هفت اصل سرمایه گذاری در بازار سرمایه

هفت اصل سرمایه گذاری در بازار سرمایه

سرمایه گذاری در بازار سرمایه
ورود به بورس

سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیاز به رعایت اصول و فنونی دارد که در صورت عدم توجه به آنها، با شکست در سرمایه‌گذاری مواجه خواهید شد. در این مطلب از کاریزما همراه ما باشید تا شما را با هفت اصل سرمایه گذاری در بورس و بازار سرمایه آشنا کنیم.

اصل اول: براساس اطلاعات معتبر تصميم‌گيری کنيد، نه شايعات!

سرمايه‌گذاران هنگامی اقدام به خريد سهام يک شرکت می‌کنند که پس از بررسی عوامل متعدد اثرگذار بر قيمت سهام آن شرکت شامل عوامل محيطی، عوامل صنعت و عوامل درونی، به اين نتيجه برسند که قيمت واقعی آن سهم بيشتر از قيمت بازار آن است.

طبيعتا بررسی همه‌جانبه عوامل اثرگذار بر قيمت سهم، نيازمند بهره‌گيری از اطلاعات دقيق، جامع و معتبر است. به همان اندازه که استفاده از اطلاعات معتبر در تصميم‌گيری سرمايه‌گذاران تأثير مثبت دارد، بهره‌گيری از اطلاعات غيرمعتبر و شايعات در تصميم‌گيری‌ها، می‌تواند منافع سرمايه‌گذاران را به خطر بياندازد.

تجربه نشان می‌دهد که در جريان فراز و فرود بازار سهام، بيش از هر چيز شايعات، اخبار و تحليل‌های «نادرست» به سرمايه‌گذاران مخابره می‌شود.

بنابراين لازم است سرمايه‌گذاران همواره به منابع رسمی براي کسب اطلاعات تکيه کرد‌ه و از توجه به اخبار و شايعات منابع غيررسمی خودداری کنند. مراجعه به پايگاه‌های اطلاع‌رسانی رسمی بورس مانند موارد زیر می‌تواند در ارائه اطلاعات دقيق و معتبر به سرمايه‌گذاران، بسيار مفيد باشد:

اصل دوم: با ديد بلندمدت در بورس و بازار سرمایه، سرمايه‌گذاری کنيد.

عملکرد بورس در سال‌های گذشته نشان داد‌ه است که سرمايه‌گذارانی که با ديد بلندمدت و البته آگاهانه، وارد اين بازار شده‌اند، توانسته‌اند سود قابل قبولی از اين بازار بدست آورند.

همچنين براساس آمارها، مجموع بازدهی سهام در بلندمدت، از بازدهی بازارهايی مانند مسکن، ارز و طلا، بيشتر بود‌ه است، اگرچه ممکن است گاهي اوقات، بازدهی کوتاه‌مدت اين بازارها، از بورس پيشی گرفتـه باشد.

بنابراين، هر اندازه ديد سرمايه‌گذاران بلندمدت‌تر باشد به همان نسبت نيز ريسک سرمايه‌گذاری کمتر می‌شود. مطالعه تاريخچه سرمايه‌گذاران موفق در دنيا نيز نشان می‌دهد که بازدهی‌های بزرگ، معمولا با خريد و نگهداری سهام ارزنده و ارزان در افق زمانی بلندمدت اتفاق بدست می‌آيند. در مقابل، نگاه کوتاه‌مدت در سرمايه‌گذاری و پيروی از جو بازار، عمدتا به نتايج قابل قبول منجر نمی‌شود.

بنابراين با ديد بلندمدت سرمايه‌گذاری کنيد و اگر پس از بررسی و مطالعه کامل، به اين اطمينان رسيده‌ايد که سهام ارزشمندی را خريده‌ايد، نگران نوسانات مقطعی قيمت سهام خود نباشيد.

اصل سوم: همواره مراقب سهام خود باشيد.

در اصل قبلی، توصيه کرديم که برای سرمايه گذاری در بورس، نگاه بلندمدت داشتـه باشيد و به نوسانات مقطعی قيمت سهام توجه نکنيد. اما تأکيد کرديم اين تفکر درصورتی صحيح است که شما با بررسی کامل اطلاعات، به اين نتيجه رسيد‌ه باشيد که سهام شما، همچنان سهام ارزشمندی است و آنچه که باعث نوسانات قيمت سهم شد‌ه، برخی شرايط موقت و زودگذر است.

