خرید آنلاین انواع بیمه‌نامه از کاریزمابیمه

بیمه عمر زمانی چیست و چه مزایایی دارد؟

بیمه عمر زمانی چیست و چه مزایایی دارد؟

بیمه عمر زمانی
بیمه

بیمه عمر زمانی نوعی از بیمه عمر است که اغلب توسط سازمان‌های دولتی برای کارکنان خریداری می‌شود. این بیمه، به هدف حمایت از خانواده و ذینفعان فرد بیمه شد‌ه در صورت فوت ایشان در طول دوره اعتبار بیمه‌نامه ایجاد شد‌ه است. در واقع این نوع بیمه برای جبران خسارات مالی ناشی از فوت فرد، به ویژ‌ه برای خانواده‌های وابسته به او، طراحی شده است. در این مقاله از کاریزما لرنینگ به بررسی بیمه عمر زمانی و مزایا، معایب و نکات تکمیلی آن می‌پردازیم.

تعریف بیمه عمر زمانی ساده

بیمه عمر زمانی که نام دیگر آن، بیـمه عمر به شرط فوت است، با دریافت حق بیـمه از فرد بیـمه گذار، تضمین می‌کند که در صورت فوت فرد بیمه شد‌ه در طول زمان اعتبار بیمه‌نامه، معادل تعهدات درج شد‌ه در بیمه‌نامه را به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می‌کند. توجه داشته باشید که در این بیمه نامه، سرمایه بیمه تنها زمانی به ذینفعان فرد بیمه‌ شد‌ه پرداخت می‌شود که فرد بیمه شد‌ه در طول زمان اعتبار بیـمه‌نامه فوت شود. اگر پس از گذشت سررسید بیمه‌نامه، فرد بیمه‌شد‌ه در قید حیات باشد، بیـمه‌گر هیچ تعهدی نسبت به استرداد حق‌بیمه‌ها ندارد.

link مقاله پیشنهادی : بیمه عمر چیست و انواع آن

انواع بیمه عمر زمانی

این بیمه‌نامه می‌تواند به صورت بیـمه عمر زمانی انفرادی و گروهی خریداری شود. بیـمه نامه گروهی نوعی از بیـمه عمر است که برای گروهی از افراد (مانند کارکنان یک شرکت) صادر می‌شود. در این نوع بیمه، در صورت فوت هر یک از بیمه‌شدگان در طول دوره اعتبار بیـمه‌نامه، غرامت فوت به ذینفعان او پرداخت می‌شود. شرایط خرید هر نوع از این بیـمه بستگی به شرکت بیـمه مد نظر و شرایط فرد بیـمه‌شد‌ه خواهد داشت. 

شرایط عمومی بیمه عمر زمانی 

ویژگی‌ های بیـمه عمر زمانی شامل سن بیمه‌شد‌ه در شروع بیمه‌نامه، مدت بیـمه‌نامه، روش پرداخت حق‌بیمه، نحوه محاسبه حق‌بیمه، سرمایه فوت به هرعلت، ضریب افزایش سالانه سرمایه فوت، ضریب افزایش سالانه حق‌بیمه و … می‌شود. 

این بیمه نامه می‌تواند در هر شرکت بیمه، با توجه به سیاست‌های آن متفاوت باشد. اما در تمامی شرکت‌های بیـمه یک محدودیت سنی برای افراد بیمه شد‌ه در نظر گر‌فته می‌شود. 

در برخی از شرکت‌ها تنها افراد ۱۵ الی ۷۰ سال امکان خرید این بیمه‌نامه را خواهند داشت در حالی که این بازه سنی می‌تواند در شرکت‌های دیگر از ۲۰ الی ۶۰ تا حتی ۸۰ سال باشد. 

همچنین مدت زمان اعتبار این بیـمه نامه معمولا یک ساله است. به این معنا که پس از پایان مدت زمان اعتبار، نیاز به پرداخت دوباره حق بیمه برای خریداری آن وجود دارد. البته امکان افزایش مدت اعتبار بیمه‌نامه نیز در برخی از شرکت‌های بیـمه وجود دارد.

نحوه محاسبه نرخ بیمه عمر زمانی

میزان حق بیمه این بیمه نامه به چند عامل مهم بستگی دارد. این عوامل عبارتند از: 

  • سرمایه بیمه‌ای: سرمایه بیمه (مبلغی که در صورت فوت فرد بیمه شد‌ه به ذینفعان تعلق می‌گیرد) تاثیر مستقیمی  بر مبلغ حق بیمه دارد. هرچه سرمایه بیـمه افزایش یابد، مبلغ حق بیمه نیز بیشتر خواهد شد.
  • سن بیمه شد‌ه: با توجه به اینکه با افزایش سن فرد بیمه شد‌ه، ریسک شرکت بیـمه افزایش می‌یابد، یکی از عوامل تاثیرگذار بر مبلغ حق بیمه، سن افراد است. همچنین در بیـمه نامه‌های عمر زمانی که به صورت گروهی ایجاد می‌شود، میانگین سنی کارمندان تحت پوشش بیمه، ملاک قیمت بیمه‌نامه قرار می‌گیرد.
  • مدت پوشش بیمه: مدت بیـمه نامه عمر زمانی معمولا یکساله است و در پایان یک سال، اعتبار بیـمه نامه شما به پایان می‌رسد. بنابراین نیاز به خرید مجدد آن خواهید داشت.

