7 قانون حرفه ای شدن در بازار بورس

7 قانون حرفه ای شدن در بازار بورس

حرفه ای شدن در بازار بورس
ورود به بورس

حرفه ای شدن در بازار بورس به این راحتی نیست و باید تلاش‌های بسیاری در این زمینه کنید. کسب بازدهی مطمئن در بازارهای مالی سخت‌تر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می‌رسد.7 قانونی که در این مقاله از کاریزما به شما ارائه می‌دهیم، نکاتی هستند که حرفه‌ای‌های بازار از آنها برای ماند‌ن در حلقه برندگان استفاده می‌کنند.

راهکارهایی برای حرفه ای شدن در بازار بورس

تخمین‌های غیررسمی نشان می‌دهد که بسیاری از معامله‌گران بالقوه در نهایت شکست می‌خورند و دست از تلاش برمی‌دارند. در واقع، موفقیت در سرمایه‌گذاری دشوار است و معامله‌گران دائماً سودآور، دارای ویژگی‌های خاص کمیابی هستند. در ادامه، این ویژگی‌ها را ذکر می‌کنیم:

1- راه سودآوری بلند مدت را بیاموزید

سرمایه گذاری بلندمدت به دو مجموعه مهارت مرتبط نیاز دارد. اولین مورد این است که مجموعه‌ای از استراتژی‌ها را شناسایی کنید که بیشتر از چیزی که از دست می‌دهید درآمد کسب می‌کنید و سپس از استراتژی‌ها به عنوان بخشی از یک برنامه معاملاتی استفاده کنید. دوم، استراتژی‌ها هم در بازار صعودی و هم نزولی باید به‌خوبی عمل کنند. به عبارت دیگر، در حالیکه بسیاری از معامله‌گران می‌دانند چگونه در بازارهای خاص درآمد کسب کنند مانند یک روند صعودی قوی، در درازمدت شکست می‌خورند؛ زیرا استراتژی‌های آنها با تغییرات اجتناب‌ناپذیر در شرایط بازار سازگار نیست.

اگر می‌خواهید به یک معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شد‌ه و سرمایه‌گذاری موفقی در بازار سرمایه داشتـه باشید، با یک برنامه واضح و مختصر با استراتژی‌های اثبات‌شده شروع کنید و سپس از 7 قانون زیر استفاده کنید.

2- در سرمایه گذاری منضبط باشید

نظم و انضباط را نمی‌توان در یک سمینار آموزش داد یا در نرم‌افزارهای گران‌قیمت تجارت یافت. معامله‌گران مبالغ زیادی را برای جبران کمبود خودکنترلی خرج می‌کنند. اما تعداد کمی از آنها متوجه می‌شوند که نگاه طولانی در آینه همان کار را با قیمت بسیار پایین‌تر انجام می‌دهد (تنها خودشان هستند که می‌توانند این کار را انجام دهند).

درس مهم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه این است که، هنگامی که یک معامله گر به استراتژی معاملاتی خود اطمینان پیدا کرد باید نظم و انضباط برای ادامه مسیر را داشتـه باشد، حتی زمانیکه رگه‌های باخت اجتناب‌ناپذیر وجود دارد. بدانید که روند دوست ما است.

همواره این جمله را مد نظر داشتـه باشید که روند دوست ما است و نباید با آن بجنگیم. هر چند حرکت گله‌ای نیز هیچگاه توصیه نمی‌شود و یک سرمایه‌گذار می‌بایست برای خود نقاط ورود و خروج را از زمان شروع معامله تعیین کند، اما اگر تلاش کنیم که در روند نزولی کسب سود کنیم ممکن است به زیان بیشتر ما منجر شود. اگر در روند صعودی یک سهم با هر صف فروشی ما هم همرنگ جماعت شویم و خارج شویم ممکن است از سود بیشتر باز بمانیم.

