پادکست کاریزما – قسمت 99

پادکست کاریزما – قسمت 99

podcast-99-site
پادکست ها

قسمت ۹۹ پادکست کاریزما: صنعت مس، نفت عصر جدید!
مهمان: عبدالرضا برهانی‌نژاد (مدیر امور سهام و مجامع شرکت ملی مس)

 

ارزش معاملات بازار سرمایه در این هفته وضعیت بهتری نسبت به هفته گذشته داشت. ما ابتدای هفته قبل را با ارزش معاملات 2300 میلیارد تومان شروع کردیم و در روز چهارشنبه هم بیشترین ارزش معاملات هفته را شاهد بودیم که حدود 3300 میلیارد تومان بود. نکته منفی این روزها بازار سرمایه خروج پول است که به شکلی ادامه‌دار اتفاق می‌افتد و تا حدی بازار سرمایه را اذیت کرده است. خروج متوسط روزانه 100 میلیارد تومان از بازار سرمایه نشان دهنده عدم اطمینان به این بازار بوده و علل مختلفی را نیز شامل می‌شود.مسائل مختلفی این روزها بر روی صنایع مختلف بازار تاثیر گذاشته است به عنوان مثال در وضعیت فعلی خبرهای قطعی گاز صنایع به شدت این شرکت‌ها را متاثر کرده است.

مسائل این چنینی می‌تواند ریسک صنایع پتروشیمی و فولادی را به شدت بالا ببرد و همین موضوع عاملی است که سرمایه گذار را از ورود به بازار سرمایه می‌ترساند به طور مثال پتروشیمی خراسان اعلام کرده است که به دلیل محدودیت گاز ظرفیت تولید به 70 درصد رسیده است. دست کم در دو سال اخیر صنایع همواره از مشکل کمبود و قطعی گاز رنج برده اند. نوسانات قیمت نفت و تصمیمات جهانی در این بازار قطعا میتواند بر صنعایعی چون پتروپالایشی‌ها تاثیرگذار باشد.به طور کلی در حال حاضر ریسک‌های بازار بالا است و باید صنعتی را پیدا کرد که ریسک‌هایی از این دست در آن کمتر از بقیه باشد مثلا گروه پخش دارویی و غذایی که نه ریسک نرخ‌های جهانی را دارد و نه مشکل خاصی با سازمان‌های دولتی خواهد داشت.

آمار معاملات مسکن در آبان ماه هم منتشر شده و نشان‌دهنده رشد حدود 6.8 درصدی در این بازار را نشان می‌دهد. نکته مهم این است که حجم معاملات در این بازار هم رشد 45 درصدی داشته است . نکته ای که در این آمار جالب بود این بود که بعد از مدت‌ها دوباره رشد قیمت در مناطق بالا تهران، بیشتر از مناطق پایین بوده و این شاهد کمی دوباره زنگ اخطار را برای سیاست‌گذار به صدا در بیارود. تا قبل از ماه آبان رشد قیمت مناطق پایین بیشتر از مناطق بالا بود و این گپ زیاد قیمت‌ها در مناطق مختلف را کاهش می‌داد که در آبان ماه این تعادل به هم خورد. به نظر می‌رسد انتظارات تورمی دوباره وارد بازار مسکن شده و شاید خاطرات تلخ سال‌های 98 در بازار مسکن را دوباره زنده کند.

صنعت مس، نفت عصر جدید!

در نیمه نخست امسال مجموع فروش هشت ماهه شرکت‌های بورسی فعال در حوزه معدن و صنایع معدن به درصد قابل توجهی رسیده است افزایش تقریبا 13 درصدی داشته است، شرکت ملی مس هم  با رشد ۲۰ درصدی در فروش  صورت گرفته توسط معدنی های بورس یکی از قابل توجه ترین فروش‌ها این صنعت را رقم زده است، در این قسمت در نظر داریم چالش‌ها و چشم انداز صنایع معدنی با تاکید و اشاره بیشتر بر صنعت مس و به علاوه وضعیت تولید،  فروش و صادارت مس کشور را از منظر شرکت “فملی” مورد بررسی قرار دهیم. به همین منظور با عبدالرضا برهانی نژاد مدیر امور سهام و مجامع شرکت ملی مس ایران این موضوعات را مورد بررسی قرار دادیم.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.