2 علت مهم نوسان سود صندوق های سرمایه گذاری که باید بدانید

2 علت مهم نوسان سود صندوق های سرمایه گذاری که باید بدانید

نوسان سود صندوق های سرمایه گذاری
صندوق‌های سرمایه‌گذاری

نوسان سود صندوق های سرمایه گذاری چرا با هم فرق دارد؟ و چرا بعضی از صندوق‌ها نوسان سود بیشتری دارند؟ برای دریافت پاسخ این سوالات و سایر سوالات مربوط به این زمینه، به خواند‌ن این مقاله از کاریزما ادامه دهید.

نوسان سود چیست و در کدام صندوق های سرمایه گذاری بیشتر است؟

صندوق های سرمایه گذاری یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هستند. سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند مدیریت دارایی‌هایشان را شخص دیگری انجام دهد اقدام به خرید و فروش واحدهای این صندوق‌ها می‌کنند. این صندوق ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از این صندوق ها اساس نامه و امید نامه مخصوص به خود را دارند. بستـه به همین اساسنامه و امیدنامه‌ها سود صندوق‌های سرمایه گذاری متفاوت است و گذشته از آن ممکن است هر ماه مبلغ متفاوتی سود به سهامداران تعلق بگیرد.

صندوق سرمایه گذاری

این مقاله را حتما بخوانید: چگونه بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنیم؟

همانطور که می‌دانیم، یک صندوق سرمایه‌گذاری، مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. می‌توانید آنرا به صورت شرکتی در نظر بگیرید که افراد مختلف، پول‌های خود را روی هم می‌گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پیش‌تر به این مطلب اشاره شد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری درصدهای متفاوتی از دارایی‌های خود را در سهام یا اوراق درآمد ثابت و اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به عنوان مثال، صندوق درآمد ثابت حداقل بین ۷۰% تا ۹۰% از دارایی‌های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند. باقی‌مانده دارایی‌های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق (تا سقف ۱۰%) در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود.

نوسان در سود دهی صندوق ها به چه دلیل است؟

در حالت کلی، سوددهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو علت نوسان می‌کند که در ادامه به ذکر آنها می‌پردازیم:

1- ترکیب دارایی صندوق

ترکیب دارایی صندوق، به نسبتی از دارایی صندوق که در سهام سرمایه‌گذاری شد‌ه است، گفتـه می‌شود. صندوق‌های درآمد ثابت درصدی از دارایی‌های خود (طبق دستورالعمل سازمان بورس بین 5 تا 25 درصد) را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. به همین جهت، نوسانی که سود این قسمت از سرمایه‌گذاری دارد روی سود کل صندوق تاثیر می‌گذارد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر صندوقی نوسان سود زیادی دارد، به این دلیل است که درصد بالاتری از سبد خود را روی بازار سهام سرمایه‌گذاری کرد‌ه است. البته صندوق‌ها هرماه اطلاعات شفافی از سبد سرمایه‌گذاری خود منتشر می‌کنند که در آن نسبت و درصد سرمایه‌گذاری‌های خود در بازار سهام، اوراق با درآمد ثابت و… را بیان کرده‌اند.

همچنین از آنجایی که بازار سهام ریسک بیشتری نسبت به اوراق با درآمد ثابت دارد، بنابراین هرچه درصد سهام در سبد سرمایه‌گذاری یک صندوق بیشتر باشد، آن صندوق ریسکی‌تر خواهد بود. البته این ریسک‌پذیری ممکن است با سوددهی بیشتری همراه باشد.

 پرتفوی صندوق درآمد ثابت

2- میزان ریسک سبد سهامی صندوق

حتی اگر دو صندوق مقدار یکسانی از دارایی‌های خود را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند، باز هم عامل دیگری در تفاوت سوددهی این دو صندوق تاثیرگذار است. آن هم استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق و میزان ریسک‌پذیری آن‌هاست.

ریسک کرد‌ن در بازار سهام یک شمشیر دو لبه است که گاهی باعث افزایش سوددهی و گاهی هم باعث ضرر می‌شود. یعنی وقتی می‌گوییم یک سهم نسبت به دیگری ریسک بیشتری دارد، این یعنی احتمالا سوددهی خوبی داشتـه باشد. البته از طرف دیگر ممکن است دچار ضرر بیشتری هم بشود.

بنابراین می‌توان گفت که بستـه به نوع صندوق که ترکیب دارایی‌های صندوق را مشخص می‌کند و استراتژی مدیر هر صندوق سود صندوق در دوره‌های مختلف متفاوت خواهد بود. گروه مالی کاریزما با مدیریت خوب توانستـه بازدهی‌های مناسبی را باتوجه به شرایط تورمی کشور برای سهامداران ایجاد کند.

برای آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری کاریزما اینجا کلیک کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.