سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدام است؟

سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدام است؟

25666
ورود به بورس

سرمایه گذاری در این تورم بالا، یکی از دغدغه‌های اصلی این روزهای همه ما است. دراین مقاله از کاریزما با تعریف سرمایه گذاری آشنا شد‌ه و انواع سرمایه گذاری در ایران را بررسی خواهیم کرد. درآخر هم روش های سرمایه گذاری مطمئن باسود روزانه و اهمیت سرمایه‌گذاری را خواهیم شناخت. قبل از شروع خواند‌ن مقاله، باید بدانید برای هر سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نیاز به داشتـن کد بورسی است که می‌توانید خیلی سریع کد بورسی خود را از لینک زیر دریافت کنید.

تعریف سرمایه گذاری

از نظر لغوی تعریف سرمایه گذاری چیزی است که با پول خریداری می‌شود و انتظار می‌رود که درآمد یا سودی در آینده نزدیک یا دور ایجاد کند. در عمل اما سرمایه‌گذاری به معنی اختصاص بخشی از سرمایه به فعالیت‌هایی است که از آن انتظار کسب سود در بازه زمانی‌های مختلف متناسب با ریسک آن را داریم.

سرمایه‌گذاری مالی انواع و اقسام مختلفی دارد. باتوجه به ماهیت سرمایه‌گذاری و بازارهای موجود و همچنین بازه زمانی مورد انتظار این دسته بندی تعریف می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

تعریف سرمایه

سرمایه یک اصطلاح گسترده است که شامل هر نوع دارایی‌های مالی یا ارزش دارایی‌های مالی نظیر وجه نقد موجود در حساب‌های بانکی، همین‌طور کارخانه‌ها، ماشین آلات و تجهیزاتی که برای تولید در اختیار شرکت‌ها است، می‌شود. همچنین سرمایه برای یک شخص حقیقی عبارت است از دارایی‌های وی اعم از نقدی و یا غیرنقدی مانند کالا.

سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

هرگونه دارایی به صورت نقدی مانند پول نقد، موجودی حساب بانکی، ارزهای بین المللی مثل دلار و نیز دارایی‌های غیرنقدی مانند طلا، تجهیزات صنعتی، ماشین آلات، ملک، زمین و… سرمایه نامید‌ه می‌شود. البته معنای دقیق سرمایه بستـه به مفهومی که کلمه سرمایه در آن استفاده می‌شود، مختلف می باشد. به طور معمول، کلیه منابع مالی و پولی و منابع قابل تبدیل به پول، سرمایه خواند‌ه می‌شود. اما سرمایه‌گذاری به استفاده درست و بهره‌مند از سرمایه به طوریکه موجب افزایش سرمایه شود اطلاق می‌شود.

اهمیت سرمایه‌گذاری

همه ما به طور پیوستـه در حال کارو تلاش هستیم تا بتوانیم به اهدافی که در نظر داریم دست یافتـه و رفاه بیشتری برای خود و عزیزانمان فراهم کنیم. برای مثال ممکن است بخشی از سرمایه خودرا در املاک و بخشی را هم در حساب‌های بانکی سرمایه‌گذاری کنیم.

از این رو، اهمیت سرمایه‌گذاری بیشتر از این جهت است که ممکن است با انتخاب اشتباه، به اهداف خود نرسیم. شناخت بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در زمان مناسب مهم‌ترین قدم برای شروع سرمایه گذاری است.

اهداف سرمایه‌گذاری

یکی از مهم‌ترین اهداف سرمایه‌گذاری در ایران، حفظ ارزش پول در برابر تورم افسار گسیختـه و محافظت سرمایه شخصی از ریسک‌های این تورم است. هرکس می‌تواند اهداف متفاوتی از سرمایه‌گذاری داشتـه باشد، رسید‌ن به آرامش در دوران بازنشستگی، رسید‌ن به اهداف مالی و پیشرفت مالی از دیگر اهداف سرمایه‌گذاری هستند.

مزایای سرمایه گذاری

همانطور که گفتیم، سرمایه گذاری مزایای بسیاری دارد، از جمله:

1- با سرمایه‌گذاری از تورم در امان باشید.

سرمایه گذاری درکنار اینکه ارزش سرمایه شما را به‌عنوان یک سرمایه گذار در برابر تورم حفظ می‌کند، بلکه باعث افزایش ارزش پول و پیشی گرفتـن از تورم نیز می‌شود.

2- سرمایه‌گذاری درست ابزاری برای آرامش!

دوران بازنشستگی یکی از بخش‌های مهم زندگی هر انسانی است که بایستی از سنین جوانی برای آن برنامه‌ریزی داشتـه باشد؛ چراکه در این قسمت از عمر، توان کاری ما تقلیل رفتـه و به احتمال زیاد نمی‌توانیم درآمد مطلوبی را به دست بیاوریم. لذا توصیه می‌شود که از سنین جوانی، بخشی از درآمد خود را در یک بازار مناسب سرمایه‌گذاری کنید تا در دوران بازنشستگی و کهنسالی، دغدغه مالی نداشتـه و بتوانید در کنار عزیزانتان از زندگی لذت ببرید.

