نحوه خرید سهام استقلال و پرسپولیس در بورس

نحوه خرید سهام استقلال و پرسپولیس در بورس

نحوه_خرید_استقلال_و_پرسپولیس_در_بورسweb
ورود به بورس

دوباشگاه فوتبال استقلال و پرسپولیس که هواداران بسیاری هم دارند، پس از سال ها بالاخره وارد بورس شدند. در این مقاله راهنمای خرید سهام استقلال و پرسپولیس در بازار بورس را خواهیم گفت.

ورود به بورس

پس از کش و قوس های فراوان سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس در تاریخ 23 بهمن سال 1400 به بازار سرمایه وارد شد. عرضه اولیه سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس با حرف و حدیث های فراوانی همراه بود.

ورود استقلال و پرسپولیس به بازار بورس

 استقلال و پرسپولیس با افزایش سرمایه و پذیره نویسی سهام استقلال و پرسپولیس در بورس وارد بازار سرمایه شدند. پس از اتمام پذیره نویسی، سهام این دو باشگاه پس از چند ماه در بازار بورس معامله شد. معاملاتی که در ابتدا با فشار فروش در سهام این دو باشگاه همراه بود.

سهامداران استقلال و پرسپولیس

اصلی ترین سهامدار استقلال و پرسپولیس، وزارت ورزش و جوانان است. هم چنین 11.46 % از سهام باشگاه استقلال و 9.85 % سهام باشگاه پرسپولیس از طریق پذیره نویسی حق تقدم ها به عموم واگذار شد.البته صحبت هایی مبنی بر فروش بخش دیگری از سهام وزارت ورزش و جوانان در این دو باشگاه وجود دارد که هنوز قطعی نشده است.

خرید سهام استقلال در بورس

قرارداد استقلال و پرسپولیس

طبق نامه‌ای که رضا درویش، نائب رییس هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه پرسپولیس خطاب به میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ارسال کرده است، مجموع قرارداد کادر فنی ایرانی (۱۴ نفر) ۳۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، مجموع قرارداد کادر فنی خارجی (۳ نفر) ۴۱۰ هزار دلار، مجموع قرارداد بازیکنان ایرانی (۲۲ نفر) ۱۵۳۷ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال  و مجموع قرارداد بازیکنان خارجی ( ۳نفر) نیز ۶۸۵ هزار دلار است.
همچنین بر اساس نامه مصطفی آجرلو، مدیرعامل و عضو هیات مدیره باشگاه استقلال خطاب به زارع، مجموع قراردادهای تیم‌های پایه و بزرگسالان ۳۰۶۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال و مجموع قراردادهای کادر فنی۳۶۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال است.

ارزشگذاری سهام استقلال و پرسپولیس

براساس ارزشگذاری کارشناسان رسمی دادگستری از طریق روش ارزش خالص دارایی ها، دارایی های باشگاه استقلال  2.7 همت و دارایی های باشگاه پرسپولیس 3.2  همت ارزش گذاری شده اند. براساس تعداد برگه سهم، ارزش هر برگه سهم استقلال  3879 ریال و پرسپولیس  4581 ریال است.

مزایای حضور استقلال و پرسپولیس در بورس

یکی از مهم ترین مزایای حضور استقلال و پرسپولیس در بازار بورس افشای قرار دادها و دعاوی حقوقی این باشگاه در سایت کدال است. این امر کمک بزرگی به شفافیت در این دو باشگاه می کند.هم چنین هزینه ها و درآمد های این دو باشگاه نیز از طریق صورت های مالی منتشر شده و به اطلاع عموم می رسد.
هم چنین با عرضه سهام استقلال و پرسپولیس در بورس این دوباشگاه به خصوصی سازی نزدیک تر شده و چشم انداز تحول در این دوباشگاه روشن تر خواهد شد.

نحوه خرید سهام استقلال و پرسپولیس

نحوه خرید سهام استقلال و پرسپولیس به چه صورت می باشد؟ طرفداران و سرمایه گذارانی که علاقه مند به خرید سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس هستند باید مراحل زیر را طی کنند:

1-ثبت نام در سامانه سجام

جهت خرید سهم استقلال و سهم پرسپولیس در بورس باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید. از طریق مقاله زیر می توانید تمام مراحل ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی را طی کنید.

