افزایش سود موثر سالیانه کارا به 25.6%

افزایش سود موثر سالیانه کارا به 25.6%

sandough-kara
صندوق‌های سرمایه‌گذاری

با تعهد بازارگردان صندوق نوع دوم کارا، سود موثر سالیانه این صندوق تا پایان سال 1401 به 25.6% افزایش یافت. به این مفهوم که در پایان هرماه تا آخر سال، سود ماهانه صندوق حداقل 1.88% (موثر سالانه 25.6% ) باشد.منظور از سود موثر سالانه 25.6%، یعنی بازدهی ماهانه صندوق به گونه ای باشد که (1.88%) اگر تمام 12 ماه سال این بازدهی را محقق کند، بازدهی سال به عدد 25.6% برسد. در واقع بازدهی ماهانه کارا در ماه های آذر، دی، بهمن و اسفند حداقل 1.88% تضمین شده خواهد بود.

سرمایه گذاری در صندوق کارا

سود موثر چیست؟

از نرخ بهره Interest Rate جهت محاسبه سود سپرده و یا بهره وام Loan دریافتی از سیستم بانکی و یا هر منبع مالی تأمین کننده دیگر استفاده می شود. زمانی که شما سپرده گذار باشید این نرخ تحت عنوان نرخ سود سپرده گذاری می باشد و زمانی که شما وام گیرنده باشید تحت عنوان نرخ بهره وام خوانده می شود. صرفنظر از اینکه شما سپرده گذار و یا وام گیرنده باشید، معمولا هر دوی این نرخ ها را تحت عنوان نرخ بهره موثر می خوانیم.

نرخ بهره مؤثر مثل سالیانه به شکل زیر محاسبه می‌شود که در آن r نرخ مؤثر سالانه، با نرخ بهره، و n تعداد دوره ترکیب در هر سال (به عنوان مثال، ۱۲ برای ترکیب ماهانه) است محاسبه می‌شود.

تفاوت صندوق سرمایه گذاری کارا با سایر صندوق های درآمد ثابت

همانطور که بیان کردیم، صندوق سرمایه گذاری کارا، از جنس صندوق های درآمد ثابت است اما تفاوت های مهمی دارد که همین تفاوت ها باعث شده است که بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت در یک سال گذشته انتخاب شود.

1)    عدم الزام حضور سهام در صندوق 

اولین و مهمترین تفاوت صندوق سرمایه گذاری کارا با صندوق های درآمد ثابت، ترکیب دارایی ها میباشد. در صندوق درآمد ثابت نوع دوم میزان سرمایه‌گذاری بر روی سهام حداکثر 5 درصد از کل دارایی‌ است، در صورتی  در حال حاضر در سایر صندوق های با درآمد ثابت، حداقل میزان سرمایه گذاری در سهام 15 درصد و حداکثر 25 درصد در نظر گرفته شده است. بنابراین از لحاظ ترکیب دارایی ها صندوق سرمایه گذاری نوع دوم یکی از کم ریسک ترین صندوق های با درآمد ثابت است و میتوانند در سهام سرمایه گذاری نکنند. 

2)    میزان ریسک :

سرمایه گذاری در صندوق با درآمد ثابت نوع دوم، کم ریسک ترین سرمایه گذاری ممکن در بازار سرمایه به شمار می آید. چرا که با توجه به ترکیب دارایی دو صندوق درآمد ثابت و نوع دوم، میزان ریسک صندوق درآمد ثابت نوع دوم به دلیل عدم الزام خرید سهام، به نوعی بدون ریسک تلقی شده و حتی از صندوق درآمد ثابت معمولی هم کمتر است.

3)    عدم پرداخت سود ماهانه:

یکی دیگر از تفاوت‌های صندوق درآمد ثابت با نوع دوم در نحوه پرداخت سود است. در حالی که سرمایه‌گذاران در اکثر صندوق‌های با درآمد ثابت به صورت ماهانه سود دریافت می‌کنند، سود سرمایه‌گذاران صندوق درآمدثابت نوع دوم بر روی NAV و به شکل تجمعی حساب می‌شود.

سرمایه گذاری در صندوق کارا

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.