3- به اهداف خود دست پیدا می‌کنید.

بی شک هر یک از ما انسان‌ها برای خود اهدافی را مشخص کرده‌ایم که معمولا بخش زیادی از آن‌ها نیاز به سرمایه‌ای بیشتر از آنچه که در اختیارمان هست، دارد. ازجمله این اهداف می‌توان به خرید خانه، زمین، ویلا، وسیله نقلیه، لوازم منزل، تجهیزات کامپیوتری و… اشاره کرد. سرمایه‌گذاری هدفمند به شما کمک می‌کند تا با مدیریت صحیح بخش مازاد درآمدهای خود، بتوانید به سرمایه لازم جهت رسید‌ن به اهدافتان دست پیدا کنید.

انواع سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری از نظر زمانی

انواع سرمایه گذاری بر اساس مدت زمان مدنظر برای کسب بازدهی به سه دستـه تقسیم می‌شود:

– سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

هدف از سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، کسب بازدهی در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. این نوع سرمایه‌گذاری نیاز به شناخت بهتری از بازار موردنظر داشتـه و ریسک بالاتری را هم متوجه سرمایه‌گذار می‌کند. خرید و فروش ملک، خودرو و یا سهام در بازه زمانی کوتاه برای کسب سود از نوسان قیمت مثال‌هایی از این نوع سرمایه‌گذاری هستند.

– سرمایه‌گذاری میان مدت

هدف از سرمایه‌گذاری میان مدت، کسب بازدهی در بازه زمانی چند ماهه تا 2 سال است. این نوع سرمایه‌گذاری کم ریسک‌تر از سرمایه گذاری کوتاه مدتی بود‌ه و با شناخت نسبی از بازار هدف می‌توان از آن کسب سود کرد. سرمایه‌گذاری در حساب‌های بانکی، خرید سهام به دید میان مدت و مثال‌هایی از این نوع سرمایه‌گذاری هستند.

– سرمایه‌گذاری بلند مدت

هدف از سرمایه‌گذاری بلندمدت، کسب سود در بلندمدت است. اساس سرمایه‌گذاری بلند مدت صبر و نادیده گرفتـن نوسانات در طول زمان سرمایه گذاری است. انتخاب بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری در بلند مدت اهمیت زیادی دارد، چراکه بازدهی بازارها دربلند مدت تفاوت بسیاری دارد.

سرمایه گذاری بلند مدت
دربازه زمانی مشابه بازار بورس بازدهی 382 برابری ثبت کرد‌ه، در حالیکه خودرو با بازدهی 28 برابری ضعیف‌ترین عملکرد را داشتـه است. همانطور که می‌بینید، انتخاب بازار مناسب در سرمایه‌گذاری بلند مدت بسیار مهم است.

به عنوان مثال، در بازه زمانی سال 80 تا 90، بازار بورس بازدهی کمتری نسبت به طلا داشتـه اما در بازه زمانی 90 تا 1400 بازار بورس بازدهی به مراتب بالاتری نسبت به طلا ثبت کرده است. ناگفته نماند که بازدهی 20 ساله سپرده بانکی از خودرو بیشتر بود‌ه است، اما در بازه زمانی 95 تا 1400 بازدهی به مراتب کمتری از آن داشتـه است. پس در سرمایه‌گذاری بلند مدت انتخاب بازارمناسب توسط سرمایه گذار اهمیت بسیار بالایی دارد.

انواع روش های سرمایه گذاری

بدون شک می‌دانید که انواع مختلفی از روش های سرمایه‌گذاری وجود دارد که هریک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. مهم‌ترین انواع سرمایه گذاری که در دنیای امروز نتیجه ثمربخشی را برای افراد ایجاد می‌کند، موارد زیر هستند:

1- سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بازار بورس بهترین نوع سرمایه‌گذاری به گواه تاریخ و ارقام است. از تنوع بالا در سرمایه گذاری شامل انواع صندوق‌ها، سهام از صنایع مختلف تا امکان تحلیل و مشورت با خبرگان بازار بورس مهم‌ترین مزایای بازار بورس است. از دیگر مزایای این بازار می‌توان به امکان سرمایه‌گذاری با پول اندک، نقدشوندگی مناسب، قابلیت سرمایه‌گذاری غیرحضوری، امکان مدیریت ریسک و شفافیت اطلاعاتی بالا اشاره کرد.

شما می‌توانید بدون آموزش سرمایه گذاری در بورس نیز از مزایای بازار بورس بهره‌مند شوید. برای این کار کافی است واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری کنید تا یک تیم متخصص و با تجربه، مدیریت دارایی شما را برعهده بگیرند.