3- برای حرفه ای شدن در بازار بورس از زیان‌ها نترسید

برای یک معامله گر خوب شد‌ن، می‌طلبد که شما صدها ساعت را صرف پرداختـن به استراتژی خود و معامله کرد‌ن کنید. اینکه بخواهید تنها با چند بار معامله کرد‌ن با سود از بازار خارج شوید خارج از قواعد حرفه ای شدن در بازار بورس است. تنها راه رسید‌ن به موفقیت بلندمدت، کار سخت و انضباط است.

4- قوانین خود را زیر پا نگذارید

به شما توصیه می‌کنیم قبل از شروع معامله استراتژی درستی را برای مواقع بحران بچینید. در مواقعی که شرایط بد می‌شود، به آن قوانین پایبند باشید تا بتوانید از آن وضعیت با کمترین ضرر خارج شوید. اگر شما به قوانینی که آنها را در شرایط پایدار و با ثبات وضع کردید، پایبند نباشید احتمالا در شرایط بحرانی دست به اتخاذ تصمیمات احساسی می‌زنید و ممکن است زیان شما از آنچه که هست بیشتر شود.

5- برای حرفه ای شدن در بازار بورس با حرفه‌ای‌های بازار مشورت کنید

ما خرید و فروش بر مبنای سیگنال‌دهی و با چشم بستـه را اکیدا توصیه نمی‌کنیم. اما خوب است که هر روزه از تحلیل‌ها و نظرات کارشناسان خوب بازار آگاه باشید. تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی تحلیلگران حرفه‌ای را مطالعه کنید. از جریان اخبار سیاسی و اقتصادی روز هم باخبر و به‌روز باشید تا بتوانید به مرور زمان خودتان شم اقتصادی کسب کنید و برای سرمایه گذاری استراتژی خوبی را بچینید.

6- هرگز با یک سهم ازدواج نکنید

اگر قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارید و فقط می‌خواهید به صورت کوتاه مدت از یک سهم بازدهی کسب کنید و خارج شوید، بنابراین هیچگاه نسبت به یک سهم تعصب نداشتـه باشید. شاید به دلیل اینکه نتوانسته‌اید بازدهی مناسبی را از آن سهم بگیرید هنوز منتظر فرصت هستید که سهم رشد کند. اما اگر تا مدت طولانی این اتفاق نیوفتد و همچنان در ضرر باشید، فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری دیگر را هم از دست داده‌اید. بنابراین اگر تحلیل شما اشتباه از آب درآمد و لازم بود سهم را بفروشید معطل نکنید.

اصول سرمایه گذاری در بازار سرمایه

7- خرید و فروش پلکانی را فراموش نکنید

اصطلاحاتی در میان فعالین بازار وجود دارد که یکی از آنها “میانگین کم کرد‌ن” است. میانگین کم کرد‌ن در سرمایه‌گذاری زمانی استفاده می‌شود که سرمایه‌گذار در ضرر باشد اما چون مطمئن است که سهم بالا می‌رود اما نمی‌داند که کف قیمتی کی و کجا اتفاق می‌افتد. بنابراین به صورت پلکانی در قیمت‌های پایین‌تر باز از همان سهم می‌خرد تا میانگین خرید پایین بیاید و هنگام سوددهی با سرعت بیشتری از زیان سهم کاستـه شود. برعکس این قضیه یعنی فروش پلکانی نیز زمانی اتفاق می‌افتد که سهم در سود است اما نگرانی از ریزش آن وجود دارد. بنابراین با فروش پلکانی و مرحله‌به‌مرحله بخشی از سود به دست‌آمده را ذخیره می‌کند تا در صورت ریزش ناگهانی بخش اصلی پول خارج شد‌ه باشد.

سخن آخر

برای یک معامله گر یا سرمایه گذاری در بازار سرمایه اولین و مهم‌ترین نکته داشتـن نظم و انضباط در معامله‌گری است تا با کمک آن بتوانید آموزش ببینید، تحلیل کنید، تجربه کنید و یاد بگیرید. شما باید به صورت مداوم و پیوستـه معامله کنید و از تجربیات خود و دیگران درس بگیرید تا بتوانید در نهایت به شخص حرفه ای در این حوزه تبدیل شوید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.