عواقب ۹ گانه بودجه بر بازار – قسمت شصتم پادکست کاریزما

عواقب ۹ گانه بودجه بر بازار – قسمت شصتم پادکست کاریزما

podcast-2
پادکست ها

قسمت شصتم پادکست کاریزما – عواقب ۹ گانه بودجه بر بازار
مهمان: جناب آقای هادی موسوی، مدیر سرمایه گذاری شرکت تحلیلگر امید

قسمت شصتم پادکست کاریزما – عواقب ۹ گانه بودجه بر بازار

آنچه که در متن زیر میخوانید خلاصه ای از قسمت های مهم پادکست میباشد:

 

در حال حاضر بازار سرمایه روزها را با سردرگمی و ابهام پشت سر می‌گذارد. نبود توانایی تصمیم‌‌گیری در این روزها کاملا در بازار سرمایه موج میزند. ابهامات بودجه یکی از مواردی بود که برای هفته‌های متوالی بازار را در فضای پر از ابهام قرار داد علاوه بر این مساله کاهش نرخ دلار نیز در تشدید این فضای نااطمینانی بی‌تقصیر نبوده است و باعث شده که سرمایه‌گذاران پیش‌بینی از مقدار افت این نرخ نداشته باشند. شاخص کل با افت 16 هزار واحدی که حدود 2.5 درصد افت را تجربه کرد یکی از هفته‌های کم نوسان خود را در هفته قبل پشت سر گذاشت با وجود تعادل نسبی در شاخص شاهد بودیم که  دلار هفته پر نوسانی را پشت سر گذاشت و در این هفته وارد کانال 28 هزار تومان شد با این وجود دلار نیمایی روند صعودی خود را ادامه داد و به کانال 25 هزار تومان وارد شد. سکه هم کم کم به میانه های کانال 12 میلیون تومان در حال نزدیک شدن است و اواخر هفته قبل به قیمت 12700 تومان رسید.

درست  است که دلار روند نزولی به خود گرفته و همین مساله باعث شده اندکی ترس در دل سهامداران ایجاد شود. به هر حال اگر به روندهای سال‌های گذشته نگاه کنیم شاخص کل با دلار همبستگی کامل دارد و همیشه دنباله‌رو همدیگر بودند اما در وضعیت فعلی دو نکته بسیار مهم است. یک اینکه در رشد قبلی دلار که به سقف 32 هزار تومان داشت، شاخص کل از این رشد پیروی نکرد و نکته دوم نیز این است که نرخ ارز نیمایی در حال رشد است. در نتیجه به نظر نمی‌رسد با کاهش دلار بازار  قصد ریزش داشته باشد ولی رشد بازار نیز سخت‌تر از قبل اتفاق خواهد افتاد.یکی از اتفاقات مهم که در این هفته اتفاق افتاد کاهش نرخ اوراق در بازار بدهی است که به محدوده 23 درصد وارد شده است.در حال حاضر تحلیل از بازار نسبت به هفته‌های گذشته تغییری نکرده است و تا زمانی که شاخص کل محدوده یک میلیون و 350 هزار واحد را نگه دارد می‌توان سقف 1.6 میلیون واحدی را برای بازار متصور بود.

تمام بازارها در 9 ماهه 1400 عقب‌نشینی حقیقی داشتند و نتوانستند با تورم رقابت کنند. دلیل این امر هم کاهش سوداگری در تمام بازارها نسبت به سال 99 بود. یکی از دلایلی که به نظر می‌رسد بازار سرمایه سه ماهه بهتری نسبت به 9 ماهه گذشته خود داشته باشد همگرایی با بازارهای دیگر است. این همگرایی می‌تواند ترکیب دو حالت باشه رشد بازار سرمایه و کاهش بازارهایی مثل دلار اگر بخواهیم یک دلیل برای این اتفاق متصور شویم باید بگوییم که بیشترین تاثیر را سیاست‌های دولت بر این مساله اعمال کرده است. در ادبیات اقتصادی در مواجه دولت با بازارها  با دو رفتار مواجه هستیم.اول اینکه چه کاری را دولت ها انجام می‌دهند و دوم اینکه دولت‌ها چه کاری را نباید انجام دهند . در بازار سرمایه ایران مورد دوم تاثیرگذارتر است و دولت‌ها باید بدانند چه کارهایی را صرفا نباید انجام دهند که به نظر می‌رسد سیاست‌گذار به این نقطه رسیده که باید دخالت خود را در بازار سرمایه به حداقل برساند.