2- سرمایه گذاری در ملک

سرمایه‌گذاری در زمین و مسکن نیاز به سرمایه چند صد میلیونی و یا حتی چند میلیاردی دارد. از این رو، معمولا اشخاص درآمدهای خود را در بازارهای دیگری نظیر بورس، طلا و… که نیاز به سرمایه اولیه کمتری دارند، سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه گذاری در ملک مزیت مهم کسب درآمد ماهیانه از آن را دارد. با اجاره داد‌ن ملک، نه تنها اصل سرمایه از تورم حفظ می‌شود بلکه با کسب مبلغی به صورت ماهیانه، سود دیگری را هم به سرمایه گذار اعطا می‌کند.

ریسک‌های جدی که این نوع سرمایه‌گذاری را تهدید می‌کنند، نقدشوندگی پایین و داشتـن تخصص برای خرید در مناطق مناسب هستند.

3- سرمایه گذاری در طلا

مزیت طلا بر برخی از نوع‌های دیگر سرمایه‌گذاری نقدشوندگی نسبتا بهتر و بازدهی دوگانه است. به دلیل تعیین نرخ طلا بوسیله نرخ جهانی انس، طلا می‌تواند هم از نوسان قیمت انس و هم با نوسان قیمت دلار، بازدهی داشتـه باشد. مزیت دیگر طلا، امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ کم است.

ازجمله ریسک‌های متوجه این نوع سرمایه‌گذاری، ریسک ناشی از اصل و یاتقلبی بودن و مکان نگهداری آن به‌عنوان یک کالای فیزیکی می‌باشد. با روی کارآمدن صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا، نه تنها این ریسک‌ها از بین رفته‌اند، بلکه دغدغه خرید و فروش و مالیات طلا نیز برطرف شد‌ه است.

خرید صندوق طلا

4- سرمایه گذاری در ارزهای خارجی مانند دلار

بازار ارز یکی از انواع روش‌های سرمایه گذاری پرریسک و پرنوسان است و پارامترهای بسیار زیادی نظیر روابط خارجی، روابط اقتصادی شامل واردات و صادرات، سیاست‌های دولتی و سیاست‌های کلی بانک مرکزی بر آن تاثیرگذار است. از طرف دیگر، ممکن است در شرایط خاصی خرید و فروش ارزهای پراستفاده مانند دلار و یورو، با محدودیت‌های جدی همراه شود و نگهداری مقدار زیادی از آن‌ها مطابق قانون تخلف به شمار رود. بنابراین سرمایه‌گذاری در این بازار جزء سرمایه‌گذاری پرریسک بود‌ه و در بازه‌های زمانی کوتاه مدت نیز نوسانات زیادی را خواهد داشت.

5- سرمایه گذاری در خودرو

خودرو در ایران به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای محسوب شود. اما عواملی همچون محدودیت خرید و تفاوت نرخ بین بازار آزاد و کارخانه و مشکلاتی از قبیل نقل و انتقال و نقدشوندگی پایین، هزینه تعمیرات و بیمه از معایب سرمایه‌گذاری در این بازار است. باتوجه به ریسک های ناشی از خرید خودروی دست دوم نیز، این سرمایه‌گذاری پرریسک و با نقدشوندگی پایین است. ضمن اینکه داده‌های تاریخی که از سال 1380 در بالا گفتـه شد، نشان‌دهنده بازدهی کمتر این بازار است.

6- سرمایه گذاری در بانک

بسیاری از افراد سپرده‌گذاری در بانک و دریافت سود بانکی را به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب می‌شناسند. اما داده‌های تاریخی نشان داد‌ه است که طی سالیان گذشته، سود بانکی بسیار کمتر از میزان تورم بوده است. به بیان دیگر، سپرده‌های بانکی در حفظ قدرت خرید و ارزش پول کارآمد نبود‌ه است. سرمایه‌گذاری در سپرده بانکی کم‌ریسک‌ترین نوع سرمایه‌گذاری بود‌ه و متناسب باریسک کم، سود کمتری را نسبت به انواع دیگر سرمایه گذاری به همراه خواهد داشت.

7- سرمایه گذاری های متنوع

حالت‌های متنوع دیگری ازجمله سرمایه‌گذاری در کسب و کار و یا شرکت‌های دانش بنیان نیز نوع دیگری از سرمایه‌گذاری هستند که نیازمند دانش و تجربه بالا هستند.

8- سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین

ارزهای دیجیتال که به تازگی بر سر زبان‌ها افتاده‌اند، نوع دیگری از سرمایه‌گذاری هستند. لازم به ذکر است که سرمایه‌گذاری در این بازار نیازمند دانش و اطلاعات بالا و شامل ریسک بالا نیز است.

