پادکست کاریزما – قسمت 109

پادکست کاریزما – قسمت 109

Podcast New
پادکست ها

قسمت ۱۰۹ پادکست کاریزما: آلودگی هوا، مقصر اصلی کیست؟

مهمان: یوسف رشیدی(عضو هیات علمی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی)

 

لینک شرکت در نظرسنجی

نظرسنجی پادکست کاریزما

 

 

بازار سرمایه بعد از گذار از یک ماه روند اصلاحی دوباره به روند صعودی بازگشته است. سوال این است که دلایل این برگشت روند چی بوده است؟همانطور که شاهد هستیم بازار سرمایه بعد از یک اصلاح تقریبا 10 درصدی در شاخص کل و بیش از 20 درصد در نمادهای کوچک‌تر، برگشت خوبی را تجربه کرده است.در حال حاضر تنها متحرک بازارها نرخ دلار است که به بالای 50 هزار تومان رسیده البته بازار سرمایه به دلیل ریسک نرخ دلار نیمایی تاکنون توجه خاصی به این افزایش قیمت نکرده است البته به نظر نبود اعتماد باعث این بدبینی شده است. در ماه‌های اخیر دلار کالاها در بورس کالا در محدوده های 37 هزار تومان در حال معامله شدن بود ولی بازار این اعداد را در نظر نگرفت.
 به هر حال سیاست گذار باز هم مسیر اشتباه گذشته را تکرار کرد و با صرف یک هزینه هنگفت از اشتباه خود دست برداشت و می‌توان گفت فعلا با صحبت از دلار نیمایی یا همان نرخ28هزار و 500تومان عقب نشینی کرده و یک سامانه جدید تشکیل داده تا قیمت دلار در آن سامانه از طریق عرضه و تقاضا تعیین شود که البته فعلا طبق شنیده‌ها در محدوده 37 هزار تومان تعیین قیمت شده است. در نتیجه باید قیمت دلار را در اکسل های تحلیلی برای سال جدید کف 40 هزار تومان در نظر گرفت.

اگر بخواهیم در نظر داشته باشیم که دلار تا چه قیمتی توان رشد دارد و چرا اینقدر در ماه‌های اخیر تا این حد حرکت شارپ رشدی را تجربه کرده است باید گفت؛ در اقتصاد دارایی ها چه مالی و چه غیر مالی، زمانی که عدم قطعیت وزن زیادی داشته باشد، قیمت گذاری بسیار سخت می‌شود. الان در وضعیت فعلی دو عامل به شدت بر روی قیمت دلار تاثیرگذار است. یک این که آمریکا به شدت کانال های ارتباطی ایران را بسته است و سلیمانیه ، هرات و دبی این کانال‌ها هم در حال بسته شدن است که همین موضوع روی عرضه دلار به شدت تاثیر می‌ذارد. از طرف نقدینگی کشور به شدت در حال رشد است و آمار به هیچ عنوان وضعیت خوبی را نشان نمی‌دهد و به نظر  تا زمانی که چرخش بزرگ سیاسی و اقتصادی رخ ندهد وضعیت فعلی تغییر مطلوبی پیدا نخواهد کرد. در شرایط کنونی بازار سرمایه راهی جز رشد ندارد و مهم‌ترین ریسک که نرخ دلار نیمایی بود فعلا برداشته شده و می‌تواند به سمت سقف قبلی خود حمله ور شود.

 یک نکته بسیار مهم که به خصوص در هفته قبل نمایان بود برگشت‌های سریع بازار سرمایه نسبت به اصلاح خود بود که این موضوع نشان از یک روند صعودی دارد. روندهای صعودی اصلاح های آرام و کمی زمان‌بر است ولی رشدهای شارپ را انجام می‌دهند که سریع به قیمت های قبلی بر میگردند به طور مثال در حال حاضر نماد فولاد را در نظر داشته باشید که در عرض یک هفته نه تنها قیمت سقف قبلی خود را رد کرده بلکه نزدیک سقف تاریخی خودش رسیده است. از این مثال می‌خواهیم یک نتیجه بگیریم و آن نیز این که هر بازار مالی شرایط خودش را دارد و می‌تواند ریسک و جذابیت‌های خود را داشته باشد و به نظر جذابیت بازار سرمایه این است که رشدهای بسیار شارپی را دارد و هر سرمایه گذار می‌تواند ابزار مختلفی برای کسب سود را داشته باشد. در نتیجه چینش یک پرتفوی مناسب از سهم و حتی صندوق های سرمایه گذاری می‌تواند سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران کند حتی اگر این مساله اندکی زمان‌بر به نظر آید. 

آلودگی هوا، مقصر اصلی کیست؟

ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آید که چرا آلودگی هوا در شهرهایی مثل تهران حتی در اثر افزایش بارش‌ها نیز  همچنان پابرجاست و فروکش نمی‌کند؟مقصر اصلی این آلودگی کیست؟خودروهای فرسوده، مازوت سوزی، الگوی مصرف غلط انرژی در کشور، سوخت نامرغوب ، کدام یک را باید دلیل اصلی آلودگی هوا  دانست در این قسمت در خصوص مقصران اصلی آلودگی هوا و راهکارهای کنترل آن گفتگویی با یوسف رشیدی عضو هیات علمی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی داشتیم.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.