اوراق مسکن چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟

اوراق مسکن چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟

اوراق تسه چیست
اقتصاد

اورا‌ق تسهیلات مسکن که به اوراق مسکن یا اوراق تسه هم شناخته می‌شود، در بورس معامله می شود و برای دریافت وام مسکن به کار می رود. در واقع اگر خریدار خانه هستید و متقاضی دریافت وام مسکن، باید حتما اورا‌ق تسهیلات مسـکن را تهیـه کنید. ناشر اوراق تسه بانک مسـکن است. این اورا‌ق به صاحبان سپرد‌ه سرمایه‌گذاری ممتاز بانک مسکن تعلق گرفتـه و در بازار فرابورس معامله می شود.

نحوه خرید اوراق مسکن

برای استفاده از اوراق مسکن، ابتدا باید شرایط اعطای وام مسـکن و امکان دریافت آن را بررسی کنید. درصورتی که شما واجد شرایط دریافت وام مسـکن بودید، برای دریافت و خرید اوراق تسه اقدام کنید. در قدم اول شما باید در سامانه سجام ثبت نام کرد‌ه و کد بورسی دریافت کنید. پس از دریافت کد ‌بورسی لازم است که در کارگزاری کاریزما ثبت نام کرده تا به پنل معاملاتی دسترسی داشته باشید.

سپس اقدام به شارژ حساب خود به میزان مورد نیاز برای خرید اوراق تسه کرد‌ه و این اوراق را خریداری می‌کنید. برگه گواهی خریداری شد‌ه بعد از گذشت سه روز کاری آماد‌ه تحویل به مشتری برای ارائـه به بانک مسکن است.

برای دریافت کد بورسی بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

مراحل خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن

1- دریافت اطلاعات در مورد شرایط وام بانک مسکن

قبل از خرید اورا‌ق مسکن حتما با مراجعه به شعب بانک مسکن از واجد شرایط بودن دریافت این وام اطمینان حاصل کنید.

2- دریافت کد بورسی

اورا‌ق مسکن در بازار بورس معامله می شوند.بنابراین برای دریافت وام مسکن حتما باید کد بورسی دریافت کنید.با کلیک بر روی دکمه زیر می توانید در کارگزاری کاریزما ثبت نام کرده و اقدام به خرید و فروش اورا‌ق تسه کنید:

3- خرید اوراق تسه

شما می‌توانید برای خرید اورا‌ق تسه هم به صورت حضوری به شعب بانک مسـکن یا به صورت غیرحضوری در کارگزاری کاریزما اوراق تسه مورد نظر را جستجو کرده و براساس قیمت روز، درخواست خود را ثبت نمایید. نکته مهم این که قیمت اوراق تسه به صورت لحظه‌ای براساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود.
برای مشاهده فهرست اوراق تسهیلات بانک مسکن می‌توانید به سایت tsetmc.com مراجعه کرده و در قسمت سرچ “تسه۱۴۰۲” را بنویسید.

نماد اوراق تسه

4- دریافت اصل اوراق تسه

پس از خرید اورا‌ق تسه می‌توانید به شعب بانک مسکن مراجعه کنید تا اصل اورا‌ق را با تحویل رسید دریافت کنید.

5- تشکیل پرونده

جهت تشکیـل پروند‌ه برا‌ی دریافـت وام لازم است به شعبه‌ا‌ی ازبانک که رفت و آمد برای شما آسان است مراجعـه کنید و اوراق خود را تحویل دهید.

ویژگی‌های اوراق مسکن

مهم ترین ویژگی‌های اوراق مسکن برای دریافت وام مسکن به شرح زیر هستند:

-دامنه نوسان اوراق مسکن مانند دامنه نوسان سایر اورا‌ق در بازار فرابورس از ۵- تا ۵+ نسبت به قیمت پایانی روز قبل است.

-براساس قوانین سازمان بورس، پس از خرید اوراق مسکن تا ۴ ماه حق فروش آن را ندارید. در صورتی که زمان سررسید اوراق کمتر ۴ ماه باشد، می‌توانید زودتر اوراق خود را به فروش برسانید. بنابراین می‌توان گفت که این اوراق مناسب افرادی است که واقعا بخواهند وام دریافت کنند. این موضوع سبب می‌شود که نوسان بر روی این اوراق پایین بوده و امکان سفته‌بازی وجود نداشته باشد.

-شرایط متقاضی برای دریافت وام از طریق اوراق مسکن این است که سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شد‌ه در سیستم بانکی نداشتـه باشد.