اما اگر بررسی اطلاعات و مشورت با افراد خبره، اين اطمينان را برای شما بوجود آورد که سهام مناسبی را خريداری نکرده‌ايد و يا اينکه با توجه به تغيير برخی متغيرهای موثر بر قيمت سهم، احتمالا روند قيمت آن در بلندمدت رو به کاهش خواهد بود، آيا باز هم توصيه به حفظ سهم در بلندمدت، منطقی است؟

در اين شرايط، سرمايه‌گذار بايد ضمن بازنگری در سبد سهام خود، سهامی را که شرايط مناسبی ندارند فروختـه و بجای آن، سهام ديگری را که در وضعيت مطلوبی قرار دارد، خريداری کند.

بعضا، با وجود آنکه بررسی اطلاعات معتبر و متغيرهای اثرگذار بر قيمت يک سهم، از شرايط نامناسب سهم و روند رو به کاهش قيمت آن حکايت دارد، اما برخی از سهامداران بدون درنظر گرفتـن واقعيت‌ها و با اين استدلال‌هايی مانند اينکه ” اين سهم در گذشته سهم بسيار خوبی بود‌ه است “، يا ” چون سهم را با قيمت بالاتر خريده‌ام، حاضر نيستم به قيمت کمتر بفروشم ” و… از فروش سهام خودداری می‌کنند. غافل از اينکه شايد با فروش سهام مذکور و سرمايه‌گذاری در سهامی که شرايط مناسب تری دارد، نه تنها بتوانند زيان خود را جبران کنند، بلکه سود قابل قبولی نيز بدست آورند.

بنابراين، لازم است سرمايه‌گذاران همواره مراقب سبد سهام خود بود‌ه و درصورت لزوم، ترکيب سرمايه‌گذاری خود را مورد بازنگری قرار دهند.

مقاله پیشنهادی: برای خرید سهام به چه نکاتی باید توجه کرد

اصل چهارم: برای سرمایه گذاری موفق در بازار سرمایه، سبدی از سهام متنوع تشکيل دهيد.

حتما اين ضرب‌المثل معروف را شنيده‌ايد که: همه تخم‌مرغ‌ها را در يک سبد نگذاريد. دليلش کاملا مشخص است، چون اگر سبد تخم مرغ به زمين بيفتد، بيشتر تخم‌مرغ‌ها خواهد شکست.

اين ضرب المثل در خريد و فروش سهام هم کاربرد زيادی دارد. تا حدی که يکی از نظريه‌های مطرح شد‌ه درخصوص راهکارهای کاهش ريسک سرمايه‌گذاری، به ” تئوری پرتفوی ” يعنی ” نظريه سبد ” معروف است.

براساس اين نظريه، هر اندازه در سبد سرمايه‌گذاری، سهام شرکت‌های مختلف از صنايع متنوع بيشتر باشد، ريسک سرمايه‌گذاری کاهش خواهد يافت. اجازه بدهيد با يک مثال، موضوع را بيشتر توضيح دهيم.

دو سرمايه‌گذار را در نظر بگيريد که اولی، همه پول خود در سهام يک شرکت واردکنند‌ه قطعات خودرو سرمايه‌گذاری کرد‌ه است. اما سرمايه‌گذار دوم، نصف پول خود را در در سهام شرکت واردکنند‌ه قطعات خودرو و نصف ديگر را ديگر را در سهام يک شرکت صادرکنند‌ه محصولات پتروشيمی، سرمايه‌گذاری کرد‌ه است.

به نظر شما در صورت افزايش نرخ ارز چه اتفاقی خواهد افتاد؟

کاملا مشخص است که افزايش نرخ ارز، به دليل آنکه هزينه‌های شرکت واردکنند‌ه قطعات خودرو را افزايش مي‌دهد، باعث افت قيمت سهام اين شرکت خواهد شد. در حاليکه شرکت صادرکنند‌ه محصولات پتروشيمی، براثر افزايش نرخ دلار، با افزايش سودآوری و در نتيجه رشد قيمت سهام مواجه خواهد شد. در اين شرايط، قطعا سرمايه‌گذار اول به علت افت قيمت سهام شرکت واردکنند‌ه قطعات خودرو، دچار ضرر خواهد شد. اما سرمايه‌گذار دوم احتمالا ضرر چندانی متحمل نشد‌ه و حتی ممکن است سود هم کسب کند، زيرا نيمی از سهامش کاهش قيمت و نيمي ديگر، افزايش قيمت داشتـه است.