سامانه سجام چیست؟ + ثبت نام رایگان سجام

2- دریافت کد معاملاتی

پس از دریافت کد بورسی لازم است تا درکارگزاری کاریزما ثبت نام کرده و کدآنلاین معاملاتی را دریافت کنید.پس از دریافت کد معاملاتی آنلاین، به پنل معاملاتی کارگزاری کاریزما مراجعه کرده و برای خرید سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس مراحل زیر را طی می کنیم:

به پنل معاملاتی آنلاین کارگزاری کاریزما  مراجعه کرده و در قسمت مشخص شده نام سهام مورد نظر را می نویسیم:

نحوه خرید سهام استقلال و پرسپولیس در بورس

سپس از طریق وارد کردن قیمت مورد نظر و تعداد سهم درخواستی گزینه ارسال خرید را می زنیم:

برای خرید سهام استقلال مثل شکل زیر عمل کرده:

خرید سهام استقلال در بورس

و برای خرید سهام پرسپولیس مثل شکل زیر عمل کرده:

خرید سهام پرسپولیس در بورس

قیمت سهام استقلال و پرسپولیس

با مراجعه به سایت tsetmc.com می توانید هر لحظه قیمت سهام باشگاه استقلال  و قیمت سهام باشگاه پرسپولیس را مشاهده کنید. درحال حاضر قیمت سهام باشگاه استقلال در بورس 335 تومان و قیمت سهام باشگاه پرسپولیس در بورس 317 تومان است که بسیار پایین تر از قیمت پذیره نویسی عمومی این دو باشگاه است.

نتیجه پذیره نویسی باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس

در باشگاه استقلال، افراد حقوقی 280 میلیارد تومان معادل 78 درصد سهام و سهامداران حقیقی 79 میلیارد تومان معادل 22 درصد افزایش سرمایه را خریداری کردند.
در باشگاه پرسپولیس، افراد حقوقی 261 میلیارد تومان معادل 74 درصد و افراد حقیقی 89 میلیارد تومان معادل 25 درصد افزایش سرمایه را خریداری کردند.

با چه مبلغی می‌توان سهام باشگاه مورد نظر را خریداری کرد؟

طبق قانون سازمان بورس حداقل مبلغی که با آن می توان در بازار سرمایه اقدام به خرید کرد 500هزار تومان تعیین شده است. بنابراین برای حداقل مبلغ خرید سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس  500 هزار تومان داشت.

آیا خریداری سهام استقلال و پرسپولیس سود دارد؟

باتوجه به اینکه این دوباشگاه مشکلات مختلف درآمدی و مالی دارند، احتمال اینکه در مجمع سالیانه سود نقدی بالایی نسبت به قیمت سهم پرداخت کنند پایین است. بنابراین خرید سهام استقلال و پرسپولیس با بالا رفتن قیمت آن ها در بازار سرمایه موجب بالا رفتن ارزش سرمایه گذاری سهامداران شده و خریداران از این طریق می توانند کسب سود کنند. قابل ذکر است که عرضه سهام در بازار سرمایه به هیچ وجه ضامن سود دهی برای خریداران نبوده و سرمایه گذاران باید با روش های تحلیلی و دانش خود در قیمت های مناسب اقدام به خرید سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس کنند.

خرید سهام استقلال و پرسپولیس

نکات مربوط به خرید سهم استقلال و پرسپولیس در بورس

  • حداقل میزان خرید سهام این دو باشگاه 500 هزار تومان است.
  • امکان خرید همزمان سهام هر دو باشگاه وجود دارد.
  •  باتوجه به بازاری که پرسپولیس و استقلال در آن حضور دارند، دامنه نوسان قیمت سهام ذاین دو باشگاه در طی روز معاملاتی 2% است.
  • برای خرید سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس فقط نیاز به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد معاملاتی از کارگزاری کاریزما است.

سوالات متداول:

  • آیا برای خرید سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس داشتن کد بورسی الزامی است؟

بله، برای خرید سهام استقلال و پرسپولیس نیاز به گرفتن کد بورسی از سامانه سجام است.

  • آیا امکان خرید سهام هر دو باشگاه برای متقاضیان وجود دارد؟

بله، هیچ محدودیتی برای خرید سهام این دو باشگاه وجود ندارد.

  • چگونه و چه زمانی می‌توانیم سهام استقلال و پرسپولیس را بخریم؟

با توجه به مراحل گفته شده پس از اخذ کد معاملاتی از کارگزاری کاریزما می توانید سهام این دوباشگاه را در ساعات معاملاتی بازار فرابورس ( 9 تا13 ) روزهای کاری به صورت آنلاین خرید کنید.

  • شرایط و مدارک خرید سهام استقلال و پرسپولیس در بورس چیست؟

پس از ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد معاملاتی از کارگزاری کاریزما با حداقل مبلغ 500 هزارتومان می توانید اقدام به خرید سهام این دو باشگاه کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خطا!

متن جستجو باید حداقل 3 حرف باشد.