توافق خیلی دور، خیلی نزدیک! – قسمت 91 پادکست کاریزما

توافق خیلی دور، خیلی نزدیک! – قسمت 91 پادکست کاریزما

podcast-2
پادکست ها

قسمت نودویکم پادکست کاریزما: توافق خیلی دور، خیلی نزدیک!

مهمان: مهدی سوری، تحلیلگر بازار سرمایه 

به نظر می‌رسد بازار کاملا وارد فاز رکودی خودش شده و در هفته‌ای که گذشت نیز روند نزولی به خود گرفته بود.ابهام اصلی اقتصاد ایران یعنی برجام اگر به یک سرانجامی برسد و همین موضوع باعث کناره گیری سرمایه گذاران از بازار شده است. ما در این هفته علاوه بر روند نزولی شاهد خروج پول حقیقی از بازار هم بودیم. تا ساعت 11 روز چهارشنبه در مجموع این هفته ما شاهد خروچ نزدیک به 800 میلیارد تومان پول از بازار بودیم. از نظر ارزش معاملات هم بازار در محدوده 2 هزار میلیارد تومان در حال نوسان و کامل نشان از رکود میدهد همانطور که در  هفته‌های گذشته بارها بیان کردیم از نظر شاخص کل ما همچنان در سیکل اصلاحی هستیم، در این هفته شاخص کل محدوده 1430 هزار واحد رو از دست داد و حمایت مهم بعدی محدوده 1380 هزار واحد است.

 شاخص هم وزن هم به واسطه بهتر بودن نمادهای این شاخص، وضعیت بهتری دارد و این روزها رشد نمادهای کوچکتر بازار منجر به رشد حداقلی شاخص هم وزن میشد. هر چند در این شاخص هم ما مقاومت بسیار مهم 420 هزار واحد رو داریم که فعلا نشانه شکستن این مقاومت دیده نمیشه. وقتی ارزش معاملات ماهانه بازار سهام به کمتر از 1% مارکت کپ می رسد یعنی رکود یعنی کمبود  نقدینگی ، یعنی نقدینگی کافی برای به حرکت آوردن کل صنایع و سهم ها نیست حتی با فرض وضعیت بنیادی مناسب ، خروجی همه این ها می‌شود  حرکت نقدینگی حقیقی‌ها به سمت پروژه کردن سهم‌هایی که پشتشان داستان‌های خوبی نوشته شده تا بازار با آن‌ها همراهی کند بنابراین این روزها بهترین کار این است که ریسک پرتفو خودتون را به حداقل ممکن برسونید.

بانک مرکزی سرانجام گزارش معاملات مسکن ماه مرداد را با تاخیر بی‌‌سابقه (در انتشار گزارش ماهانه از قیمت مسکن) منتشر کرد.این گزارش متوسط قیمت مسکن در معاملات ماه مرداد را ۴۲میلیون و ۷۰۰هزار تومان به ازای هر مترمربع اعلام کرده است که بر این اساس مشخص می‌‌شود قیمت در مرداد ماه ۵/ ۲درصد نسبت به تیر ماه افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که در گزارشی که مرکز آمار چند روز پیش از نبض معاملات و قیمت مسکن در ماه مرداد منتشر کرد، تورم ماهانه مسکن براساس میانگین حسابی، صفر شده بود؛ به این معنا که در میانه تابستان، قیمت مسکن در مقایسه با ابتدای تابستان تغییر نکرده است.اما اکنون اطلاعات بانک مرکزی از رشد ۵/ ۲درصدی قیمت در مرداد نسبت به تیر حکایت دارد. با این حال، داده‌های گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن مشخص می‌‌کند، در مرداد ماه شیب تورم ماهانه مسکن نصف شده است؛ به‌طوری‌که این نرخ از ۶درصد در تیر ماه به زیر ۳درصد در مرداد رسیده است.گزارش بانک مرکزی همچنین از کاهش ۲۵درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان در مرداد ماه نسبت به تیر حکایت دارد.

در حالی که به نظر تا حد قابل توجهی به برجام نزدیک شده بودیم اما در روزهای اخیرا اظهارنظرات مسوولان مربوطه نشان می‌دهد اطمینان کمتری نسبت به اینکه توافق هسته‌ای ایران به سرانجام برسد وجود دارد. از سویی پس از ارائه پاسخ ایران به اتحادیه اروپا، آمریکا مدعی شد که پاسخ ایران سازنده نبوده است. با این وجود اخبار ضد و نقیض که یک روز توافق را به ما نزدیک و ساعتی بعد دور می‌کنند بسیار است با این اوصاف باید دید وضعیت صنایع دلاری محور و ریالی محور و کلیت اقتصاد ما در حالی که به توافق برجامی برسیم و یا بیش از پیش از آن دور شویم به چه صورت است؛ به همین دلیل در گفت‌وگو با مهدی سوری، تحلیلگر بازار سرمایه به این مساله پرداختیم:
  

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.