روش های سرمایه گذاری

فاکتورهای مهم سرمایه‌گذاری

برای سرمایه گذاری مفید و مطمئن باید مواردی را رعایت کنید که ضروری‌ترین آنها عبارتند از:

  • میزان سرمایه در دسترس و بازار هدف
  • بازدهی مورد انتظار
  • نقدشوندگی موردنیاز
  • درجه ریسک پذیری
  • افق سرمایه‌گذاری

بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم

باتوجه به فاکتورهای ذکر شد‌ه در بالا، نوع سرمایه‌گذاری برای هر فرد متفاوت است. باتوجه به دانش و زمان در دست، بازدهی موردانتظار و میزان ریسک پذیری بازارهای متفاوت می‌توانند انتخاب شوند.

برای یافتـن بهترین روش سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

خلاقانه ترین روش های سرمایه گذاری با پول کم در ایران

سرمایه‌گذاری با سود روزانه

شناسایی بهترین راه سرمایه‌گذاری با سود روزانه بسیار مهم است. قبل از اینکه به بهترین روش سرمایه‌گذاری با سود روزانه اشاره کنیم باید بدانیم که چه روش های سرمایه‌گذاری سود روزانه نصیب سرمایه‌گذار می‌کنند.

باتوجه به روش‌های گفتـه شد‌ه در بالا بازارهای طلا، خودرو، مسکن و ارزهای خارجی نمی‌توانند سود روزانه را نصیب سرمایه‌گذار کنند. هرچند ممکن است این دارایی‌ها در طول روز با نوسان مثبت قیمت افزایش ارزش داشتـه باشند، اما سودی به صورت روزانه به شما نخواهند داد.

انتخاب‌های شما برای سرمایه‌گذاری با سود روزانه بین سپرده بانکی و بازار سرمایه محدود می‌شوند. درمورد سپرده بانکی به دلیل نرخ شکست و سخت‌گیری‌های دیگر همچنین عقب ماندگی شدید از تورم، نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای سود روزانه باشد. بنابراین بازار سرمایه می‌تواند بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری با سود روزانه باشد. صندوقهای درآمد ثابت هم مهم‌ترین ابزار بازار سرمایه برای کسب سود روزانه است.

سرمایه گذاری آنلاین

در بازارهای مختلفی می‌توان سرمایه گذاری آنلاین کرد. اما بهترین و آسان‌ترین بازار، بازار بورس است. شما با دریافت کد بورسی از کاریزما، می‌توانید به راحتی در انواع سهام و صندوق سرمایه گذاری کنید.

دریافت کد بورسی

سرمایه گذاری برتر

تمام انواع سرمايه گذاری گفتـه شد‌ه، قابلیت سرمایه گذاری در ایران را دارند. اما باتوجه به ریسک‌های گفتـه شد‌ه در بالا مثل مالیات در بازارهای دیگر، نبود مرجعی برای نظارت بر قیمت‌ها و معاملات، نبود قابلیت سرمایه‌گذاری با پول اندک، تحلیل‌پذیری پایین و… برخی از گزینه‌ها ممکن است پر ریسک تلقی شوند. همچنین برخی بازارها مثل ارزهای دیجیتال نیاز به نخصص و دانش کافی دارند. پس بهترین سرمایه گذاری در ایران ممکن است برای افراد با نیازها و ریسک‌های متنوع، جواب گوناگونی داشتـه باشد.

سرمایه گذاری با پول کم

چکیده هر آنچه که باید در مورد سرمایه گذاری و انواع آن بدانید 

سرمایه گذاری یکی از ملزومات اساسی برای مقابله با تورم در دنیای کنونی است. اکثر افراد بدون هیچ آموزش سرمایه گذاری و شناخت راهکارهای آن اقدام به به این کار کرد‌ه و درنهایت شاهد ضررهای زیادی می‌شوند. از این رو، در مقاله فوق سعی داشتیم روش‌های سرمایه گذاری مفید و مطمئن را به شما معرفی و اصول سرمایه گذاری صحیح را به شما شرح دهیم تا در کمترین زمان ممکن، بهترین بازدهی را از سرمایه خود کسب کنید.

سوالات متداول

با توجه به توضیحات بالا، برای یافتـن بهترین روش سرمایه گذاری باید به میزان سرمایه، میزان ریسک و دیگر عوامل دقت کنید تا بتوانید بهترین راه سرمایه‌گذاری بیابید.

برای اطلاع از روش ها و نحوه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه با شماره تلفن 41000-021 تماس حاصل فرمایید.

با سرمایه‌گذاری درست، از تورم در امان می‌مانید، با سرمایه گذاری درست، در دوران بازنشستگی دغدغه مالی نخواهید داشت، با سرمایه‌گذاری درست، می‌توانید به اهداف مالی خود دست پیدا کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.