یکی از مسائل مهم و تاثیرگذار بر بازار سرمایه را باید تاثیر بودجه بر این بازار دانست.به طور کلی نگاهی کلی به اعداد و ارقام بودجه 1401 نشان می‌دهد کل دخل و خرج کشور در سال آینده به میزان 3631 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که از این میزان سهم بودجه عمومی دولت 1505میلیارد تومان و بودجه شرکت‌های دولتی نیز2231هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است.در بودجه 1401 میزان درآمدهای عمومی دولت 664میلیارد تومان و هزینه عمومی دولت نیز 965میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که نشان از کسری بودجه 300هزار میلیارد تومانی دولت در سال آینده دارد. این بودجه به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران به شدت انقباضی در نظر گرفته شده است و میتواند تاثیرات زیادی بر روی بازارها بگذارد. یکی از این بازاها بازار سرمایه است که در چند وقت گذشته سر و صدای زیادی کرده است.

توجه به برخی جزییات لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد که میزان واگذاری‌های دارایی سرمایه‌ای و مالی به ترتیب 408 و 299 هزار میلیارد تومان و به علاوه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای  و مالی نیز برای سال آینده 251 و 155هزار میلیارد تومان برآورد شده است که با محقق شدن این موارد باید گفت میزان درآمدی که دولت میزان درآمدهای خود را برای سال آینده چیزی حدود 664هزار میلیارد تومان و هزینه‌های خود را 965هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.به طور کلی برآورد میزان درآمدهای عمومی دولت نسبت به سال جاری چیزی حدود 48درصد افزایش داشته است.

مقایسه‌ای گذرا از میزان بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی در لوایح 1400 و 1401 نشان می‌دهد که منابع عمومی دولت در لایحه سال قبل 449 هزار میلیارد تومان و مصارفش جمعا 937هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود.در بودجه1401 افزایش 62درصدی سهم درآمدهای حاصل از مالیات و گمرک، افزایش 48درصدی درآمدهای عمومی و رشد 81 و 13 درصدی میزان واگذاری دارایی سرمایه‌ای و مالی نسبت به سال قبل به چشم می‌خورد.در روزهای اخیر کلیات بودجه 1401 در کمیسیون تلفیق بودجه تصویب شد.

نگاهی به کلیت بودجه نشان می‌دهد موثرترین آیتم‌های لایحه بودجه1401 بر بازار سرمایه را می‌توان در 9 مورد خلاصه کرد. در گفت‌و گو با هادی موسوی مدیر سرمایه‌گذاری شرکت تحلیلگر امید در خصوص موارد مهم و اثرگذار بودجه 1401 به بررسی پرداختیم.واریز منابع در صندوق تثبیت بازار سرمایه در لایحه بودجه، اخذ مالیات از بازارهای رقیب با بازار سرمایه (اخذ مالیات از خودروهای لوکس و مسکن‌های گران قیمت در کنار اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی افراد حقوقی)، کاهش انتشار اوراق بدهی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نسبت به سال جاری، حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در لایحه بوجه ۱۴۰۱، تغییر مبنای قیمتی ارز به نرخ ۲۳ هزار تومان ،اقدام مهم دولت در راستای کاهش مالیات واحدهای تولیدی از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد، کاهش واگذاری اموال مازاد دولت و تعیین سقف قیمتی برای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و نرخ گاز سایر صنایع از جمله مواردی به شمار می‌رود که در این قسمت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.