تفاوت بانک با صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت بانک با صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

100-1
صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در سالهای اخیر با توجه به اینکه افراد از بازار بورس شناخت کافی نداشتند و از ریسک موجود در آن میترسیدند پول مازاد خود را در بانک ها سپرده گذاری میکردند و از سود کم آن بهره میبردند اما با توجه به اینکه در سال گذشته و امسال تبلیغ ها و حمایت های خوبی از این بازار شکل گرفت و عرضه اولیه های زیادی وارد بازار شدند و با توجه به بازدهی بالای بورس نسبت به سایر بازارهای مالی توجه بیشتری به این بازار جلب شد.

تفاوت های صندوق سرمایه گذاری با بانک

یکی از تفاوت های اصلی بانک و صندوق های سرمایه گذاری مربوط به مفاهیم ریسک و بازده می باشد که در ادامه بررسی می شود. ریسک و بازده رابطه مستقیم دارند و هرچقدر افراد ریسک بیشتری را بپذیرند احتمال کسب سود هم افزایش می یابد. ریسک موجود در بازار سرمایه از ریسک در بانک بیشتر است اما به همان نسبت سود و بازدهی بیشتری هم نسبت به بانک ها دارند. اما باز هم افراد با ریسک پذیری بسیار کمی هم هستند که بین سرمایه گذاری در بانک و صندوق های سرمایه گذاری نمیدانند کدام یک را انتخاب کنند. ما در ادامه به بررسی تفاوت صندوق سرمایه گذاری با بانک میپردازیم.

برای افرادی که ریسک پذیری پایینی دارند به جز سرمایه گذاری در بانک راه های دیگری هم وجود دارد که ریسکش تقریبا به اندازه ریسک بانکی، ولی با سود بیشتر همراه است در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

مهمترین عاملی که می تواند مشوق انتخاب نوع سرمایه گذاری باشد میزان سودی است که آن روش سرمایه گذاری نصیب سرمایه گذاران خود می کند. اگر بین انتخاب بانک و صندوق سرمایه گذاری مردد هسنید در ادامه قصد داریم تفاوت بانک و صندوق سرمایه گذاری از لحاظ سوددهی را مورد بررسی قرار دهیم

صندوق های سرمایه گذاری با ریسک پایین و سودی بیشتر از سود بانکی

همانطور که اشاره شد سرمایه گذاری در بانک با توجه به اوضاع اقتصادی حال حاضر کشور مناسب و عقلانی نمی باشد پس باید سراغ راه های دیگر سرمایه گذاری با ریسک کم بروید که یکی از این روش ها سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری می باشد.

از مهم ترین تفاوت های صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک تفاوت در بازدهی آن ها می باشد. در ایران صندوق های سرمایه گذاری با ریسک های مختلفی وجود دارد، اما درصورتی که شما ریسک پذیری پایینی دارید و به دنبال صندوقی هستید که ریسکی تقریبا برابر با ریسک بانکی داشته باشد شبیه‌ترین نوع صندوق به بانک که از نظر ریسک و سرمایه‌گذاری تقریبا برابر هستند، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می باشند.

سود و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری چگونه است؟

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت مانند بانک سود تقریبا ثابتی را در دوره‌های یک ماهه، سه ماهه و … به سرمایه‌گذاران خود پرداخت می‌کنند. به همین دلیل صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نزدیک‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری به بانک‌ها به حساب می آید و زمانی که تصمیم داشته باشند سود سپرده‌گذاری را با سود سرمایه‌گذاری مقایسه کنند، از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت استفاده میکنند.

همانطور که میدانید صندوق های سرمایه گذاری زیادی در بازار وجود دارند و میزان سوددهی همه صندوق‌ها با هم یکسان نیست و ممکن است یک صندوق با عملکرد خوب خود سود بالایی را برای سرمایه گذاران کسب کند یا اینکه صندوقی با عملکرد نامناسب خود سوددهی‌اش از سود سالیانه بانک‌ها مقداری کمتر شود.

قوانین برای تمامی صندوق های سرمایه گذاری یکسان نیست و ممکن است بعضی از صندوق های درآمد ثابت پرداخت سودی نداشته باشند و سود سرمایه‌گذار فقط از طریق افزایش قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق باشد.

همانطور که مشاهده کردید همه چیز بستگی به صندوق انتخابی شما دارد و سرمایه‌گذاری در صندوق های درآمد ثابت نیز اندکی ریسک دارند، ولی این ریسک در مقابل میزان سوددهی آن‌ها قابل چشم پوشی است.

 

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.