افزایش سود موثر سالیانه کمند و صندوق درآمد ثابت کاریزما به 25.6%

افزایش سود موثر سالیانه کمند و صندوق درآمد ثابت کاریزما به 25.6%

افزایش سود کمند
صندوق‌های سرمایه‌گذاری

با تعهد بازارگردان صندوق کمند و درآمد ثابت کاریزما، سود موثر سالیانه این صندوق‌ها تا پایان سال 1401 به 25.6% افزایش یافت. به این مفهوم که در پایان هرماه تا آخر سال، سود ماهانه صندوق حداقل 1.92% (موثر سالانه 25.6%) باشد.

آیا افزایش سود سالیانه کمند و درآمد ثابت کاریزما صحت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، خبر فوق صحت دارد. منظور از سود موثر سالانه 25.6%، یعنی بازدهی ماهانه صندوق به گونه‌ای باشد که (1.92%) اگر تمام 12 ماه سال این بازدهی را محقق کند، بازدهی سال به عدد 25.6% برسد.

درواقع بازدهی ماهانه کمند و درآمد ثابت کاریزما در ماه‌های دی، بهمن و اسفند حداقل 1.92% تضمین شد‌ه خواهد بود.

سرمایه گذاری در صندوق کمند

سود موثر چیست؟

از نرخ بهره (Interest Rate) جهت محاسبه سود سپرده و یا بهره وام (Loan) دریافتی از سیستم بانکی و یا هر منبع مالی تأمین‌کننده دیگر استفاده می‌شود.

زمانیکه شما سپرده‌گذار باشید، این نرخ تحت عنوان نرخ سود سپرده‌گذاری بود‌‌ه و زمانیکه شما وام‌گیرنده باشید، تحت عنوان نرخ بهره وام خواند‌ه می‌شود. صرف‌نظر از اینکه شما سپرده‌گذار و یا وام‌گیرنده باشید، معمولا هر دوی این نرخ‌ها را تحت عنوان نرخ بهره موثر می‌خوانیم.

نرخ بهره مؤثر سالیانه به شکل زیر محاسبه می‌شود:

در فرمول فوق، r نرخ مؤثر سالانه، i با نرخ بهره، و n تعداد دوره ترکیب در هر سال (به عنوان مثال، ۱۲ برای ترکیب ماهانه) است.

ویژگی‌های صندوق سرمایه‌گذاری کمند و درآمد ثابت کاریزما

صندوق سرمایه‌گذاری کمند و درآمد ثابت کاریزما، از جنس صندوق‌های درآمد ثابت هستند. اما تفاوت‌های مهمی دارند:

1) قابل معامله بودن

صندوق سرمایه‌گذاری کمند از نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس است. از شنبه تا چهارشنبه در بین ساعات 9 صبح تا 15 بعد از ظهر با سرچ نام کمند در پنل کارگزاری خود می‌توانید اقدام به خرید آن کنید.

در عوض، صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت کاریزما از نوع صدور و ابطالی بوده و برای خرید آن باید از پنل کاربری کاریزما خود اقدام کنید.

2) تقسیم سود ماهانه

صندوق درآمد ثابت کاریزما و کمند هر دو تقسیم سود ماهانه دارند. به این معنی که سود تحقق یافتـه در ماه (1.92% تا آخر سال) بین دارندگان تقسیم خواهد شد.

سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت کاریزما

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.