بیمه عمر زمانی تنها در صورت فوت فرد بیمه شده در زمان اعتبار بیمه نامه، به ذینفعان غرامت پرداخت می‌کند.

استثنائات بیمه عمر زمانی

در این بیمه‌نامه، مواردی وجود دارد که در صورت وقوع، غرامت فوت به ذینفعان پرداخت نخواهد شد. برخی از این استثنائات عبارتند از:

  • خودکشی: در صورت خودکشی بیـمه‌شد‌ه در طول دوره اعتبار بیـمه‌نامه، غرامت فوت پرداخت نمی‌شود.
  • قتل عمد: در صورت قتل عمد بیـمه‌شد‌ه توسط ذینفعان، غرامت فوت به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.
  • جنگ: در اثر بروز جنگ و درگیری به دلیل احتمال ایجاد تلفات زیاد و غیر قابل پیش‌بینی بودن میزان تلفات، در صورت فوت فرد بیـمه‌شد‌ه در اثر جنگ و ناآرامی‌های داخلی، غرامت فوت ممکن است پرداخت نشود.

مزایای بیمه عمر زمانی

مهم‌ترین مزایای این بیـمه‌نامه شامل موارد زیر است:

۱- حق بیمه مقرون به صرفه

حق بیـمه این نوع بیـمه در مقایسه با سایر طرح‌های بیـمه‌ای ارزان است. لذا با پرداخت حق بیـمه‌های کم می‌توانید پوشش بیـمه‌ای مناسبی دریافت کنید.

۲- معافیت مالیاتی

سرمایه این بیمه نامه مشمول مالیات بر ارث نمی‌شود. این مزیت، انتقال سرمایه به ذینفعان را بدون کسر مالیات امکان‌پذیر می‌کند.

معایب بیمه عمر زمانی

این بیمه نامه در کنار مزایای خود، دارای معایبی نیز هست که در ادامه به برسی آن‌ها می‌پردازیم:

۱- عدم وجود پوشش‌های اضافی

بیمه عمر زمانی برخلاف بیـمه عمر و سرمایه‌گذاری، شامل پوشش‌های اضافی مانند امراض، از کارافتادگی، هزینه‌های پزشکی و بستری شدن نمی‌شود و تنها در صورت فوت بیمـه‌شد‌ه غرامت پرداخت می‌کند.

۲-  عدم امکان استرداد وجه

در این نوع بیمه‌نامه، با پایان دوره اعتبار بیـمه‌نامه و زنده بودن فرد بیـمه شد‌ه، سرمایه بیـمه نامه از بین می‌رود.

حال با مطالعه مزایایی که برای بیمه عمر گفتیم، اگر قصد خرید بیمه عمر را دارید لینک زیر را کلیک کنید:

جمع‌بندی

بیمه عمر زمانی یکی از انواع بیمه عمر است که با دریافت حق بیمـه از فرد بیـمه گذار، تضمین می‌کند که در صورت فوت فرد بیـمه شد‌ه در طول زمان اعتبار بیـمه‌نامه، معادل تعهدات درج شد‌ه در بیمه‌نامه را به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می‌کند. 

شرایط این نوع از بیمه عمر شامل مدت بیمه‌نامه، سن بیـمه‌شد‌ه در شروع بیـمه‌نامه، روش پرداخت حق‌بیـمه، نحوه محاسبه حق‌بیـمه، سرمایه فوت به هرعلت، ضریب افزایش سالانه سرمایه فوت، ضریب افزایش سالانه حق‌بیمه و … می‌شود و مبلغ حق بیـمه نیز به این موارد بستگی خواهد داشت. به‌علاوه، حق بیـمه مقرون به صرفه و معافیت مالیاتی از مزایای این بیـمه‌نامه محسوب می‌شود.

سوالات متداول

بیمه عمر زمانی نوعی از بیمه عمر است که در آن، بیمه‌گر تعهد می‌کند در صورت فوت بیمه‌شده در طول دوره اعتبار بیمه‌نامه، سرمایه فوت را به ذینفعان او پرداخت کند.

مبلغ خرید بیمه عمر زمانی بستگی به سن بیمه شده، مدت پوشش بیمه و سرمایه بیمه دارد.

بله، در صورت فوت فرد بیمه شده در اثر جنگ، قتل عمد توسط ذینفعان و خودکشی، وجه سرمایه بیمه به ذینفعان پرداخت نخواهد شد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.