینه نوع فعالیت است که شما باید خرید خودرو را بزنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

•    بعد از وارد کردن اطلاعات شغلی، به مرحله اطلاعات مالی می رسیم. در این مرحله باید به صورت دقیق اطلاعات خود را وارد کنید و گزینه ادامه را بزنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

•    بعد از مرحله اطلاعات مالی، اطلاعات حساب بانکی شما که از حساب سجام گرفته شده است نمایش داده میشود.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

3- افتتاح حساب در بانک‌های عامل

برای دریافت کد آتی بورس کالا نیاز به افتتاح 2 حساب بانکی در اختیار و عادی در بانک عامل (سامان یا ملت) است.

دریافت معرفی نامه افتتاح حساب بانک ملت برای دریافت کد آتی بورس کالا

دریافت معرفی نامه افتتاح حساب بانک سامان برای دریافت کد آتی بورس کالا

پس از دریافت معرفی نامه‌ به بانک مورد نظر مراجعه کنید و سپس نسبت به افتتاح حساب در بانک اقدام نمایید.نکته مهم که هر دو حساب باید مربوط به یک بانک باشد.
پس از افتتاح حساب حتما باید به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری کاریزما مراجعه کنید و مشخصات حساب‌های بانکی خود (حساب در اختیار بورس کالا و حساب شخصی) را به کارگزاری اعلام نمایید. توجه داشته باشید که پیش از مراجعه حضوری به شعبه کارگزاری کاریزما باید حتما شماره حساب‌های خود را در سامانه ایبیگو کاریزما  ثبت کنید.

•    بعد از تکمیل اطلاعات حساب بانکی، وارد مرحله آپلود مدارک مورد نیاز می شوید. در این مرحله صرفا نیاز است عکس نمونه امضا خود را آپلود کنید. نکته مهم در این مرحله این است که عکس نمونه امضا الزامی میباشد ولی برای اطمینان بیشتر؛ عکس کارت ملی و شناسنامه خود را هم در قسمت های مربوطه آپلود کنید.

•    بعد از سپری کردن مرحله قبل، وارد مرحله تعهدات مشتری می شوید. در این مرحله با تیک زدن دو گزینه و قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی، یک پیام حاوی اینکه کد بورسی بازارهای فیزیکی و مالی شما نزد کارگزاری کاریزما با موفقیت ثبت گردید، به موبایل شما ارسال میشود. بعد از حدود 2 روز کاری هم نام کاربری و رمز عبور برای شما پیامک میشود.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

 اعلام شماره حساب در اختیار بورس کالا در سامانه ایبیگو

لازم است که پس از معرفی حساب‌های در اختیار بورس و شخصی به کارگزاری، اطلاعات حساب خود را نیز در سامانه ایبیگو وارد کنید. مجددا به سایت  EBGO مراجعه کنید. سپس گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» را انتخاب کنید. مراحل را طی کنید و در صفحه مربوط به اطلاعات حساب، با کلیک بر روی گزینه افزودن، اطلاعات هر دو نوع حساب را وارد کنید.

دریافت کد آتی بورس کالا

4- مراجعه به سامانه معاملات آتی کاریزما

پس از طی مراحل بالا و دریافت کدآتی کالا، برای انجام معاملات خود می توانید روی دکمه زیر کلیک کرده و اقدام به معامله در بازار آتی کالا نمایید.

مدارک لازم برای دریافت کد معاملات آتی کالا (اشخاص حقیقی)

مدارک لازم برای دریافت کد معاملات آتی کالا (اشخاص حقیقی) به شرح زیر است:

–   اصل و تصویر شناسنامه از تمام صفحات
–  اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
–    دریافت نامه معرفی به بانک، از کارگزاری
–    کپی مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم) برای دسترسی آنلاین
–    مراجعه به بانک برای افتتاح حساب در اختیار بورس و حساب پشتیبان (در ادامه تفاوت دو حساب در اختیار بورس و پشتیبان توضیح داده خواهد شد.)
–    اعلام شماره حساب‌ها به کارگزاری

تفاوت حساب در اختیار بورس و حساب پشتیبان

برای دریافت کد معاملات آتی کالا، شما باید دو حساب بانکی«در اختیار بورس» و «پشتیبان» داشته باشید. اما تفاوت حساب در اختیار بورس و حساب پشتیبان چیست؟

حساب در اختیار بورس حسابی است متعلق به مشتری که تنها اجازه واریز وجه برایث انجام معاملات را دارد. بورس کالا، بعد از ثبت درخواست انجام معامله توسط مشتری و برای تسویه وجوه معاملات وی در اتاق پایاپای، وجه مد نظر را از این حساب برداشت می‌کند. برداشت وجه از این حساب امکان پذیر نبوده و برای برداشت وجه باید یک حساب عادی یا همان پشتیبان داشته باشید.برای برداشت پول مشتری درخواست خود را به بورس کالا اعلام کرده و وجه مورد نظر به حساب عادی و یا پشتیبان واریز می گردد.

مقاله پیشنهادی: انواع حساب بانکی را بشناسید

سوالات متداول

_ چه حساب‌هایی برای اخذ کد آتی کالا مورد نیاز است؟

2 حساب در احتیار و عادی که هردو هم باید در یک بانک باشد.

_ واریز وجه برای انجام معاملات آتی به چه شکل است؟

برای واریز وجه هم می توان از طریق انتقال بانکی و هم از طریق درگاه پرداخت کارگزاری استفاده نمود.

_ کارمزد معاملات قرارداد آتی سهام چقدر است؟

کارمزد معاملات آتی در بورس کالا درحال حاضر حدود 0/0006  از ارزش معامله است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.