هر اندازه سبد سرمايه‌گذاری، متنوع‌تر باشد، ريسک سرمايه‌گذاری کاهش يافتـه و احتمال کسب بازدهی پايدار برای سرمايه‌گذار، افزايش خواهد يافت.

این مقاله را نیز حتما بخوانید: چگونه میتوان در بازار سرمایه بازدهی مطلوب و کم ریسک داشت؟

اصل پنجم: با سرمايه مازاد خود، سهام بخريد.

بعضا مشاهده شد‌ه است که برخی افراد، پس از شنيد‌‌ن اخبار مربوط به رشد متوالی شاخص‌های بورس و افزايش قيمت سهام، در يک رفتار هيجانی، يا سرمايه ضروری زندگی خود مانند خانه، خودرو و… را فروختـه و يا با قرض گرفتـن از ديگران، اقدام به خريد سهام و سرمایه گذاری در بازار سرمایه می‌کنند. چنين رفتاری، به هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود، چراکه بورس همواره در معرض افت و خيز قرار دارد. از این رو، وارد کرد‌ن سرمايه ضروری زندگی در بورس، می‌تواند سرمايه‌گذار را در اين نوسانات، دچار تزلزل و اضطراب نمايد. تا جائي‌که ممکن است وی با تحمل زيان، مجبور به خروج از بورس شود.

اما افرادی که سرمايه مازاد و پس‌اندازهای خود را وارد بورس می‌کنند، طبيعتا در برابر افت‌وخيزهای بورس، قدرت تحمل و آرامش بيشتری داشتـه و در تصميم‌گيری‌های خود، منطقی‌تر عمل می‌کنند.

بنابراين، تنها آن بخش از سرمايه خود را به خريد سهام اختصاص دهيد که درصورت کاهش قيمت سهام، نه خللی به زندگی شما وارد کند و نه آرامش روحی شما و خانواده‌تان را به مخاطره بياندازد.

اصل ششم: نوسان را به‌عنوان ذات بازار سهام، بپذيريد.

فردی که قصد دارد ازطريق خريد سهام در بورس سرمايه‌گذاری کند، بايد اين واقعيت را بپذيرد که نوسان قيمت، ويژگی ذاتی سهم است. به بيان ديگر، روند صعودی قيمت سهم در گذشته، لزوما به معنای تداوم اين روند در آينده نيست. کما اينکه روند نزولی قيمت سهم در گذشته نيز لزوما به معنای ادامه افت قيمت سهم در آينده نخواهد بود.

اگر به خاطر داشتـه باشيد، در تشريح عوامل موثر بر قيمت سهم، به برخی عوامل محيطی و عوامل مرتبط با صنعت اشاره کرديم که خارج از کنترل شرکت است. بروز هريک از اين عوامل، ممکن است باعث افت و خيز در قيمت سهام شود. بنابراين لازم است سرمايه‌گذار قبل از ورود به بازار سهام، اين واقعيت و ريسک ناشی از آن را بپذيرد.

اصل هفتم: برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه با افراد متخصص مشورت کنيد.

همانطور که می‌دانید، عوامل بسيار متعدد و متنوعی بر قيمت سهام تأثيرگذار هستند. بنابراين تجزيه و تحليل اين عوامل و تصميم‌گيری براساس آن، نياز به تخصص و مطالعه دقيق دارد. بنابراين، اگر قصد داريد بصورت مستقيم سهام خريد و فروش کنيد، اما تخصص کافی در زمینه سرمایه گذاری در بازار سرمایه نداريد، حتما با افراد خبره و دارای صلاحيت مشورت کنيد.

شرکت ‌های مشاور سرمايه‌گذاری با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تأسيس شده‌اند. اين شرکت‌ها پس از بررسی ويژگی‌های فردی و ميزان ريسک‌پذيريی سرمايه‌گذاران، آنان را در انتخاب سهام مناسب، راهنمايی می‌کنند. در ازای ارائه اين خدمات هم، مبلغی را به عنوان حق مشاوره دريافت می‌کنند. برای مشاهده اطلاعات شرکت‌های سرمايه‌گذاری دارای مجوز، می‌توانيد به پايگاه اينترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی www.seo.ir مراجعه کنيد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرانشیز بیمه بدنه

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.