اعتبار معاملاتی در بورس و مزایای اخذ آن

اعتبار معاملاتی در بورس و مزایای اخذ آن

اعتبار-معاملاتی-چیست؟-2 (2)
ورود به بورس

اعتبار معاملاتی یکی از راهکارهای مناسب برای تأمین سرمایه اضافی از طریق کارگزاران است. در مواقعی که روند میان‌مدت بازار بورس به صورت صعودی است، بسیاری از سرمایه‌گذاران تمایل دارند برای بهره‌گیری از فرصت‌های معاملاتی، با مبلغی بیش از دارایی فعلی خود اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. از این رو اقدام به اخذ اعتبار معاملاتی می‌کنند.

در این بخش از مجله کاریزما، به بررسی مفهوم اعتبار معاملاتی در بورس و جزئیات مربوطه در مورد نحوه دریافت آن خواهیم پرداخت.

اعتبار معاملاتی چیست؟

اعتبار معاملاتی در بورس مبلغی است که به صورت موقت در اختیار معامله‌گران قرار داد‌ه می‌شود تا با آن اقدام به خرید و فروش در بازار سرمایه کنند و در موعد تعیین شد‌ه اقدام به تسویه آن نمایند. در واقع، اعتبار معاملاتی یا Margin Trading سرمایه‌ای است که برخی از کارگزاری‌ها در اختیار مشتریان فعال خود قرار می‌دهند. بدین صورت به مشتری‌ها اجازه داد‌ه می‌شود تا طبق تحلیل شخصی بتوانند از فرصت‌های معاملاتی بازار به صورت اهرمی استفاده نمایند.

به طوریکه کارگزار به سرمایه‌گذاران مبلغی را ارائه می‌دهد که آنها بتوانند قدرت خرید و سرمایه خود را در بازار بورس افزایش دهند. به طور کلی، قوانین و مقررات مربوط به اعتبار معاملاتی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شوند. ولی هر کارگزار ممکن است شرایط خاص خود را در ارائه اعتبار معاملاتی به مشتریان داشتـه باشد.

اعتبار کارگزاری علی‌رغم شباهت‌های زیادی که با وام بانکی دارد ولی در عمل تفاوت‌هایی نیز بین آن دو وجود دارد که در ادامه به ذکر آن خواهیم پرداخت.

اعتبار معاملاتی

تفاوت اعتبار معاملاتی و وام بانکی؟

به طور کلی، تفاوت اصلی بین اعتبار معاملاتی کارگزاری و وام بانکی را از دو جهت زیر می‌توان بررسی کرد:

  • منبع و هدف استفاده: اعتبار معاملاتی از سود کارگزار و برای افزایش قدرت خرید برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس انجام می‌شود ولی وام بانکی برای تامین نیازهای مالی عمومی افراد و شرکت‌ها از بانک‌ دریافت می‌شود.
  • تضمین و وثیقه: در صورت اعطای اعتبار معاملاتی توسط کارگزاری، سرمایه‌گذار باید به عنوان تضمین، میزانی از سرمایه خود را به کارگزار ارائه دهد. ولی در وام بانکی، معمولاً نیاز به وثیقه وجود دارد و بانک از سرمایه‌گذار یا وام‌گیرنده درخواست می‌کند تا اموال یا دارایی‌های قابل انعقاد را به عنوان تضمین ارائه نماید.

ریسک اعتباری چیست؟

ریسک اعتباری یا ریسک نکول همان ریسک عدم تسویه اعتبار توسط مشتریان است. به عبارت دیگر، وام‌گیرنده به تعهدات خود در قبال وام‌دهنده عمل نمی‌کند. کارگزاران همواره به‌دنبال کاهش و حداقل‌سازی این نوع ریسک هستند و بدین منظور ریسک وام‌گیرنده به دقت بررسی می‌شود و تحت شرایط خاصی و با گرفتـن تضامین لازم، اعتبار کارگزاری به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود.

چگونه می‌توان اعتبار معاملاتی دریافت کرد؟

برای دریافت اعتبار معاملاتی از هر کارگزاری باید شرایط خاصی رعایت شود که این شرایط طبق دستورالعمل‌های سازمان بورس و دستورالعمل‌های آن کارگزاری مشخص می‌شود. اما معمولا کارگزاران مشتریان فعال خود را برای پرداخت اعتبار معاملاتی انتخاب می‌کنند. مراحل دریافت اعتبار معاملاتی هم در هر کارگزاری متفاوت بود‌ه و برای آشنایی با این مراحل می‌توانید با ارتباط با کارگزاری خود از آن اطلاع حاصل نمایید.

محدودیت‌های دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری

معمولا دریافت اعتبار کارگزاری با محدویت‌هایی همراه است که فهم و شناخت این محدودیت‌ها می‌تواند در تصمیم‌گیری جهت اخذ یا عدم اخذ اعتبار کارگزاری بسیار کمک‌کننده باشد. در ادامه، به معرفی محدودیت‌های ناشی از اخذ اعتبار معاملاتی خواهیم پرداخت:

  • فریز شد‌ن پرتفوی مشتری: باتوجه به اینکه دارایی اشخاص نزد کارگزاری از پرتفوی و وجه نقد تشکیل شد‌ه است، به همین دلیل پس از دریافت اعتبار، بخشی از این دارایی یا همه آن نزد کارگزار فریز شد‌ه و شخص نمی‌تواند آنرا ازطریق تغییر کارگزار ناظر به کارگزاری ناظر دیگری منتقل نماید.
  • تشکیل پرتفوی با ریسک کم: در طول زمان استفاده از اعتبار معاملاتی، پرتفوی معامله‌گران باید همواره شرایط مورد نیاز تعیین‌شده از نظر ارزش پرتفوی و تنوع دارایی‌ها را داشتـه باشد. به همین دلیل ممکن است پس از دریافت اعتبار حق انتخاب سهام محدود شود و افراد نتوانند همانند وضعیت پیشین، اقدام به انتخاب سهام پرریسک نمایند.
  • محدودیت درخواست وجه: نکته بعدی در مورد محدودیت‌های دریافت اعتبار کارگزاری را می‌توان درخواست وجه عنوان کرد. کاربرانی که از اعتبار معاملاتی استفاده می‌کنند تنها تحت شرایط خاصی قادر خواهند بود تا درخواست وجه داد‌ه و مبلغ را دریافت نمایند.

تسویه یا تمدید اعتبار معاملاتی

تسویه یا تمدید اعتبار معاملاتی

در زمان تسویه اعتبار کارگزاری، فرد سرمایه‌گذار باید مبلغ تعیین‌شده جهت تسویه اعتبار را به صورت نقد در حساب خود داشتـه باشد تا کارگزاری وی بتواند آن مبلغ را از حساب وی برداشت نماید. در صورتی‌که در تاریخ تسویه شخص مبلغ لازم جهت تسویه را به صورت نقد نداشتـه باشد، کارگزار مطابق با قوانین معینی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

لازم به ذکر است که در کارگزاری‌‌ها معمولا امکان تسویه زودتراز موعد و تمدید اعتبار نیز وجود دارد که برای اطلاعات از جزئیات آن باید با کارگزار خود ارتباط داشتـه باشید.

شرایط دریافت اعتبار از کاریزما

حال که با مفهوم اعتبار معاملاتی و شرایط دریافت و محدودیت‌های آن آشنا شدیم در این بخش به معرفی یک کارگزار جهت اخذ اعتبار معاملاتی خواهیم پرداخت.

مراحل دریافت اعتبار از کارگزاری کاریزما

دریافت اعتبار معاملاتـی از کارگزاری کاریزما به سادگی انجام می‌شود و برای دریافت آن لازم است تا در این کارگزاری عضویت نمایید. برای عضویت در کارگزاری کاریزما از لینک زیر اقدام فرمایید.

ثبت نام در کاریزما
پس از سپری شدن یک روز از عضویت در کارگزاری کاریزما، می‌توانید درخواست اخذ اعتبار را از این کارگزاری ثبت نمایید. بدین منظور شما باید گردش حساب 3 ماهه خود در کارگزاری قبلی را بارگزاری نمود‌ه و پرتفوی خود را به کارگزاری کاریزما انتقال نمایید و پس از اعتبارسنجی و تعیین حد اعتبار، کارگزاری کاریزما سقف خرید شما را در کارگزاری به میزان توافق‌شده افزایش خواهد داد.

مقاله پیشنهادی: نحوه دریافت اعتبار از کارگزاری کاریزما

نکات متمایزکننده کارگزاری کاریزما در اعطای اعتبار

با دریافت اعتبار معاملاتی از کاریزما، مزایایی برای شما ایجاد می‌شود که عبارتند از:

  • دریافت اعتبار بیشتر

معمولا حداکثر اعتبار دریافتی در کارگزاری‌ها ضریبی از متوسط گردش حساب سه ماهه‌ است. یعنی هر چقدر ارزش معاملات سه ماهه گذشته بیشتر باشد، فرد می‌تواند اعتبار بیشتری دریافت نماید. به‌طور معمول، این ضریب در کارگزاری‌ها ۱۰ درصد گردش حساب است. ولی در کاریزما ۲۰ درصد متوسط گردش سه ماه در نظر گرفتـه می‌شود. همچنین در این کارگزاری برای دریافت اعتبار لازم نیست تا امتیازی جمع شود و یا حتما عضو باشگاه مشتریان شوید. حتی اگر تازه در کاریزما ثبت‌نام کردید نیز می‌توانید از اعتبار استفاده نمایید.

  • عدم تسویه اجباری

به‌طور معمول، زمانیکه فردی اعتبار دریافت می‌نماید از وی خواستـه می‌شود تا در زمان‌های خاصی مثل پایان سال مالی کارگزاری، پایان فصل یا… مبلغ اعتبار را تسویه نماید. ولی در کارگزاری کاریزما محدودیت از این بابت وجود ندارد و پس از اخذ اعتبار در این کارگزاری، فرد ملزم به بازپرداخت در زمان خاصی نمی‌شود و می‌تواند با تمدید اعتبار، زمان آن را به صورت متمادی افزایش دهد.

  • تنوع در اعتبار

طرح اعتباری کارگزاری کاریزما برای سه دستـه از مشتریان در نظر گرفتـه شد‌ه است که شامل مشتریان فعلی کارگزاری، مشتریان تازه‌وارد که پیش از این هیچ گردش حسابی در کارگزاری دیگری نداشته‌اند و مشتریان جدید با گردش حساب در سایر کارگزاری‌ها است. کارگزاری کاریزما با شرایط زیر به مشتریان تا سقف 20% متوسط گردش حساب سه ماهه اعتبار می‌دهد.
جدول اعتبار کارگزاری کاریزما

برای دریافت اعتبار از کارگزاری کاریزما روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دریافت اعتبار از کارگزاری کاریزما

برای مشاهده جزئیات و نحوه دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری کاریزما اینجا کلیک نمایید.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.