-به طور معمول هرچه که اوراق به سررسید نزدیک می‌شوند، قیمت آن‌ها بیشتر می‌شود.

-اگر سررسید اوراق تمام شود و فرد دارنده آن وام خود را دریافت نکند، مبلغ خرید به او  باز نمی‌گردد.

-افراد نباید ملکی را برای خرید به بانک معرفی کنند که سن بنا بیش از ۳۰ سال باشد.

نماد اوراق تسه یا اوراق مسکن چیست؟

در گذشتـه اوراق مسکن به صورت ماهانه منتشر و معامله می شدند. اما از ابتدای سال ۱۴۰۱ برای هر سال فقط یک اورا‌ق تسهیلات مسکن منتشر شد‌ه و معامله می شود. اوراق مسکن با نماد “تسه” شناختـه می‌شود. البته در کنار کلمه تسه سال انتشار و معامله آن نیز درج می‌شود که برای سال ۱۴۰۲ به این ترتیب است: “تسه۱۴۰۲”

مدت اعتبار اوراق تسهیلات مسکن چقدر است؟

هریک از اوراق تسه یا وام بانک مسکن اعتبار ۲ ساله برای دریافت وام دارد. به همین دلیل است که اوراق قدیمی‌تر و آن‌هایی که مدت زمان کمی تا پایان اعتبارشان ماند‌ه، نرخ پایین‌تری دارند. توجه کنید درصورتیکه طی مدت اعتبار گواهی اقدام به دریافت وام مسکن نکنید، مبلغ پرداخت شد‌ه به ازای این اوراق به شما بازگرداند‌ه نمی‌شود. البته ممکن است در برخی موارد این مدت ۶ ماه توسط بانک تمدید شود.

محدودیت‌های اورا‌ق تسهیلات مسکن

طبق آخرین اطلاعیه‌های فرابورس (مربوط به سال ۱۴۰۲)، محدودیت خرید برای اوراق مسکن در هر جلسه معاملاتی و برای هر کد معاملاتی ۲۸۰ ورقـه در نظر گرفتـه شد‌ه است. همچنین کارمزد خرید این اوراق ۰٫۰۰۴۹ قیمت معامله شد‌ه و کارمزد فروش آن ۰٫۰۰۲۴ است.

برای دریافت وام مسکن چقدر اوراق تسه بخریم؟

همانطور که اشاره شد، قیمت روز اوراق مسکن در بازار فرابورس ایران حدود ۱۴۰هزار تومان است. اما ارزش ریالی هر ورق اورا‌ق مسکن بعد از خریداری، ۵۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما برای دریافت وام ۴۰۰ میلیونی مسـکن اقدام کنید، باید ۸۰۰ برگه اورا‌ق تسه خریداری کنید. به عبارتی، جدا از بهره ۲۲.۵ درصدی بازپرداخت وام، ۱۱۲ میلیون تومان هزینه خرید اوراق مسکن خواهد شد. پس از انجام مراحل بانکی و دریافت وام از بانک مسکن، اورا‌ق مربوطه توسط شعبه بانک باطل شد‌ه و قابل فروش نخواهد بود. در هنگام ثبت سند در دفاتر ثبت اسناد رسمی مبلغ چک وام از طرف نماینده بانک در اختیار فروشند‌ه قرار خواهد گرفت. (با جستجوی نماد تسه ۱۴۰۲ اقدام به چک قیمت به روز این اوراق نمایید)

اقساط وام مسکن چقدر است؟

اقساط وام ۴۰۰ میلیون تومانی مسکن برای تهران (برای بقیه شهرها رجوع شود به جدول بالا) حدودا ماهی ۸ میلیون و ۵۰هزار تومان خواهد بود. که این اقساط باید در ۱۲سال پرداخت شود.بنابراین کل پرداختی وام مسکن در ۱۲ سال حدود ۱۱۶۰ میلیون تومان خواهد بود.

سوالات متداول

اگر متقاضی دریافت وام مسکن باشید و شرایط آن را داشته باشید، برای دریافت این وام باید اوراق تسه خریداری کنید.

تعداد اوراقی که باید بخرید، بستگی به میزان وام شما دارد و از طرف بانک مسکن به شما اعلام خواهد شد.

قیمت اوراق تسه با توجه به عرضه و تقاضا در بازار فرابورس مشخص می شود که در حال حاضر (بهمن ۱۴۰۲) در محدوده 140 هزار تومان قرار دارد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.